Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O kanceláři


 

Za Babičkou nebo Igráčkem do jihlavského muzea

Igráček
Podzim vyhradilo Muzeu Vysočiny Jihlava převážně dětským návštěvníkům, pro které je určena hravá výstava Fenomén Igráček. Nezapomnělo ale ani na milovníky klasické literatury, pro které připravilo výstavu Babička. „Touto výstavou chceme připomenout 160. výročí prvního vydání Babičky od Boženy Němcové, s jejímž dílem se zajisté setkal každý čtenář, ať už v rámci povinné školní nebo vlastní četby,“ s nostalgií zavzpomínala Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Zároveň připomněla pobyt Němcové v letech 1840 až 1842 v Polné, který velkou měrou přispěl k spisovatelčině literární tvorbě.
 

 
 

Velký výstavní prostor v posledním patře jihlavského muzea zaplnila už v září putovní výstava fenomenální figurky, která je vyráběna na Vysočině. Až do konce ledna 2016 zde spatříte nejen původní Igráčky ze 70. a 80. let 20. století, ale i ty nejnovější s inovativními prvky. Vůbec poprvé je v Jihlavě vystavena část unikátních Igráčků, která putovala v USA převážně po legendární Route66.  „Díky této interaktivní výstavě se můžete přenést do světa plného příběhů a fantazie, pobavit se a přídavkem může být také fotografie v podobě Igráčka hasiče nebo kuchařky i hodnotná cena ze soutěže,“ doplňuje radní Kružíková.

 

Druhá výstava připomíná nejznámější dílo Boženy Němcové, které autorka psala ve velmi těžké době. První vydání Babičky z roku 1855 vyšlo ve čtyřech sešitech s jednoduchou obálkou. Od té doby byla publikace vydána 379 krát v českém jazyce a přeložena do více než 30 jazyků. V roce 1967 začal malíř a novinář Jaroslav Kreibich tvořit sbírku, která v současnosti čítá 294 vydání Babičky v českém jazyce. V jihlavském muzeu jsou až do 22. listopadu 2015 k vidění nejen publikace, ale také další věci spojené s rodinou Němcových, mj. i hrneček s podšálkem, který patřil Josefu Němcovi při pobytu v Polné nebo katolické modlitby z roku 1810 z majetku babičky Boženy Němcové. Zároveň se J. Kreibich všem návštěvníkům představuje v první části výstavy i jako malíř – krajinář. Na čtvrtek 8. října muzeum od 17:00 naplánovalo besedu se spisovatelkou Martinou Bittnerovou ke knize Lásky Boženy Němcové, která bude spojená s autogramiádou.


  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 249

 

Za Babičkou nebo Igráčkem do jihlavského muzea

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 7.10.2015 / 7.10.2015

Počet návštěv: 4025
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu, 20/22, Rue du Commerce, 1000 Brusel Ixelles, Belgie, e-mail: info@vysocina.eu
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek