Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP III
Zápis
ze zasedání Zdravotní komise
Rady kraje Vysočina č. 3/2005
konaného dne 1. června 2005
Přítomni:
Zdravotní komise:
· Jaroslava Bambasová;
· MUDr. Jiří Běhounek (předseda);
· MUDr. Miroslav Havlík;
· Simona Kafoňková;
· Ing. Vladimír Novotný;
· MUDr. Soňa Pokorná
· MUDr. Tomáš Preininger;
· MUDr. Hana Šmardová
· Marie Topolovská;
· Ing. Jaroslav Veselý (místopředseda);
· JUDr. Věra Švarcová (tajemnice).
Hosté:
· Ing. Pavel Hájek;
· MUDr. Václav Miláček;
· Bc. Soňa Měrtlová.
Návrh programu:
1. Zahájení zasedání;
2. ZZS kraje Vysočina (komplexně);
3. Právní forma nemocnic a zdravotnických zařízení zřizovaných krajem Vysočina;
4. Vzdělávání ve zdravotnictví;
5. Různé;
6. Závěr.
1. Zahájení
MUDr. Jiří Běhounek zahájil jednání. Přivítal všechny přítomné. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program zasedání - ten byl 10 hlasy schválen. K zápisu z minulého zasedání nebyly vzneseny žádné připomínky.
MUDr. Jiří Běhounek přistoupil ke kontrole plnění úkolů z minulého jednání zdravotní komise:
· Zaslat členům komise organizační strukturu odboru sociálních věcí a zdravotnictví včetně kontaktů (odpovědnost: tajemnice komise) – splněno;
· Zaslat členům komise materiály ke studiu na VŠ Polytechnické – nesplněno – zaslat členům zdravotní komise do 20. 6. 2005! (odpovídá tajemnice);
· Novým členům zdravotní komise vypálit na CD a zaslat Zdravotní plán kraje Vysočina – nesplněno – zaslat členům zdravotní komise do 20. 6. 2005! (odpovídá tajemnice);
· Připravit podkladové materiály pro předložení Plánu činnosti zdravotní komise na rok 2005 na jednání rady kraje. Po projednání v radě kraje schválený plán činnosti rozeslat všem členům komise (odpovědnost: předseda komise, koordinátorka) – splněno.
Předseda komise konstatoval, že pokud bude pokračovat stabilní neúčast MUDr. Marie Košťálové, bude nutno tento problém řešit přes příslušný politický klub (rezignace a jmenování nového člena komise).
JUDr. Věra Švarcová komentovala problematiku studia na VŠ Polytechnické – informovala o návrhu zařízení tří zdravotnických oborů na této VŠ. Požádala členy komise o stanovisko, eventuelně o pomoc a radu při tvoření pedagogického týmu. K tomuto tématu se rozvinula diskuse:
· záměr je součástí zdravotnické koncepce Ministerstva zdravotnictví ČR;
· zmapovaní potřeby vzdělávacích programů;
· důležitost vzdělávání ve zdravotnictví.
Závěr:
· materiály k VŠ Polytechnické a konkrétní popis navrhovaných oborů a jejich význam a přínos budou zaslány elektronicky členům zdravotní komise společně se zápisem č. 3/2005 (zajistí tajemnice);
· Zdravotní komise Rady kraje Vysočina bere na vědomí ústní informace o připravovaných oborech.
2. ZZS kraje Vysočina (komplexně)
MUDr. Jiří Běhounek shrnul závěry projednávání problematiky ZZS kraje Vysočina, které ve zdravotní komisi v minulém volebním období probíhalo.
Ing. Pavel Hájek popsal průběh a závěry z jednání 9. května 2005. Tohoto jednání se zúčastnili primáři ZS, JUDr. Věra Švarcová a zástupci firmy Triton. Hlavním tématem byl další vývoj ZZS kraje Vysočina. V souvislosti s tímto tématem poskytl MUDr. Tomáš Havlík všem členům zdravotní komise elektronicky stanoviska MUDr. Jana Sedláka a MUDr. Aleše Ošťádala.
Ing. Pavel Hájek dále uvedl, že byl radou kraje projednán a schválen návrh finančního plánu ZZS kraje Vysočina (komentuje obsah) – zastupitelstvu kraje bude předložen s tím, že bude žádáno zvýšení příspěvku na vícenáklady (cca 11 milionů Kč). Rada kraje dále schválila pracovní řád. Uvedl, že s výjimkou Havlíčkova Brodu se se současnou situací všichni oblastní primáři vyrovnali (podrobně popisuje situaci na ZS v Havlíčkově Brodě).
Rozvinula se diskuse:
· dopad celkově i v jednotlivých fázích transformace ZZS;
· propracovanost systému společného dispečinku v Ostravě;
· problematika dojezdových vzdáleností a překladů;
· poznatky z praxe;
· Ing. Jaroslav Veselý - nutno sledovat hospodaření ZZS kraje Vysočina, dopad transformace se jeví zatím, že se prodloužily dojezdové vzdálenosti – bude proveden rozbor a výsledky poté předneseny na jednání zdravotní komise.
Úkol:
Zaslat členům zdravotní komise:
· Podkladové materiály k problematice ZZS kraje Vysočina.
· Pololetní hodnocení hospodaření ZZS kraje Vysočina.
Odpovědnost: tajemnice komise
Termín: 31. července 2005
3. Právní forma nemocnic a zdravotnických zařízení
Ing. Pavel Hájek pohovořil o vizi a představách kraje o fungování zdravotnictví. Popsal aktuální situaci ve věci změny právní formy nemocnic a zdravotnických zařízení - tato problematika byla projednávána a diskutována radou kraje, na dalším jejím jednání bude pak přijato usnesení. Od tohoto usnesení se bude odvíjet další postup, o kterém přislíbil členy komise pravidelně informovat. Tlumočil poznatky z ostatních krajů (většina krajů se na změnu právní formy nemocnic chystá).
MUDr. Jiří Běhounek pohovořil o vizi transformace nemocnic v Jihočeském kraji.
Úkol:
Oslovit kolegy z Jihočeského kraje, zda-li je možno členům komise zaslat pro informaci prezentaci transformace nemocnic Jihočeského kraje
Pokud ano, tak rozeslat výše zmiňovaný dokument členům zdravotní komise.
Odpovědnost: předseda komise (oslovení kolegů z Jihočeského kraje), koordinátorka (rozeslání prezentace)
Termín: do zasedání zdravotní komise č. 4/2005
Ing. Jaroslav Veselý vyzdvihl, že je nutno při změně právní formy nemocnic a zdravotnických zařízení řešit otázku právního nástupnictví. Ing. Pavel Hájek uvedl, při transformaci je počítáno i s diskusí s VZP, kraj Vysočina se k pohledávkám postaví čelem.
Závěr:
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina žádá pravidelné informování o dalších krocích ve věci právní formy nemocnic a zdravotnických zařízení.
4. Vzdělávání ve zdravotnictví
Ing. Pavel Hájek vyslovil maximální podporu pro vzdělávání ve zdravotnictví.
Rozvinula se rozsáhlá diskuse. Hovořilo se o těchto tématech:
· ředitelé většiny nemocnic i ZS neumožňují účast pracovníků v dostatečné míře na kongresech a seminářích;
· provést srovnání stavu v jednotlivých zřizovaných organizacích a předložit zdravotní komisi;
· vzdělávání středního zdravotnického personálu
· možnost kraje ovlivnit vzdělávání, pořádat semináře, uvolnit finanční prostředky na vzdělávání ve zdravotnictví;
· diskutována odbornost primářů a vedoucích pracovníků ve zdravotnických zařízeních s ohledem na zákon 95/2004;
· zacílení, systém, struktura, poptávka požadavků vzdělávání ve zdravotnictví, vzdělávací akreditace – řešit tuto problematiku v kraji Vysočina;
· možnost navázání spolupráce s Českou lékařskou komorou a najít cestu, jak situaci společně řešit (systémová podpora, uvolnění finančních prostředků);
· praktičtí soukromí lékaři a odborníci v terénu mají velkou nabídku a možnosti vzdělávání. Záleží pouze na nich, zda tyto možnosti využijí či nikoliv. Problém je spíše v tom, že to není jejich povinnost a není v této věci žádná kontrola.
Závěr:
· diskuse se týkala všech segmentů, problémy spíše v nemocnicích;
· do příště připravit témata ke vzdělávání ve zdravotnictví;
· připravit oblasti, které by se daly řešit vzděláváním v nemocnicích.
5. Různé
Ing. Pavel Hájek podal informaci o připravované schůzce s ministryní zdravotnictví.
Ing. Jaroslav Veselý okomentoval podkladový materiál „Vývoj hospodaření zdravotnických organizací kraje Vysočina“, vysvětlil jednotlivé položky a kritéria. Navrhl doplnění materiálu o tabulku vývoje hospodaření ZZS (struktura bude zachována) - po doplnění o hospodaření za první pololetí 2005 zdravotní komise materiál znovu projedná.
Usnesení 007/03/2005/ZdK
Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
bere na vědomí
podkladový materiál „Vývoj hospodaření zdravotnických organizací kraje Vysočina“ a
žádá
odbor sociálních věcí a zdravotnictví o doplnění materiálu o tabulku vývoje hospodaření ZZS (struktura bude zachována) a pravidelné pololetní aktualizace.
Usnesení bylo přijato 10 hlasy.
MUDr. Tomáš Preininger pohovořil o etice průběhu a rozhodování u výběrových řízení. Bylo vysvětleno postavení státní správy a samosprávy a jejich dopad na odbor sociálních věcí a zdravotnictví.
Ing. Jaroslav Veselý podal návrh, aby zasedání zdravotní komise dne 5. 10. 2005, kde bude hlavním tématem setkání členů komise se zástupci VZP, bylo výjezdní a uskutečnilo se v Havlíčkově Brodě s těmito body programu ze strany VZP: prezentace, seznámení s krajským týmem, diskuse k transformaci nemocnic, možnost hosta – odborníka. Členové komise tento návrh kvitovali a předpokládají zasedání 5. 10. 2005 jako výjezdní.
Úkol:
Pro zasedání zdravotní komise, kde bude hlavním tématem Česká lékařská komora, pozvat vrcholové zástupce ČLK z kraje Vysočina k jednání o této problematice.
Odpovědnost: MUDr. Tomáš Preininger
Termín: na jednání zdravotní komise s Českou
lékařskou komorou (listopad)
Úkol:
Podkladové materiály k zasedání komise č. 4/2005 zaslat členům společně s pozvánkou, aby měli dostatečný čas na jejich prostudování.
Odpovědnost: tajemnice komise
Termín: zasedání zdravotní komise č. 4/2005
6. Závěr
Předseda komise poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání. Termín s pozvánkou na zasedání zdravotní komise č. 4/2005 byl stanoven na středu 29. června 2005 (hodina bude upřesněna na pozvánce) v sídle Krajského úřadu kraje Vysočina, Žižkova 57, Jihlava (budova A, zasedací místnost 2.21.
MUDr. Jiří
Běhounek v. r.
předseda Zdravotní komise Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání Zdravotní komise Rady kraje Vysočina dne 1. 6. 2005.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 7. 6. 2005 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se