Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP III


 

Vysočina dělá důležité kroky pro dlouhodobou dostupnost pitné vody

voda
Radní Kraje Vysočina tento týden schválili pořízení studie k propojování vodárenských soustav Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje. Její podoba by měla být známá na přelomu let 2023 a 2024. Náklady na studii by podle předpokladu krajských samospráv měly být osm milionů korun, kraje se o ně podělí rovným dílem. Zadávací řízení na zpracování studie proveditelnosti bude vypsané poté, až zadání zakázky schválí i Jihomoravský kraj, tedy ideálně už v červenci letošního roku.
 

 
 

Spolupráci zaměřenou na lepší a dlouhodobé zajištění zásobování obyvatel pitnou vodou zahájily kraje vloni v září podpisem memoranda na úpravně vody Švařec na Žďársku. „Ze zadané studie by měly vzejít doporučení, jak ideálně propojit jednotlivé skupinové vodovody, tak aby do oblastí s případným nedostatkem vody bylo možné dodat vodu z jiných částí regionů,“ uvedl Pavel Hájek, radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství.

 

Studie bude řešit výhledové propojování vodárenských soustav a skupinových vodovodů, které by měly tvořit robustní systém zásobování obyvatelstva pitnou vodou v nadregionálním a regionálním měřítku. Bude provedena analýza stávajícího stavu vodárenských soustav a navrženo možné řešení pro jednotlivé propoje vodárenských soustav. Vybráno je 25 prioritních propojů, z toho 14 na území Jihomoravského kraje a 11 na území Kraje Vysočina. Na území našeho kraje se bude většina akcí týkat propojení skupinových vodovodů nebo jejich zaokruhování (Úpravna vody Štítary – Častohostice, Vodojem Vít – Úpravna vody Nová Říše, Nová Říše – Úpravna vody Hosov, Pelhřimov – Kamenice – Pacov, Úpravna vody Vír – Žďár nad Sázavou, Žďár nad Sázavou – Střítež, Budišov – Náměšť nad Oslavou,  Havlíčkův Brod – Štoky – Jihlava, Přibyslav – Nové Dvory), bude však řešena i modernizace (intenzifikace) úpravny vody Vír nebo zřízení nových objektů k odběru vody z vodní nádrže Vranov. "Studie bude obsahovat posouzení stávajícího stavu vodovodních systémů, návrh možností budoucího technického propojování vodárenských soustav s výhledem na 50 let. U některých návrhů může realizace proběhnout již do roku 2030, jelikož vlastníci nebo provozovatelé jsou si vědomi některých problémových míst. U některých složitějších návrhů zejména rozsáhlejších propojování dojde k realizaci vlastních staveb později. Příprava bude v takových případech mnohem náročnější a to i s ohledem na nutnost řešení majetkoprávních vztahů ke stovkám a tisícům pozemků dotčených navrženou stavbou," doplnil Hájek.

 

Oba kraje jsou už teď vodárenskými soustavami propojeny. Z přehrady Vír na Žďársku proudí pitná voda do brněnské aglomerace, jihomoravská přehrada Vranov slouží na Vysočině k zásobování obyvatel v okrese Třebíč. 

voda

  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 25.5.2022 / 25.5.2022

Počet návštěv: 2171
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek