Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kraj Vysočina na EXPO 2015 Miláno


 

Vysočina otevře světelnou expozici EXPO už v lednu v Jihlavě

Radní Martin Hyský
Radní Kraje Vysočina Martin Hyský navštívil v tomto týdnu skláře a sklářské firmy Vysočiny - partnery krajské expozice na Světové výstavě EXPO v Miláně. „Naši expozici v Českém domě během čtrnácti dnů navštívilo více než čtvrt milionu lidí. I podle odborné veřejnosti patřila k nejlépe hodnoceným prezentacím regionů z celého světa. Na vlastní oči ji budou moci vidět a navštívit i lidé z Vysočiny. Od 15. ledna do 7. února chystáme EXPO na Vysočině, přístupné bude v obchodním centru City park v Jihlavě,“ říká radní pro oblast regionálního rozvoje a územního plánování Martin Hyský.
 

 
 

První zastávkou krajského radního byla Sklárna Janštejn, se kterou kooperuje firma Brokis - výrobce osvětlovací techniky z vysoce kvalitního skla. Sklárna navazuje na více než dvousetletou tradici, ruční výrobky pětasedmdesáti zaměstnanců putují do šedesáti zemí světa. Design produktů je dílem prestižních světových návrhářů, prudukty Brokisu lze vidět pravidelně na výstavách v Kolíně nad Rýnem, Paříži, Valencii nebo třeba ve Frankfurtu. „Velmi si vážíme toho, že si nás Kraj Vysočina přizval ke spolupráci na expozici pro Světovou výstavu, je to pro celou naši firmu určité zadostiučinění a důkaz toho, že svou práci děláme dobře,“ říká s hrdostí majitel firmy Jan Rabell.

 

Uznávaným sklářem, kterého radní Martin Hyský navštívil, je Jaroslav Svoboda, který má dílnu v Karlově u Žďáru nad Sázavou. Malá firma s pěti zaměstnanci dodává výrobky z hutního skla nejen pro tuzemsko, ale i do Holandska a nebo Spojených Arabských Emirátů. Převážnou část výrobků navrhuje sám Jaroslav Svoboda, který má ke sklářství vztah už od útlého věku. Nejprve pracoval v brusičské dílně svého otce, po revoluci si splnil svůj sen a založil vlastní dílnu.

 

Návštěvníci světové výstavy EXPO v Miláně mohli obdivovat také produkty světelské společnosti Bomma, která před několika týdny získala ocenění za nejlepší kolekci svítidel na Design bloku v Paříži. Firma s dvěma sty zaměstnanci je druhým největším výrobcem olovnatého křišťálu v republice, denně zpracuje šest tun taveného skla. Nejvíce odběratelů má v tuzemsku, významné procento prodejů ale realizuje také na Blízkém Vychodě. Spolupracuje s předními světovými návrháři, v minulosti například s Františkem Víznerem, v současné době se studiem Olgoj Chorchoj nebo Maximem Velčovským. „Účast na výstavě EXPO pro nás byla otázkou prestiže a řadí se k největším úspěchům naší firmy, která od svého vzniku v roce 2012 dynamicky roste,“ hodnotí účast na EXPO Luboš Kadlec z vedení společnosti.

 

Součástí krajské expozice v Miláně byly i exponáty žďárského skláře Petra Hory. I on se v tomto týdnu setkal s krajským radním Martinem Hyským. „Výrobky pana Hory skvěle zapadly do celkové koncepce naší expozice, která měla název Budiž světlo. Při instalaci samotné jsme  narazili na problémy s hmotností, která je u hutního skla poměrně výrazná. Nakonec jsme do Itálie vezli pět menších kusů o hmotnosti přibližně 75 kilogramů,“ doplnil Hyský.


  • tisk@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 11.12.2015 / 11.12.2015

Počet návštěv: 8389
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek