Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský akční plán rozvoje vzdělávání Kraje Vysočina > KAP I a II
Zápis ze zasedání Zemědělské
komise Rady kraje Vysočina č. 5/03
konaného dne 6. října 2003 na KrÚ kraje Vysočina
Přítomno:
- 7 členů komise
- hosté
- tajemník komise
Program:
1. Zahájení
2. Možnosti vytvoření grantového programu ze zemědělské oblasti
3. Informace k přípravě Koncepce zemědělství kraje Vysočina
4. Zjednodušené platby
5. Informace o práci komise pro brambory při okresní agrární komoře Havlíčkův Brod
6. Diskuse a různé
7. Závěr
1. Zahájení
Zasedání zahájil předseda komise V. Vacek, přivítal všechny přítomné a sdělil, že prozatím komise není usnášení schopná. Navrhl změnu pořadí programu zasedání. Bod druhý navrhl přesunou na konec jednání, vzhledem k tomu, že paní Merunková, která má bod přednést, není přítomná.
K zápisu z minulého jednání nebyly připomínky.
2. Informace o práci komise pro brambory při okresní agrární komoře Havlíčkův Brod
K tomuto bodu pohovořil V. Vacek. Vysvětlil přítomným fungování komise pro brambory při Okresní agrární komoře Havlíčkův Brod. Komise má za úkol zachovat prvenství pěstování brambor na Vysočině. Se vstupem do EU budou pro zemědělce zaváděny nové normy a to bude pro pěstitele brambor problém. V minulosti již proběhla přednáška na téma, co by se mohlo očekávat při vstupu do EU.
Komise vytváří tlak na MZe a na Státní rostlinolékařskou správu (SRS), aby bylo zabráněno zavlékání chorob brambor. Brambory by šly nejdříve do karantény a teprve potom do prodeje. Jak V. Vacek dále zdůraznil, představují brambory pro Vysočinu významný ekonomický efekt.
Komise je podporována všemi okresy a Krajský úřad kraje Vysočina je také v této věci zainteresován.
Ing. Brodinová dále pohovořila k dopisu, kterým komise pro brambory požádala SRS a SZPI o zavedení přísnějších kontrol. Informovala o normách, které musí zemědělci respektovat. Normy které platí na území ČR jsou mnohem přísnější, než třeba normy zemích EU. Jak dále sdělila, paní Rasochová se stane členem komise pro brambory při MZe.
3. Informace k přípravě Koncepce zemědělství kraje Vysočina
Jak informoval V. Vacek, v minulosti bylo vypsáno výběrové řízení na zpracovatele koncepce, ale nebyl nikdo vybrán. Celostátní koncepce neexistuje. Existují tedy dva názory na vytvoření koncepce zemědělství. Jeden názor se přiklání k vytvoření krajské koncepce i přesto, že není celostátní koncepce. A druhý názor říká, že není rozumné vytvářet krajskou koncepci. Závěrem předseda sdělil, že více informací ke koncepci zazní na dnešním semináři, na který jsou pozváni jak členové komise, tak stálí hosté komise a který se uskuteční na půdě krajského úřadu pod záštitou p. hejtmana.
4. Možnosti vytvoření grantového programu ze zemědělské oblasti
Paní Merunková se nedostavila z důvodu pracovní vytíženosti a tak se předseda zemědělské komise ujal slova k tomuto bodu programu. Všeobecná snaha je, aby do konce roku byl vypsán další grantový program. Vzhledem k úspěchu grantu „Zemědělské projekty 2003“ bude vypsán tento grant znovu.
Zemědělská komise byla vyzvána k předložení námětů na nový grant. Na dnešním zasedání nebyly žádné návrhy vzneseny.
Předseda také sdělil, že největší zájem o grant Zemědělské projekty byl od žadatelů z okresu Havlíčkův Brod. Diskutovalo se o tom, zda byla informace správně předána. I členové zastupitelstva doporučili výše zmíněný grant ještě jednou zopakovat.
Ing. Bureš informoval, že na všechny okresy byla předána informace stejně.
Dále přítomní debatovali nad samotnou realizací vypsání grantu.
Jednání zastupitelstva, ve kterém je možnost grant schválit, je 18. listopadu 2003. Pokud bude vůle znovu vypsat grant, musí se jednat rychle. Pokud to bude časově nerealizovatelné, bude návrh grantu předkládán do prvního zastupitelstva roku 2004.
Ing. Bureš a Ivo Rohovský vyzvali přítomné aby podali připomínky ke grantu, nebo sdělili návrh na jiný grant.
Ing. Coufal poukázal na časový harmonogram vypsání grantu a uvedl, že pro zemědělce je to těžko realizovatelné. Jsou velice krátké termíny pro přípravu projektů. Zemědělci prozatím netuší jaká situace nastane po zimě, a proto ještě nemohou zadávat projekty. Ing. Coufal uvedl, že by měly být ve výzvě pro předkládání projektů dva termíny nebo, aby bylo umožněno předkládat projekty permanentně v průběhu celého roku.
M. Brodinová uvedla, že by bylo dobré prodloužit lhůtu pro předkládání projektů z 8 na 12 měsíců
Členové se shodli, že je potřeba sladit grant s podmínkami pro vypisování grantů. Byl presentován i názor, že by mělo být umožněno zpětné proplácení projektových dokumentací, vzhledem k sezónosti zemědělství.
Ivo Rohovský ujistil přítomné, že rada se touto otázkou bude zabývat. Fond Vysočiny a grantové programy jsou v začátcích a časem se budou upravovat podmínky.
Připomínky ke grantu:
- prodloužit termíny pro předkládání projektů;
- bylo by dobré, aby grant byl už schválen nyní, ale vyhlášen na jaře v příštím roce, zemědělci by měli čas si rozmyslet co budou požadovat;
- 8 měsíců na vypracování grantu je krátká doba, padl návrh na prodloužení na rok,
- umožnit zpětné proplácení započatých (hotových) projektových dokumentací,
- výzva pro předkládání projektů by obsahovala dva termíny nebo umožnit předkládat projekty permanentně v průběhu celého roku.
Byl podán návrh, aby se dotace vztahovala také na projekty, které už byly jednou finančně podpořeny. Ivo Rohovský nedokázal jednoznačně odpovědět, zda to bude možné, ale přislíbil projednat tuto otázku na radě.
Ing. Coufal navrhl sestavit pracovní skupinu a projednat návrh grantu znovu.
Předseda komise nesouhlasil s vytvořením skupiny, navrhl však, aby se ke grantovému projektu sešli ti, co mají nějaké závažné připomínky. Závěrem se předseda ujistil, že všichni souhlasí s vyhlášením grantového programu ještě letos.
5. Zjednodušené platby
Paní Brodinová nejprve vysvětlila přítomným co znamená výraz zjednodušené platby. Podrobnější informace byly zveřejněny v časopise Zemědělec. Je to sazba peněz na hektar i plochu kraje. Podala návrh, že kraj Vysočina by se měl zajímat o tyto platby, protože má velkou šanci do tvorby kriterií zasáhnout a ovlivnit jejich vývoj. Existuje 8 variant jak vyplácet jednoduché platby. Paní Brodinová se dotazovala, zda se informace o existujících variantách dostala k rukám vedení kraje. Údajně do tvorby variant už nejde zasahovat.
Ivo Rohovský popsal proces komunikace mezi krajem a MZe. Bohužel na poslední dopis, který pan Rohovský poslal, ještě nepřišla odpověď. Pan Rohovský sdělil, že návrhy zákonů a vyhlášek jsou zasílány k připomínkování na kraj, kde to projde procesem připomínek a je možnost se vyjadřovat. K systému zjednodušených plateb bohužel nic nepřišlo.
Paní Brodinová poukázala na nesrovnalosti návrhu rozpočtu MZe, v němž některé věci souvisí se zjednodušenými platbami. Zemědělci tak dle navrhovaného rozpočtu přijdou o finance.
6. Různé a závěr
Pan Moravec navrhl, aby z každého zasedání komise byl jasný a stručný výstup nebo usnesení, které by bylo předáno do rady kraje a tím by byla zajištěna komunikace a zpětná vazba.
Do konce tohoto týdne se sejde skupinka na projednání grantů. Termíny se budou domlouvat individuálně.
Předseda komise závěrem shrnul průběh jednání a pozval všechny přítomné na dnešní seminář, který uspořádali pracovníci odboru lesního a vodního hospodářství a zemědělství KrÚ.
Václav Vacek v.r.
předseda Zemědělské komise Rady kraje Vysočina
Záznam pořízen na jednání dne 6. října 2003.
Zapsala: Šárka Polívková dne 9. října 2003.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se