Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Životní prostředí > Koncepční materiály


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Záchranáři cvičili na téma havárie letadla u Třebíče

Ilustrační foto
Cvičení, při němž dnes záchranáři z Vysočiny řešili následky fiktivní havárie dopravního letadla poblíž Třebíče, neodhalilo žádné hrubé pochybení v práci profesionálních i dobrovolných hasičů a zdravotníků. Celkové podrobné vyhodnocení bude k dispozici za několik týdnů. Uvedl pro tisk ředitel krajských hasičů na Vysočině Drahoslav Ryba.
 

 
 

Podle mluvčího krajské záchranné služby Miroslava Havlíka si členové jednotlivých složek integrovaného záchranného systému během cvičení, kteří nebyli v přímém kontaktu, vyzkoušeli spojení pomocí přenosných ručních radiostanic. "Komunikace byla bez závad. Ranění byli rozvezeni na správná pracoviště, kde se jim dostalo kvalifikované pomoci," řekl Havlík.

 

"Cvičení je od toho, aby se odhalily některé chyby, které by mohly ohrozit reálný zásah.  Složky integrovaného záchranného systému cvičí proto, aby dovedly své schopnosti k dokonalosti. Z praxe lékaře dobře vím, jak důležité je mít zásadní věci zažité a v tom vidím význam pravidelných cvičení," uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.Obecným problémem je podle Havlíka při haváriích a neštěstích většího rozsahu menší počet posádek záchranné služby, který může být na místě nehody v počáteční fázi likvidace jejích následků. "K ideálnímu stavu chybí větší zahuštěnost sítě výjezdových stanovišť záchranné služby, která by umožnila, aby u nehody bylo co nejvíc záchranářů v co nejkratší době," řekl Havlík.

 

Na území kraje Vysočina působí na 16 stanovištích 23 profesionálních posádek zdravotnické záchranné služby. Do poloviny roku 2011 by mělo být na Vysočině 22 plně funkčních výjezdových stanovišť zdravotnické záchranné služby. Už v příštím roce přibudou k dosavadním 16 další výjezdová stanoviště v Jemnici na Třebíčsku, Velké Bíteši na Žďársku a Přibyslavi na Havlíčkobrodsku.

 

Cvičení nazvané Mayday mělo ověřit postup, taktiku a vzájemnou komunikaci složek záchranného integrovaného systému kraje Vysočina při společném zásahu. "Při pokusu o nouzové přistání letadla na letišti v Náměšti nad Oslavou se porouchalo řízení a letadlo se zřítilo poblíž Třebíče," popsala námět cvičení mluvčí hasičů Petra Musilová. Letadlo, v němž bylo 40 pasažérů a čtyři členové posádky, se podle scénáře po dopadu rozlomilo na několik kusů, trosky začaly hořet. Fiktivní nehoda si vyžádala několik mrtvých a řadu raněných.

 

Cvičení se zúčastnilo na 300 profesionálních i dobrovolných hasičů, záchranářů, policistů, vojáků, studentů policejní školy, pracovníků krajského úřadu a dalších organizací.

 

Vybraná cvičení IZS kraje Vysočina:

  • Horizont 2004: součinnostního cvičení orgánů krizového řízení a složek IZS k prověření návaznosti Vnitřního a Vnějšího havarijního plánu k zajištění ochrany obyvatelstva v ZHP JE Dukovany
  • Horizont 2005: taktické cvičení na „špinavou bombu“ (slangový název útoku radioaktivním materiálem rozmetaným do okolí klasickou trhavinou - terorismus)
  • Horizont 2006: taktické cvičení na  „leteckou nehodu“
  • Horizont 2007: taktické cvičení na  „B - AGENS“ „ – teroristický útok v prostoru krajského úřadu
  • Horizont 2008: taktické cvičení na „Nástražný výbušný systém“  - podezření na terotistický útok v Horáckém divadle
  • ZÓNA 2008  - vnitrostátní vícestupňové cvičení orgánů krizového řízení a složek IZS ZÓNA zaměřené na Činnost orgánů krizového řízení, složek integrovaného záchranného systému a dalších subjektů při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou havárií na ČEZ EDU.

Mayday bylo letos už druhým rozsáhlým cvičením složek záchranného systému na Vysočině. První se uskutečnilo v květnu v areálu firmy Čepro ve Šlapánově na Havlíčkobrodsku. Námětem cvičení byl únik plynu, výbuch a následný požár v rekonstruované budově kotelny. Při neštěstí bylo podle scénáře několik osob zraněno a usmrceno.

 

  • Zdroj ČTK, autor Jaroslav Buček
  • Doplněno tiskovou sekcí Krajského úřadu kraje Vysočina
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 16.9.2009 / 16.9.2009

Počet návštěv: 28896
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek