Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Kancelář Kraje Vysočina v Bruselu > O Vysočině > Přednosti Kraje Vysočina
Zápis ze
zasedání
Zemědělské
komise Rady kraje Vysočina
č. 7/2004
ze dne 25. října 2004
Přítomni:
Zemědělská komise:
· Ing. Miroslav Červený;
· Jan Fiala;
· Ing. Pavel Kapoun;
· Ing. Karel Moravec;
· Ing. Zdeněk Štefl;
· Václav Vacek (předseda);
· Martin Drápela (tajemník).
Hosté:
· Ivo Rohovský (radní kraje Vysočina);
· Petr Bureš (vedoucí OLVHZ);
· Olga Kameníková (OLVHZ);
· Jitka Merunková (OLVHZ);
· Stanislav Coufal (Krajská agrární komora);
· Jan Votava (Asociace soukromého zemědělství);
· František Halásek (Zemědělský svaz).
Návrh programu:
1. Zahájení;
2. Zhodnocení činnosti zemědělské komise v uplynulém volebním období;
3. Diskuse a různé;
4. Závěr.
1. Zahájení
Václav Vacek, předseda komise, přivítal všechny přítomné a zahájil zasedání Zemědělské komise Rady kraje Vysočina č. 7/2004. Dle počtu přítomných členů konstatoval, že je komise usnášeníschopná. Přednesl program jednání – ten byl 6 hlasy schválen. Dále stručně zhodnotil průběh předešlého zasedání komise. K zápisu nebyly vzneseny připomínky.
2. Zhodnocení činnosti zemědělské komise v uplynulém
volebním období
Václav Vacek zhodnotil činnost zemědělské komise v uplynulém volebním období, pohovořil o kompetencích komise, spolupráci s odborem a radou kraje. Zmínil své představy o činnosti komise do budoucna, vizi přenesení větších kompetencí z Ministerstva zemědělství ČR na kraje. Sdělil, že vznese požadavek na radu kraje, aby pro příští volební období komisi – jakožto svůj poradní orgán - více úkolovala. Zdůraznil význam zemědělství, venkova a krajiny na Vysočině, podrobně pohovořil o usneseních a konkrétních výstupech činnosti zemědělské komise, kladně zhodnotil a vyzdvihl spolupráci s NNO, kladně zhodnotil rovněž vzájemnou komunikaci a spolupráci s OLVHZ. Pohovořil o jednáních, která absolvoval jménem zemědělské komise.
Ing. Petr Bureš jménem OLVHZ zhodnotil výsledky společné práce komise a odboru, poděkoval resortnímu radnímu, členům komise a zástupcům NNO za spolupráci.
Jitka Merunková podala souhrnnou informaci o proběhlých grantových programech v oblasti zemědělství. Zmínila se o podpoře pro včelaře, zhodnocení výstavy v Radešínské Svratce.
Ivo Rohovský poděkoval členům komise, zástupcům NNO a odboru za kvalitní a efektivní spolupráci, zhodnotil výsledky společné práce. Dále se zmínil o vzniku Poradenského a informačního centra, zhodnotil spolupráci kraje s NNO, pohovořil o vizi do budoucna, odborném a politickém zaměření komise.
Jan Votava jménem zástupců NNO v oblasti zemědělství poděkoval členům komise, resortnímu radnímu a zástupcům odboru za vstřícnou a přínosnou spolupráci a vyzdvihl přání, aby se v této spolupráci pokračovalo i v dalším volebním období. Uvedl, že i v ostatních krajích bude iniciováno formování krajských struktur NNO v oblasti zemědělství.
3. Diskuse a různé
Jan Votava pohovořil o připomínkách k navrhované novele zákona o daních z příjmů, která by eliminovala dopad přechodu z daňové evidence na účetnictví (podvojné). Vysvětlil, že přechod na účetnictví (podvojné), která Evropská unie od zemědělců požaduje, aby mohli čerpat finance z jejich fondů, by mohl být pro rolníky likvidační. Vyžaduje totiž zpětně zdanit skladové zásoby i nedobytné pohledávky. Přechodem na účetnictví (podvojné) musí být totiž zásoby i nedobytné pohledávky zahrnuty do příjmu, který se tak zvýší (podle velikosti hospodářství) o statisíce až milióny korun. To by se pochopitelně odrazilo ve značném navýšení odvodů daně z příjmů i v navýšení plateb na sociální a zdravotní pojištění (dále jen SZP) a pro mnohé zemědělce by byl tento krok skutečně likvidační. Je nelogické, aby byl zdaňován příjem, který ve skutečnosti nebyl dosažen a jeho navýšení bylo dosaženo pouze převodem zásob krmiv, steliv, chlévského hnoje a rozpracované nedokončené zemědělské výroby. Nejedná se přece o zvýšení výroby (příjmu).
Zdůraznil nutnost apelovat na všechny poslance Poslanecké sněmovny PČR, aby při projednávání novely zákona o daních z příjmů podpořili zemědělce. Při rozložení plateb na více let, nastane další povinnost navýšení odvodů plateb na SZP. Je nelogické, aby se odváděly platby na SZP i za to, že zemědělec převede účetně zemědělské zásoby a nedobytné pohledávky, když neutrží ani korunu (z jakých zdrojů mají zemědělci platbu hradit?). V případě rozložení zdanění zásob a nedobytných pohledávek, např. na devět let, je nutné apelovat, aby všichni poslanci PS PČR řešili snížení povinnosti odvodu plateb na SZP o částku z převodu zásob a nedobytných pohledávek.
Navrhl výše zmíněné připomínky formulovat ve Společné stanovisko zemědělských nevládních organizací (AK, ASZ, ZS kraje Vysočina) a Zemědělské komise Rady kraje Vysočina pro jednání Poslanecké sněmovny PČR k navrhované novele zákona o daních z příjmů, která by eliminovala dopad přechodu z daňové evidence na účetnictví (podvojné).
K tomuto tématu se rozvinula rozsáhlá diskuse. Ivo Rohovský přislíbil přednést tuto problematiku na společném setkání rady kraje, poslanců a senátorů. Zástupci nevládních zemědělských organizací tento návrh musejí projednat v jednotlivých organizacích. Komise přijala usnesení.
Usnesení 008/07/2004/ZemK
Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
podporuje a doporučuje
Stanovisko Zemědělské komise Rady kraje Vysočina k převodu daňové evidence na vedení účetnictví pro jednání Poslanecké sněmovny PČR k navrhované novele zákona o daních z příjmů, která by eliminovala dopad přechodu z daňové evidence na účetnictví (podvojné).
Usnesení bylo přijato 6 hlasy.
František Halásek otevřel diskusi k problematice školních statků.
4. Závěr
Předseda poděkoval všem přítomným za účast a ukončil jednání.
Václav Vacek v. r.
předseda Zemědělská komise Rady kraje Vysočina
Zápis pořízen na jednání zemědělské komise č. 7/2004 dne 25. října 2004.
Zapsala Kateřina Nedvědová dne 1. listopadu 2004 (zápis pořízen na základě záznamu).
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se