Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina > Fotogalerie slavnostního předávání
PZKO řeší kvalitu ovzduší na regionální úrovni. Jeho cílem je co nejdříve dosáhnout požadované kvality ovzduší pro znečišťující látky oxid siřičitý, oxidy dusíku, oxid uhelnatý, benzen a tuhé znečišťující látky, jakými jsou prašné částice určité velikosti. Účelem bylo zpracovat komplexní dokument k identifikaci příčin znečištění ovzduší a stanovit taková opatření, jejichž realizace povede ke zlepšení kvality ovzduší a dosažení přípustné úrovně znečištění. „Program doporučuje podpořit výstavbu obchvatů měst a obcí, nízkoemisní zóny, úpravu technologií na čištění spalin nebo odpadních plynů, ale také omezování prašnosti ze stavební činnosti nebo podporu přeměny topných systémů v domácnostech a využívání nových nízkoemisních nebo bezemisních zdrojů energie,“ uvedl několik příkladů možných opatření radní Zdeněk Chlád.
Čtyři základní kategorie definují opatření směřující ke snížení vlivů ze silniční dopravy, ze stacionárních zdrojů, ze zemědělské výroby a ze stacionárních zdrojů provozovaných v živnostenské činnosti a v domácnostech. V PZKO jsou stanoveny také emisní stropy pro silniční dopravu pro vymezená území, která se uplatní od roku 2020 včetně. Emisní stropy pro silniční dopravu byly stanoveny pro zastavěná území obcí s počtem obyvatel nad 5 000 pro částice PM10 (polétavý prach). V Kraji Vysočina se emisní stropy týkají měst Humpolec, Pelhřimov, Třebíč a Velké Meziříčí, kde se podle posledních měření potýkají v centrech s velkou hustotou automobilové dopravy. V ostatních obcích a městech, která plní stanovené limity a jsou aktuálně relativně čistými oblastmi, je třeba realizovat opatření navržená v PZKO, aby docházelo ke zlepšování kvality ovzduší nebo k jejímu udržení, aby hodnoty přípustné úrovně znečištění zůstaly pod definovanou hranicí.
Formou opatření obecné povahy byl PZKO vydán v květnu letošního roku, vyhlášený bude také ve Věstníku MŽP a Kraj Vysočina je spolu s Jihomoravským krajem zařazen podle přílohy č. 3, zákona o ochraně ovzduší do Zóny Jihovýchod.
PZKO nabyl účinnosti 20. června 2016 a k naplňování jeho cílů a plnění stanovených opatření bude zřízen pro každou zónu takzvaný Implementační výbor, jehož členové budou nominovány MŽP, a na výběru jejich složení se bude podílet také Krajský úřad Kraje Vysočina a příslušné obecní úřady s rozšířenou působností. Celý obsah PZKO je elektronicky dostupný na webových stránkách krajské úřadu: http://www.kr-vysocina.cz/opatreni-obecne-povahy/d-4074464/p1=4952.
Kraj Vysočina patří k nejčistším regionům v České republice. Od roku 2012 monitoruje kvalitu ovzduší v rámci projektu Informační systém kvality ovzduší Vysočina. Výsledky několikaletého měření tuto informaci potvrzují a zároveň dokládají, že vyšší koncentrace byly naměřeny pouze během extrémních epizod v zimních obdobích.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se