Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu


 

Vysazování úhořů do vod Vysočiny

Vysazování úhořů do vod Vysočiny
V průběhu května a června vysadí Moravský rybářský svaz do vybraných rybářských revírů dvacet až dvacet pět tisíc kusů jedinců úhoře říčního. Nejvíce kusů bude vysazeno do největšího rybářského revíru v Kraji Vysočina vedeného jako Jihlava 7-8, který je tvořen vodní nádrží Dalešice, a to více než deset tisíc kusů. Bude se jednat o odkrmené úhoří jedince o velikosti do 15 centimetrů z tzv. monté. Úhoře vysazuje také Český rybářský svaz, například do rybářského revíru Trnava, který tvoří vodní nádrž Trnávka, a to v počtu dvou tisíc kusů. Záměrem obou rybářských svazů je zlepšení stavu populace této dravé ryby v místech jeho přirozeného výskytu.
 

 
 

Výskyt úhoře říčního v tocích a nádržích v České republice je díky jeho specifickému způsobu rozmnožování a omezené možnosti migrace do evropských toků závislý pouze na jeho umělém vysazování do rybářských revírů. Význam úhoře je v našich vodách nepřehlédnutelný. Tento u nás původní druh byl kdysi mnohem početnější než v současnosti, ale dodnes plní svou úlohu nočního dravce a je důležité, aby si své místo v našich vodách udržel. „Úlovky úhoře na udici u nás dlouhodobě mírně klesají. Především díky intenzivnímu vysazování je ale míra poklesu výrazně nižší, než je odhadovaný pokles počtu úhořů v Evropě,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.


Úhoř je tajemná ryba s jedinečným a dosud plně neobjasněným rozmnožovacím cyklem. Během něho dospělé ryby táhnou do Sargasového moře v Atlantském oceánu. Plůdek se pak náročnou cestou vrací do míst, kde dospěli jeho rodiče. Migrace délky asi sedm tisíc kilometrů trvá až rok a půl, ale i déle. Generační ryby v průběhu migrace a rozmnožování nepřijímají potravu a po vytření hynou. Z jiker se líhnou drobné průhledné larvy, které se za pomocí Golfského proudu dostávají po zhruba 2,5 až 3 letech k břehům Evropy a severní Afriky. V pobřežních vodách dochází k přeměně v tzv. monté, které se loví a následně distribuuje do jednotlivých států, kde se vysazuje nebo dále odchovává na rybích farmách. Jeden kilogram úhořího monté obsahuje něco přes tři tisíce jedinců, jeho cena v současnosti dosahuje více než deset tisíc korun.



Foto: Martin Drápela, OŽPZ

úhoř

úhoř

  • Více informací Martin Drápela, odbor životního prostředí a zemědělství
    Krajský úřad kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 3.5.2021 / 3.5.2021

Počet návštěv: 2236
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek