Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Zahraniční vztahy > Partnerské regiony
Zápis ze zasedání Výboru pro výchovu,
vzdělávání a zaměstnanost zastupitelstva kraje
č. 5/2002 ze dne 7. května 2002
Přítomno:
- 7 členů výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost – viz prezenční listina
- Zdeněk Ludvík – vedoucí odboru školství, mládeže a sportu
- Kamil Ubr – vedoucí oddělení koncepce vzdělávání
Program:
1. Zahájení, kontrola zápisu z minulého zasedání
2. Fond Vysočiny – úprava programu
3. Dlouhodobý záměr rozvoje školství – zahájení diskuse
4. Internet do škol
5. Uplatnění absolventů na trhu práce
6. Aktuality z OŠMS
7. Různé
8. Závěr
1.Zahájení, kontrola zápisu z minulého zasedání
Milan Šmíd, předseda výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost, přivítal přítomné a přednesl návrh programu jednání, který byl přijat. Předseda dále vyzval členy výboru k případnému doplnění nebo upravení zápisu z minulého zasedání a pohovořil o plnění usnesení. Usnesení 022/04/2002/VVVZ zatím nebylo splněno, Zdeněk Ludvík vysvětlil důvody, pro které nemohlo být toto usnesení splněno a požádal o přeložení termínu splnění na příští zasedání výboru.
2.Fond Vysočiny – úprava programu
Alena Štěrbová přítomným připomněla, že jediný z připravovaných grantů, který zatím nebyl vyhlášen je právě „Škola dílnou lidskosti 2002“. Vysvětlila také důvody pro které nebyl tento program doporučen ke schválení.
Zdeněk Ludvík přednesl návrh řešení, jak tento program upravit. Dále uvedl, že filosofií tohoto programu je podpořit pozitivní prostředí na školách, kde to nefunguje. Vyzdvihl důraz na dobrovolnost, protože hmotná motivace, podle jeho slov, nebude nutit učitele získané zkušenosti přenášet dál.
Usnesení 027/05/2002/VVVZ
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
žádá
odbor školství, mládeže a sportu, aby na základě proběhlé diskuse provedl úpravu grantového programu ŠKOLA DÍLNOU LIDSKOSTI 2002
Termín: 3. června 2002
V závěru tohoto bodu programu předseda nastínil možnost přípravy dalších grantových programů.
Členové komise diskutovali nad správností označení „tajemník“ pro vedoucího odboru školství, mládeže a sportu. Shodli se na tom, že toto označení není správné a v budoucnu by Zdeněk Ludvík měl být považován za přizvaného hosta.
3. Dlouhodobý záměr rozvoje školství – zahájení diskuse
Alena Štěrbová uvedla, že dne 24. dubna 2002 se sešli zástupci kraje Vysočina se sociálními partnery u tzv. „Kulatého stolu“, kdy hlavním tématem jednání se stala Koncepce výchovně vzdělávací soustavy v kraji Vysočina. Uvedla, že do poloviny června bude připraveno 5 – 7 témat, které budou předloženy sociálním partnerů (úřady práce, hospodářské komory, agrární komory, apod.) k vyjádření. Ke konci srpna by měla vzniknout 1. verze Dlouhodobého záměru vzdělávání, které bude dána k připomínkám sociálním partnerům. Na konci roku 2002 by pak měla vzniknout 2. Verze a začátkem roku 2003 3. konečná verze.
Dále pohovořila o skupině odborníků zastoupené panem Kouckým, se kterou se bude při přípravě dlouhodobého záměru spolupracovat. V této souvislost Petr Kesl nastínil provázanost této skupiny i s jinými kraji.
Usnesení 028/05/2002/VVVZ
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
bere na vědomí
úvodní informaci o Dlouhodobém záměru rozvoje školství v kraji Vysočina.
4. Internet do škol
Alena Štěrbová uvedla členy výboru do problematiky státní informační politiky, týkající se projektu „Internet do škol“. Dále tlumočila stanovisko rady kraje, která svým usnesením 216/16/2002/RK rozdělila školy do 2 skupin. Do první byly zařazeny školy, které v současné době nejsou vybaveny výpočetní technikou. Druhou skupinu tvoří školy, které sice určitou výpočetní techniku mají, ale je nutné je dovybavit na navrženou standardní úroveň.
Členové výboru se shodli na názoru, že na některých školách chybí kvalifikovaní učitelé, kteří by byli schopni takovýto předmět vyučovat a školy nemají dostatek finančních prostředků na financování odborných učitelů.
Alena Štěrbová dále upozornila, že zástupci jiných krajů stejně jako kraj Vysočina požadují po MŠMT přehodnocení této státní informační politiky ve vzdělávání.
Usnesení 029/05/2002/VVVZ
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
bere na vědomí
informaci o současném stavu informatizace základního a středního školství.
5. Uplatnění absolventů na trhu práce
Kamil Ubr vysvětlil, že údaje z úřadů práce se sumarizují 2x do roka a to k 30. 9. a k 30. 4., kdy porovnání těchto dvou údajů bude využito i v Dlouhodobém záměru vzdělávání. Nastínil určitou nepřesnost těchto ukazatelů, protože za absolventa je považován každý, kdo neodpracoval alespoň 2 roky od ukončení školy a tato doba může být z různých důvodů delší než jsou 2 kalendářní roky.
Usnesení 030/05/2002/VVVZ
Výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost Zastupitelstva kraje Vysočina
bere na vědomí
přehled o evidovaných absolventech na úřadech práce.
6. Aktuality z OŠMS
Zdeněk Ludvík přítomným přiblížil změny, které byly schváleny v zákoně č. 564/1990 Sb., o státní správě a samosprávě ve školství.
7. Různé
K tomuto bodu programu již nebyly vzneseny další podněty a připomínky.
8. Závěr
Předseda poděkoval přítomným za účast a stanovil termín dalšího zasedání výboru na 3. června 2002 v 14:00 hodin.
Milan Šmíd v. r.
předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání
a zaměstnanost ZK Vysočina
Záznam pořízen na jednání výboru dne 6. května 2002.
Zapsala: Hana Doležalová, dne 13. května 2002 (zápis pořízen na základě záznamu)
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se