Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
Projekt Postav si své auto
Projekt Kraje Vysočina, který v jiných regionech nemá na středních školách obdoby bude podpořen z krajského rozpočtu jednorázově částkou 1,2 miliónu korun. Podobnou částku do projektu vloží i regionální firmy, které s technickými centry středních škol na Vysočině úzce spolupracují. Pět stavebnic reálného sporťáku bude na Vysočinu dodáno ještě před začátkem nového školního roku. „ Kluci se těší, až budou moci v našich autolakovnách auto přelakovat, navíc mají slíbeno, že jej mohou osadit a dovybavit svými originálními doplňky,“ uvádí ředitel Střední školy průmyslové, technické a automobilní Jihlava Miroslav Vítů. Podle jeho slov budou týmy 3-4 studentů na sestavení modelu pracovat pod odborným dohledem zhruba půl roku.
Centra technického vzdělávání, která do budoucna budou nabízet studentům práci na stavbě automobilu:
- Střední škola průmyslová, technická a automobilní Jihlava
- Střední průmyslová škola Třebíč
- Střední průmyslová škola a Střední odborné učiliště Pelhřimov
- VOŠ a Střední průmyslová škola Žďár nad Sázavou
- VOŠ, OA a SOU technické Chotěboř
Projekt Postav si svůj dům
Projekt z dílny Kraje Vysočina Postav si svůj dům je založený na spolupráci škol, měst a stavebních firem. Města, která budou stavět občanskou vybavenost pro potřeby svých občanů, sociální bydlení, školky nebo budou například provádět modernizaci nebo opravy svých budov vyzvou k projekční přípravě studenty stavebních průmyslovek – center technického vzdělávání stavebního. Vlastní stavba bude moci být realizována prostřednictvím firem, kde v podmínkách výběrového řízení bude například smlouva o spolupráci nebo partnerství se střední školou. Firma bude muset disponovat širokým spektrem všech potřebných řemesel pro stavbu tak, aby mohla předávat zkušenosti studentům. „Vedle praktické výuky by tento projekt měl být přínosem při rozhodování pro volbu školy a následkě svého budoucího povolání. Kdo by si nechtěl postavit valstní dům,“ popsala důvody spolupráce mezi městy, krajem a firmami Jana Fialová. Prvním městem v regionu, které o takto zacílené spolupráci uvažuje je Havlíčkův Brod. „V tuto chvíli připravujeme ve splupráci s krajem projektový záměr a budeme se školou řešit podmínky spolupráce,“ uvedla místostarostka Havlíčkova Brodu Ivana Mojžyšková.
Projekt je natolik zajímavý, že o jeho modifikaci na místní podmínky uvažují například i Jihlava nebo Třebíč.
Centra technického vzdělávání stavebního
- Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod
- Střední škola stavební Jihlava
- Střední škola stavební Třebíč
Rok 2015 byl ministerstvem školství, mládeže a sportu vyhlášen Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Vedení Kraje Vysočina chápe technické vzdělávání na středních školách jako základní stavební kámen pro budoucí regionální zaměstnanost.
V současné době studuje technické obory na středních školách zřizovaných Krajem Vysočina více než 4600 studentů. Modernizace center technického vzdělávání přišla Kraj Vysočina v posledních letech na více než 400 miliónů korun. Vybavování odborných učeben stále za podpory EU probíhá.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se