Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

Související témata


 
 
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře


 

Zápis ze zasedání Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina č. 3/2006

13. červen 2006
 

 
 

 

Zápis z jednání

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina č. 3/2006

konaného dne 13. 6. 2006

 

Přítomni:

1. Martin Čížek (předseda)

4. Josef Matějek

7. Ivo Novotný

2. Tomáš Havlík

5. Josef Nedvěd

8. Jan Joneš (tajemník)

3. Jiří Jež, ml.

6. Václav Němec

 

 

Nepřítomni:

1. Jiří Blažek

2. Pavel Gregor

3. Karel Moravec

4. Jaroslav Poborský (místopředseda)

5. Václav Vacek

6. Petr Zgarba

 

Hosté:

1. Ivo Rohovský (člen Rady kraje Vysočina)

 

2. Marie Brodinová (Krajská agrární komora)

 

3. František Halásek (Zemědělský svaz)

4. Zdeněk Fixa (OŽP)

5. Rostislav Habán (OŽP)

6. Jiří Růžička (OŽP)

7. Marek Brom (OLVZH)

8. Tomáš Klejzar (PRO-BIO RC Vysočina)

 

Program:

1.      Zahájení;

2.      Grantový program „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2006“

3.      Řešení problematiky ochrany ovzduší v kraji Vysočina;

4.      Operační programy;

5.      Různé;

6.      Závěr.

 

1.Zahájení

Martin Čížek, předseda komise, přivítal všechny přítomné a zahájil jednání. Dle počtu členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl návrh programu zasedání. Tajemník komise požádal, aby byl v rámci bodu č. 5 Různé projednán materiál „Síť informačních center zaměřených na agro-enviromentální programy v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina“ a vyslechnut Tomáš Klejzar (PRO-BIO RC Vysočina) – tento návrh byl všemi přítomnými schválen. K zápisu z minulého jednání nebyly vzneseny žádné připomínky.

 

2. Grantový program „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2006“

Členové komise obdrželi s předstihem podkladový materiál.

Zdeněk Fixa okomentoval návrh výzvy grantového programu „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2006“. Záměrem je předložit tento návrh na zasedání Zastupitelstva kraje Vysočina č. 7/2006 dne 26. 9. 2006. Tento grantový program je již vyhlašován po několikáté.

 

Rozvinula se diskuse k těmto tématům:

-          co všechno lze z tohoto programu financovat;

-          výsledky hodnocení z minulých kol tohoto programu;

-          uplatnění a poptávka vodní, větrné a solární energie na Vysočině, jejich zapojení do krajiny.

 

Usnesení č. 006/03/2006/Kzžp

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

doporučuje

radě kraje vzít předkládanou výzvu grantového programu „Energetické využívání obnovitelných zdrojů 2006“ na vědomí a doporučit ji zastupitelstvu kraje ke schválení

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

3. Řešení problematiky ochrany ovzduší v kraji Vysočina

Členové komise obdrželi s předstihem podkladový materiál.

 

Jiří Růžička podal informaci o průběhu zpracování dokumentu „Aktualizace Programu ke zlepšení kvality ovzduší kraje Vysočina“. Uvedl, že OŽP je dle zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění, povinen do 30. 6. 2006 tento dokument vypracovat. V roce 2006 (podzim) bude do Rady kraje Vysočina předložen návrh na změnu Nařízení kraje Vysočina ze dne 19. 4. 2005 č. 3/2005, kterým se vydal první Program ke zlepšení kvality ovzduší kraje Vysočina.

 

Rostislav Habán podal informaci o provozu firmy KRONOSPAN CR, spol. s r.o., Jihlava z hlediska ochrany ovzduší. Konstatoval, že jak ze zpracovávaného „Programu“ vyplývá je nejvýznamnějším stacionárním zdrojem znečišťování ovzduší v kraji Vysočina sušárna dřevních třísek Schenkmann & Piel provozovaná v Jihlavě společností KRONOSPAN CR, spol. s r.o. V současné době vyřizuje OŽP žádost o povolení úpravy stávající sušárny a k instalaci nejmodernější technologie ke snížení emisí.

 

Rozvinula se diskuse k těmto tématům:

-          konkrétní zaměření Programu ke zlepšení kvality ovzduší kraje Vysočina;

-          problematika evidence a měření amoniaku v zemědělských provozech – někteří členové komise uváděli nutnost zúžení povinností provozovatelů zdrojů živočišné výroby;

-          přínos nové technologie firmy KRONOSPAN CR, spol. s r.o.

 

Usnesení č. 007/03/2006/Kzžp

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

-          zprávu o průběhu zpracování dokumentu „Aktualizace Programu ke zlepšení kvality ovzduší kraje Vysočina“;

-          zprávu o řešení problematiky ochrany ovzduší ve společnosti KRONOSPAN CR, spol. s r.o., Jihlava.

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

Usnesení č. 008/03/2006/Kzžp

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

žádá

Ivo Rohovského tlumočit na jednání rady kraje problematiku evidence a měření amoniaku v zemědělských provozech a pokusit se iniciovat změnu v zúžení povinností provozovatelů zdrojů živočišné výroby.

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

4. Operační programy

Marek Brom sdělil, že ROP NUTS 2 Jihovýchod (kraj Vysočina a Jihomoravský kraj) ve svém obsahu a struktuře vychází ze současné podoby návrhů nařízení ke strukturálním fondům a fondu soudržnosti. Zpracováním ROPu za NUTS 2 Jihovýchod byla pověřena fa Elbona a. s. Řídicím orgánem ROPu je Regionální rada, funkci Platebního a certifikačního orgánu a Auditorského orgánu bude plnit MF ČR. Orgány Regionální rady tvoří Výbor Regionální rady (složený ze zastupitelů krajů tvořících region soudržnosti), který jedná a rozhoduje o věcech spojených s realizací ROPu, Předseda Regionální rady (statutární orgán Regionální rady) a Úřad Regionální rady zabezpečující úkoly spojené s funkcí řídícího orgánu ROPu.

 

Jednotlivá opatření řešící oblast zemědělství nebo životního prostředí nejsou do ROPu samostatně zařazena. Částečně se problematika zemědělství řeší v Prioritě 2 Rozvoj cestovního ruchu, oblasti podpory 2. 2 Rozvoj služeb v cestovním ruchu, jako podpora agroturistiky pro zemědělské podnikatele. Na podmínky této podpory v ROPu bude prostřednictvím EAFRDu (Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova) navazovat Program rozvoje venkova ČR na období 2007 - 2013. Životní prostředí je součástí Priority 3. Rozvoj měst a venkovského prostoru, oblasti podpory 3. 2 Rozvoj a stabilizace ostatních sídel, aktivit na regeneraci a revitalizaci zanedbaných ploch a objektů (průmyslové i zemědělské brownfields) a aktivit zaměřených na komplexní úpravy veřejných prostranství (péče o zeleň), obojí v návaznosti na EAFRD a Program rozvoje venkova ČR na období 2007 - 2013. V současné době probíhá zapracování připomínek v rámci mezirezortního řízení. V průběhu měsíce června bude návrh ROPu (včetně SEA hodnocení a ex-ante hodnocení) předložen vládě a do konce června se předpokládá jeho projednání vládou.

 

Návrh Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 – 2013 je v současné době k dispozici na stránkách Mze ČR, přičemž v nejbližších dnech lze očekávat, že bude dán k připomínkování v rámci meziresortního řízení. Návrh operačního programu Životní prostředí na období 2007 –2013 je v současné době v připomínkovacím řízení. Poslední verzi OP ŽP lze najít na www.opinfrastruktura.cz.

 

Rozvinula se rozsáhlá diskuse k tomu, jak bylo při tvorbě ROPu postupováno a jak byla tvořena alokace.

 

Marie Brodinová vznesla připomínku, že v návrhu ROPu není řešen finanční příspěvek na místní komunikace v majetku obcí a chybí tam větší podpora venkova a malých sídel.

 

Usnesení č. 009/03/2006/Kzžp

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

bere na vědomí

zprávu o Návrhu Regionálního operační programu pro region soudržnosti Jihovýchod (ROP NUTS 2 Jihovýchod) a návaznosti na Operační program ŽP a Program rozvoje venkova na období 2007 – 2013.

Usnesení bylo přijato 7 hlasy (0 proti, 0 se zdrželo).

 

Úkol:

Na příští jednání komise přizvat zástupce ORR, aby vysvětlil, jak bylo postupováno při tvorbě ROPu a alokace finančních prostředků.

Odpovědnost: tajemník + koordinátorka

Termín: 12. 9. 2006 (zasedán Kzžp č. 4/2006)

 

5.Různé

Členové komise obdrželi přímo na jednání podkladový materiál „Síť informačních center zaměřených na agro-enviromentální programy v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina“ (včetně návrhu Smlouvy o partnerství a vzájemné spolupráci a návrhu Prohlášení o partnerství).

 

Jan Joneš uvedl, že OŽP byl pověřen náměstkyní hejtmana Marií Černou přípravou podkladových stanovisek a materiálů pro jednání rady kraje ve věci partnerství v projektu: „Síť informačních center zaměřených na agro-enviromentální programy v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina“. OŽP vstoupil z důvodu korespondence partnerských smluv do jednání s Jihomoravským krajem a dále rozeslal dostupné materiály k vyjádření na dotčené odbory KrÚ.

 

Tomáš Klejzar popsal obsah, záměr a cíl projektu (rozdal členům komise přímo na jednání informační leták). Zdůraznil, že po kraji je požadováno pouze partnerství, nikoliv finanční příspěvek.

 

Rozvinula se rozsáhlá diskuse. Většina členů komise vyjádřila pochyby o přínosu tohoto projektu pro zemědělce.

 

Návrh usnesení

Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

nedoporučuje

radě kraje vzít předkládané partnerství v projektu: „Síť informačních center zaměřených na agro-enviromentální programy v Jihomoravském kraji a kraji Vysočina“ na vědomí a

nedoporučuje

schválit „Smlouvu o partnerství a vzájemné spolupráci za účelem realizace projektu v rámci Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů“.

Výsledek hlasování: 5 pro, 0 proti, 2 se zdrželi.

Usnesení nebylo přijato.

 

Ivo Rohovský sdělil, že na zasedání zastupitelstva kraje č. 4/2006 dne 20. 6. 2006 bude projednána notifikace Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků na podporu zemědělství v kraji Vysočina pro období 2007 – 2013 z rozpočtu kraje Vysočina a způsobu kontroly jejich využití.

 

Úkol:

Zaslat členům komise materiál „Notifikace Zásad Zastupitelstva kraje Vysočina pro poskytování finančních příspěvků na podporu zemědělství v kraji Vysočina pro období 2007 – 2013 z rozpočtu kraje Vysočina a způsobu kontroly jejich využití“, který bude projednáván na zasedání zastupitelstva kraje č. 4/2006 dne 20. 6. 2006.

Odpovědnost: koordinátorka

Termín: spolu se zápisem

 

Marie Brodinová vystoupila s připomínkami k finančnímu mechanismu EAFRD – tento dokument považuje za zásadní. Ivo Rohovský vyzval zástupce NNO, aby společné připomínky a stanovisko k výše zmiňovanému dokumentu předali krajskému úřadu – jmenovitě Olze Kameníkové (OLVHZ).

 

Martin Čížek informoval komisi o jednání s panem hejtmanem a požádal členy komise o písemné stanovisko k této otázce:

„Co by se mělo změnit v politice zemědělství MZe ČR vzhledem k zemědělství kraje Vysočina?“.

Martin Čížek dále vyzval členy, aby zpracovali každý jednotlivě svá stanoviska a zaslali je elektronicky koordinátorce, která pak souhrn těchto stanovisek připraví jako podkladový materiál na příští jednání komise. Zde bude tato problematika diskutována a výstup bude poté předán panu hejtmanovi.

 

Úkol:

Zpracovat každý jednotlivě svá stanoviska k otázce dané panem hejtmanem a zaslat je elektronicky koordinátorce (nedvedova.k@kr-vysocina.cz).

Odpovědnost: členové komise

Termín: do 31. 8. 2006

 

Úkol:

Shromáždit stanoviska členů komise k otázce a vyhotovit z nich podkladový materiál pro jednání Kzžp č. 4/2006 a zaslat jej s předstihem členům komise.

Odpovědnost: tajemník + koordinátorka

Termín: do 6. 9. 2006 (zasedán Kzžp č. 4/2006)

 

6. Závěr

Závěrem předseda poděkoval všem přítomným za aktivní účast na komisi a termín dalšího jednání komise stanovil na 12. září 2006 od 14:00 hodin v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova B, zasedací místnost 3.15).

 

 

Martin Čížek v. r.

Předseda Komise pro zemědělství a životní prostředí Rady kraje Vysočina

 

 

Zpracovala a zapsala Kateřina Nedvědová dne 14. 6. 2006

 

 
 
Zodpovídá: admin
Vytvořeno / změněno: 21.6.2006 / 22.9.2006

Počet návštěv: 5634
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek