Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Projekt „Rovnost šancí na Vysočině“
Téma pracovní skupiny: Informační a ekonomické zdroje na podporu slaďování práce a rodiny
3. jednání PS se zúčastnilo 13 členů z řad veřejné zprávy a neziskového sektoru.
V úvodu jednání byli přítomní seznámeni s aktuálními aktivitami projektu: Informační listy č. 2, Brožury pro VS a firmy zaměřené na slaďování pracovního a rodinného života – v přípravné fázi, probíhajícím Průzkum firem a přípravě tematicky zaměřených seminářů.
Zástupce Kraje Vysočina informoval o přípravě rozpočtu Kraje a položkách určených na prorodinnou politiku Kraje, včetně aktuální Výzvy z Grantového programu Kraje „Podporujeme prorodinnou a seniorskou politiku obcí 2013“, v rámci které je možné čerpat 40 – 150 tis. Kč, podíl obce 40%.
Dále se dle programu diskutovalo o možnostech zapojení se do tvorby rozpočtů kraje, měst, obcí – účastníci se shodli, že kdo se chce zapojit, má několik možností – přes jednotlivé odbory úřadu, přes komise, politické kluby, připomínkování na projednávání zastupitelstva či v případě Kraje přes Koordinační uskupení pro NNO Vysočiny (Kous).
Z diskuse vyplynulo, že místní NNO jsou spokojeny se systémem podpory a přístupem kraje, kde vycházejí vstříc jejich požadavkům a rodinnou politiku, NNO z jiných krajů mohou „závidět“. Taktéž přístup města Jihlavy vůči potřebám sítě mateřských škol je vstřícný, z 18 MŠ zbývá opravit pouze 1. V posledních letech došlo ke značnému navýšení míst v MŠ.
Dále k tomuto bodu koordinátorka projektu představila genderové a komunitní rozpočtování. Z následné diskuse vyplynulo, že pohledy na dělení rozpočtu na ženské a mužské aktivity jsou zajímavé, nikoli nezbytné. Dle pohledu členů PS jsou možnosti na získání peněz z rozpočtu obcí stejné a jsou rozdělovány dle požadavků a potřeb jednotlivých skupin, zejména pak v menších obcích je zpětná vazba jednodušší. V Jihlavě se více naráží na pasivitu veřejnosti při projednávání veřejných věcí a neúčast na veřejných projednáváních (i když účast roste!).
Členové PS v diskusi upřednostňovali ty prorodinné aktivity, kde se zúčastňují rodiče společně s dětmi, nikoli, každý tráví čas odděleně – děti „odkládány“ do kroužků, rodiče aktivity samostatné – např. zprvu vypadající pouze mužská aktivita fotbal, hokej může být dobrou prorodinnou aktivitou – otcové berou děti na utkání s sebou, popř. chodí fandit celé rodiny. V DDM řada kroužků určených pro rodiče a dítě společně. V současné době probíhá rekonstrukce jedné z budov DDM – možnost rozšíření aktivit od malých dětí až po seniory pod jednou střechou – návrh na umístění Family a Senior Pointu.
Zapsala: Ing. Soňa Krátká
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se