Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře
Zápis ze zasedání Kulturní komise
Rady kraje Vysočina č. 8/2002
konaného dne 2. prosince 2002 v Jihlavě
Přítomno:
- 7 členů komise (viz prezenční listina)
- Mgr. Horymír Kubíček – tajemník komise
- PhDr. Katina Lisá
Program:
1. Přivítání a zahájení zasedání.
2. Prezentace krajských kulturních zařízení na propagačních veletrzích cestovního ruchu, prezentace a propagace kultury a kulturního dědictví v médiích, možnosti zkvalitnění, širší publicity a informovanosti (spolupráce s komisí cestovního ruchu Rady kraje Vysočiny).
3. Aktualizace Programu rozvoje kraje a grantový systém.
4. Plán činnosti kulturní komise na rok 2003
5. Různé, závěr
1. Přivítání a zahájení zasedání
Předseda kulturní komise PhDr. Josef Chalupa, přivítal všechny přítomné členy na Krajském úřadě v Jihlavě. Přednesl program 8. zasedání kulturní komise, tento program byl bez připomínek přijat. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky. Dle počtu členů komise prohlásil předseda zasedání za usnášeníschopné.
Toho bodu programu se ujal předseda komise. Seznámil členy komise s materiálem, který vypracovala paní Mahelová z odboru regionálního rozvoje. Podrobně procházel a hodnotil body tohoto materiálu. Uvedl, že jedním z nosných témat cestovního ruchu na Vysočině je tzv. venkovská turistika. V souvislosti s tím byl vydán katalog DOVOLENÁ NA VENKOVĚ, v němž je představena nabídka cca 60 ubytovatelů. K tomuto tématu se připravuje další katalog PŘÍRODA VYSOČINY, kde se představí chráněná území, naučné trasy, rozhledny apod. Aktualizací prochází INFORMAČNÍ MAPA VYSOČINY, na jejíž zadní straně budou představena nejatraktivnější místa. Dále uvedl, že na duben příštího roku je plánována reedice cykloprůvodce VYSOČINOU NA KOLE.
Druhým nosným tématem je tzv. městská, kulturně – poznávací turistika. Uvedl, že v tisku je v současné době česká a německá mutace katalogu HISTORICKÁ MĚSTA, v němž jsou všechna města kraje představena svojí historií a památkami. Dále byl vydán v české a německé podobě katalog HRADY, ZÁMKY, KLÁŠTERY, MUZEA, GALERIE. Uvedené materiály by měl doplnit ještě katalog AKTIVNÍ DOVOLENÁ s nabídkou koupališť cyklotras, tenisových kurtů, horolezeckých terénů apod. Předseda informoval, že se také zpracovávají materiály na téma ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY VYSOČINY a pro rok 2004 je Českou centrálou cestovního ruchu vyhlášeno téma - Rok české hudby. Tomuto tématu se regionální odbor chce také věnovat.
Tajemník komise Mgr. Kubíček informoval, že odbor kultury vypracoval materiál týkající se významných kulturních památek a institucí , které jsou zapsány na seznamu UNESCO a kulturních památek ve vlastnictví kraje Vysočina. Tento materiál byl zveřejněn na webových stránkách, ale pro aktualizaci a atraktivnější podobu byl dočasně stažen.
Dále se zde hovořilo o prezentaci na veletrzích. Dne 4. 12. speciální skupina a komise CR vybrala realizátora stánků na veletrhy Regiontour a Holiday World. Předseda komise uvedl, že veletrhy jsou jen jedním z prostředků propagace a účast na nich je finančně náročná. Tajemník Kubíček upozornil na skutečnost, že odbor kultury nabízel spolupráci v pojetí modelu veletržního stánku. Paní Řádková podotkla, že odbor regionálního rozvoje oslovil všechna informační centra ve městech kraje o zmapování a přehledu kulturních památek a akcí pro návštěvnost veřejnosti. K uvedeným veletrhům uvedla názor, že by bylo vhodné více iniciovat hostesky k získání bližších informací o dané kulturní památce nebo akci, protože hostesky mají malé zkušenosti a znalosti v této problematice. Na toto téma byla otevřena rozsáhlá diskuse. Na závěr bylo navrženo doporučení kulturní komise o znovuzapojení odboru kultury a památkové péče do diskuse o pojetí přípravy prezentace v rámci veletrhů. Z této diskuse vzešel i podnět k tomu, že by měl být ve městech koordinován plán výstav a kulturních akcí.
Usnesení 016/08/2002/KultK
Kulturní komise Rady kraje Vysočina
doporučuje
spolupracovat při přípravě prezentací kraje na veletrzích s odborem kultury a památkové péče
3. Aktualizace Programu rozvoje kraje a grantový systém
Tohoto bodu se ujala PhDr. Katina Lisá, která upozornila všechny přítomné členy kulturní komise na termín předložení návrhů na aktualizaci Programu rozvoje kraje do 20. prosince 2002. Zároveň informovala, že odbor kultury a památkové péče již připravil aktualizaci tabulkové části programu a nyní je zpracovávána část textová. Upravené znění dílčího cíle 2.5 bude rozesláno členům kulturní komise k vyjádření.
K tématu se rozvinula diskuse, v níž se hovořilo o podpoře regionálních médií, ale zejména se komise shodla na zdůraznění podpory filmového umění v kraji.
4. Plán činnosti kulturní komise na rok 2003
Přítomní členové hodnotili dosavadní plnění plánu kulturní komise pro tento rok. Zde bylo možné konstatovat, že do této doby byla velká část plánu komise splněna. Členové se po následující diskusi na tvorbě plánu pro rok 2003 shodli na určitých bodech, které budou na dalším zasedání kulturní komise sestaveny do programu.
Usnesení 017/07/2002/KultK
Kulturní komise Rady kraje Vysočina
v roce 2003 realizuje 5 jednání a další dle aktuální potřeby
5. Různé, závěr
Na závěr předseda kulturní komise poděkoval všem přítomným za účast a popřál vše nejlepší do Nového roku. Sdělil, že termín dalšího zasedání bude včas upřesněn na pozvánce.
PhDr. Josef Chalupa v.r.
předseda Kulturní komise
Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání dne 2. prosince 2002
Zapsala : Radka Šimůnková dne 9. prosince 2002
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se