Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II > Workshopy a semináře
Zápis ze zasedání
Sociální komise Rady kraje
Vysočina č. 7/2003
konaného dne 30. května 2003
Program:
1.
Zahájení;
2.
Program
rozvoje kraje;
3.
Informace
z pracovní skupiny o přípravě systémového financování v roce 2004;
4.
Grantový
program „Podaná ruka 2003“;
5.
Různé;
6.
Závěr.
1.
Zahájení
Předseda přivítal všechny přítomné. Přednesl program jednání, který byl bez připomínek schválen. Taktéž nebyly připomínky k zápisu z minulého jednání.
2.
Program rozvoje kraje
Předseda sdělil přítomným, že bude probíhat v měsíci květnu až srpnu aktualizace Programu rozvoje kraje Vysočina. K připravované aktualizaci podal několik informací. Po vyhodnocení připomínek ke stávající verzi PRKu rozhodla RK přistoupit k jeho aktualizaci – ve dvou etapách a v pracovních skupinách pod metodickým vedením zpracovatele. Do 30. 6. 2003 předloží zpracovatel aktualizovanou situační analýzu a SWOT analýzu, na jejímž základě budou v pracovních skupinách diskutovány změny ve formulacích jednotlivých opatření. Podpůrnou informací bude Meziroční zpráva o vývoji kraje Vysočina (zpracována do 31.5.2003), v níž budou porovnána data v PRKu s nejnovějšími statistickými údaji. To umožní nejen definovat důvod event. výrazných změn, ale také vyvodit trendy vývoje apod. Do 30. 9. 2003 bude zpracován Programový doplněk pro rok 2004, v němž budou specifikována opatření pro podporu regionálního rozvoje v daném roce. Programový doplněk bude v uvedeném termínu zpracováván každoročně, umožní mj. lépe určit rozvojové finanční nástroje než pro široce pojatý PRK. Zdůraznil, že Program rozvoje kraje Vysočina bude sloužit jako podklad pro čerpání finančních prostředků z evropských strukturálních fondů.
Členové se dohodli, že 10. června 2003 v 9:00 se sejde skupina pro aktualizaci PRKu.
3.
Informace z pracovní skupiny o přípravě systémového
financování 2004
Výše uvedená skupina se sešla 21. 5. 2003. Sešli se všichni členové a pod vedením radní Dr. Matějkové se jednalo o možném systému financování sociálních služeb v kraji. Na jednání také zazněli informace o předpokládaném financování NNO z ústředních orgánů státní správy – tedy ministerstev. Největší poskytovatel dotací MPSV plánuje pro rok 2004 přidělit do rozpočtu krajů asi 400 mil Kč, které budou poskytnuty na jednotlivé projekty, které jsou provozovány NNO na územích krajů. Podle předběžného klíče, by mělo na náš kraj připadnout asi 30 – 35 mil Kč, což není mnoho. Jenom pro rok 2003 obdrželi NNO působící v našem kraji v součtu asi 53 mil Kč. V tomto navrženém systému je totiž ještě řada neznámých. Nejsou ještě zcela jasně stanovena pravidla kdo všechno bude z prostředků, které budou přerozděleny na kraje financován. MPSV si ve svém rozpočtu ponechá zbývajících asi 700 mil pro NNO, které chce přidělovat na významné nadregionální projekty a pro velké poskytovatele sociální péče. Proto není ještě jasné zda velké celostátní organizace jako např. Diakonie, Charita, Fokus, apod. nebudou dostávat příspěvky přímo z MPSV. Za takové situace by se potom teoreticky poskytovaný objem financí pro NNO do našeho kraje asi naplnil. Předseda dále uvedl, že dle zpráv z ostatních krajů, je kraj Vysočina v oblasti přípravy koncepce systému financování sociálních služeb o krok vpředu před ostatními. V jiných krajích tuto zatím otázku zásadním způsobem neřeší.
V současnosti je v rámci kraje možné přispívat NNO pouze přes vyhlášené granty Fondu Vysočiny. Nastavení systému financování nepůjde bez dobré znalosti terénu. A tak v této souvislosti byly dopisem požádány všechny obce o součinnost, při analyzování sociálních služeb v kraji. Následně by se potom měla vytvořit databáze poskytovatelů sociálních služeb
Jak sdělil předseda dne 12. 6. 2003 od 10:00 hodin se uskuteční další setkání skupiny k přípravě systémového financování 2004.
4.
Grantový program „Podaná ruka 2003“
Ke grantovému programu pohovořil předseda komise. Již při předchozích zasedáních se tomuto Grantu věnovala značná pozornost. Byly poskytnuty aktuální informace o vývoji s přípravou na vyhlášení grantu. Jako zásadní bylo, že se na znění a podobě navrhovaného grantu Podaná ruka shodla pracovní skupina pro přípravu systému financování soc. služeb. Grant má za cíl podpořit organizace, které vyvíjejí činnost v sociální oblasti ve prospěch osob a skupin, které se nacházejí v nepříznivé sociální situaci a podílí se na zajištění odpovídající kvality služeb. Je stanoven také návrh na celkový objem prostředků v grantu ve výši 6 mil. Kč, okruh příjemců a přibližný časový harmonogram, uvedl předseda komise. Příjemci by měli být občanské sdružení, církevní právnické osoby a obce které zřizují soc. služby. Žádosti by se měli podávat do 4. 8. 2003, a do 15 9. 2003 by měli být znány výsledky o případném poskytnutí příspěvku jednotlivým žadatelům. Všichni členové se v diskusi shodli, že grant je žádoucí, a že je zapotřebí finančně podpořit poskytovatele soc. služeb ze strany Kraje Vysočina.
5.
Různé
V samém závěru se ještě členové komise vyjadřovali k projednaným bodům a diskutovalo se nad současnou situací v kraji a v sociální oblasti. 4lenka komise a zastupitelka kraje paní Marie Ostatnická podala několik informací o návrhu k vypořádání přebytku finančních prostředků v rozpočtu kraje. Nyní se řeší které oblasti se budou financovat z přebytku rozpočtu. Dále uvedla, že se nedá předpokládat v letošním roce, aby sociální oblast dostala nějaké další prostředky. Dále pan Hromandl informoval o setkání členů asociace sociálních služeb, které se uskuteční 24. a 25. 6. 2003 v hotelu Račín. Ve druhém dni jednání se uskuteční společné zasedání sociální komise s účastníky setkání členů AÚSP našeho kraje.
Bc. Ladislav Bárta v. r.
předseda Sociální komise Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání dne 30. května 2003
Zapsala Šárka Polívková dne 5. června 2003
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se