Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje > Zpravodaj


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

2. setkání pracovní skupiny ve Žďáru nad Sázavou (19. 6. 2013) - archiv dokumentů

 
 
 

Zápis z pracovní skupiny

Téma pracovní skupiny: Prostředí pro život rodin a nástroje na podporu rodin v regionu

Téma se tentokrát zabývalo prostředím, ve kterém rodiny žijí. Jaké služby jim vyhovují a co jim schází. Diskuzi zahájila otázka family a senior pointů. Návrhy na jejich umístění vycházely zejména od MC a RC, a to právě v jejich stávajících prostorách. Nevylučovaly ani více family pointů ve větších městech V Novém Městě na Moravě nyní probíhá příprava nového komunitního plánu a tak se nabízí možnost family i senior point do tohoto dokumentu nějak zahrnout. Od měst se pak očekává finanční podpora a propagace family a senior pointů.

Krátce pak přešla diskuze k finanční podpoře firem z veřejného sektoru. Podle informací tato forma příliš nefunguje. Spíše se jedná o „psychickou“ podporu, vytvoření podmínek k propagaci. Oproti tomu NNO mívají v obcích podporu velkou. Ani to však nestačí k jejich klidnému provozu. Podmínky jsou nejisté každý rok. Existenční otázku řeší téměř všechny opakovaně a jsou zcela závislé na dotačních programech, které nejsou jednotné ani nijak vzájemně koordinované a tak způsobují každoročně všem potřebným organizacím velké problémy. Grantový systém by potřeboval ucelit a vytvořit určitou koncepci, kterou by se při vypisování jednotlivých programů řídil. Podpora NNO probíhá však nejen finančně, ale poskytuje i možnosti propagace – např. v Novém Městě na Moravě sociální komise.

Dále se jednalo o dostupnosti informací o kulturních a jiných volnočasových aktivitách. Ukázalo se, že v oblasti Nového Města na Moravě a Velkého Meziříčí je poměrně dobře zpracovaný systém, do kterého mohou vstupovat jak městské organizace, tak i ostatní NNO nebo soukromé firmy. Mají k dispozici souhrnnou webovou adresu, místní noviny, vývěsní plochy nebo ve Velkém Meziříčí obrazovku na odboru dopravy, kde všechny akce prezentují. Velká potřeba zazněla od všech účastnic ze Žďáru nad Sázavou, kde je stav zcela nedostačující. Chybí zde nejen včasnost a flexibilita informací, ale informace jako takové. Zde se nabídla i firma Hettich, kde by uvítali jednotný zdroj souhrnného měsíčního programu, který by rádi vyvěsili jak na svých intranetových stránkách, tak i na nástěnce ve společenské místnosti, kterou mají zaměstnanci k dispozici. Přivítali by to jako jednu ze služeb zaměstnancům. Stejně tak by tam rádi informovali o různých projektech všech úrovní, připravovaných plánech regionu.

V Novém Městě na Moravě se nově připravují trasy MHD a právě jsou tvořeny názvy zastávek. Tuto službu přivítají zejména starší občané a maminky s dětmi. Jízdné se chystá v symbolické výši. To přivedlo diskuzi k systému MHD ve Žďáře nad Sázavou. Ten je nevyhovující, již nějakou dobu připomínkovaný, ale stále beze změny. V tuto dobu je navíc celé město rozkopané a tak je dopravní situace často opravdu kritická. Připomínky byly k návaznosti spojů, jednotlivým trasám linek a zejména k bezbariérovosti autobusů. Poté i k nízkopodlažním autobusům a vlakům v meziměstské dopravě, kterou využívají občané často k dopravě do zaměstnání, ale i starší lidé a maminky s dětmi k dopravě do nemocnice a podobně. Ve Velkém Meziříčí se tomuto tématu věnuje „Bílá kniha dopravy“.

Ve Velkém Meziříčí nejsou na provoz MHD žádné výrazné připomínky. Bylo by dobré vyřešit frekvenci dopravy v centru, ale obchvat má na starosti kraj, který řeší výkup pozemků, což výstavbu zatím odkládá. Mají zde zřízenu i chodníkovou komisi, která vypracovala analýzu potřebnosti komunikací pro pěší a jejími výsledky se nyní řídí. Chodníky a cyklostezky jsou diskutovány i v ostatních obcích. Výstavba cyklostezek by jistě umožnila zlepšení dopravy celkově. Zmírnila by přepravu osobními vozy a podpořila by zdravý životní styl obyvatel regionu. S chodníky je problém zejména v zimních měsících. Ve většině obcí je pravidlem, že v okrajových částech bývá s jejich uklízením největší problém. Ve Žďáře pak i v centru nebo v oblasti nádraží. Pro maminky s kočárky a invalidy je pohyb na zasněžených chodnících téměř nemožný. Bylo by potřeba hledat rychlé a flexibilní řešení. V Novém Městě na Moravě byl realizován program „Pomoz městu a my pomůžeme Tobě“. V souvislosti s chodníky pak navazoval problém rušení přechodů pro chodce a ty, které zůstávají, jsou často nebezpečné. Zejména ty na rušných silnicích jako je právě na komunikaci k firmě Hettich. V Novém Městě nyní čelí obdobným problémům a nové značení přechodů nakonec vyřeší celková obnova s instalací semaforu, který se na první pohled zdá zbytečný. Současné předpisy však jinou možnost za stávajících podmínek neumožňují. Často však postačí pouze přidat osvětlení.

Když už se lidé dopraví za službou, mívají problém, nejčastěji za špatného počasí, kam „zaparkovat“ kočárky, případně kola. Některé budovy jsou těžko přístupné i pro lidi s berlemi a podobně. Tento problém se netýká pouze NNO, ale také třeba mateřských škol, kam přijde maminka s kočárkem s mladším sourozencem a nemá ho kde schovat před sněhem, deštěm. Podobně jsou na tom třeba některá sportoviště. Ve Velkém Meziříčí však působí problémy nemocným i absence výtahu v jedné ze dvou budov Domu zdraví.
Velmi aktuálním a důležitým tématem v regionu je sociální bydlení a zajištění dostupnosti ubytování sociálně potřebným občanům. Stejně tak je projevován zájem o startovací byty pro mladé. Každé větší město tento problém v současnosti řeší jinak, ale nikde nejsou podmínky opravdu optimální. Nejvyrovnanější je asi situace v Bystřici nad Pernštejnem.

Vypracovala: Tereza Červinková

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 32290

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek