Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > EIA a SEA
„Úhoř je naše původní ryba, která se dříve vyskytovala v mnohem větším množství, ale značné zneprůchodnění vodních toků téměř znemožnilo její migraci a rozmnožování. Přežití této dravé ryby vyvíjející aktivitu převážně v noci je tak na mnoha místech zabezpečováno pouze jejím umělým vysazováním, díky čemuž je úhoř rozšířen i tam, kde se původně nevyskytoval,“ přiblížil Zdeněk Chlád, radní pro oblast lesního, vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.
Úhoř je známý svým ojedinělým rozmnožovacím cyklem, během něhož táhnou dospělé ryby do Sargasového moře v Atlantském oceánu, a plůdek se pak strastiplnou cestou vrací na místa, kde vyrostli jeho rodiče. Migrace délky asi 7 000 kilometrů trvá až rok a půl. Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba dvou až třech letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v monté, které následně migruje proti proudu řek. Kilogram úhořího monté obsahuje přibližně tří tisíc jedinců a jeho cena v současnosti dosahuje asi 10 tisíc korun.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se