Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

3. setkání pracovní skupiny v Pelhřimově (19. 9. 2013)

 
 
 

Zápis z pracovní skupiny

Téma pracovní skupiny: Informační a ekonomické zdroje na podporu slaďování práce a rodiny

Jednání pracovní skupiny se zúčastnilo celkově 9 členů ze všech tří cílových skupin. Pracovní skupina se rozrostla o novou členku - paní M. Kulíková (zaměstnankyně městské knihovny v Pelhřimově), která je toho času na mateřské dovolené. Obohatilo to jednání o přímou spětnou vazbu od zástupkyně cílové skupiny projektu a o její zajímavé postřehy a připomínky. Na úvod byly členové informování o novém čísle informačních listů, o průběhu průzkumu ve firmách a připravovaném semináři pro Neziskové organizace. Členové pracovní skupiny byli požádáni o distribuci informačních listů a informování o říjnovém semináři. Předmětem jednání pracovní skupiny, byl především bod 3. Největší problémy v oblasti podpory slaďování pracovního a rodinného života. Vybrali jsme několik klíčových oblastí a podali konkrétní návrhy a možnosti řešení, kterými by se kraj Vysočina při aktualizaci koncepce rodinné politiky mohl zabývat nebo inspirovat. Členové pracovní skupiny byli informováni o změně na postu regionálního koordinátora v okrese Pelhřimov. Kde od 1.listopadu 2013 na místo Mgr. Milana Píše nastupuje paní Mgr. Bc. Monika Brzoňová. Termín příštího jednání pracovní skupiny bude upřesněn v lednu 2014.

Důležité poznatky z pracovní skupiny

1. Reflexe stávajícího stavu v regionu
a. Povědomí o gendrovém rozpočtování
b. Zapojování neziskového sektoru do tvorby rozpočtu
c. Zapojování komerčních forem do tvorby rozpočtu
Chyběl zástupce města, který by podal informace o tvorbě rozpočtu a přerozdělování financí pro NNO.

2. Formy používaných podpor (nejen finanční)
a. Pro organizace občanského sektoru (OOS)
b. Pro firmy
Tento bod byl odložen – nepřítomen zástupce kraje Vysočina

3. Největší problémy v oblasti podpory slaďování pracovního a rodinného života
a. Do závorky uvést, jakého sektoru se problém týká: VS (veřejný sektor), OOS (občanský sektor) nebo KS (komerční sektor) Jednotlivé oblasti označené účastníky jednání jako problematické: 1. Finanční situace – ve vztahu k financování volnočasových aktivit, (OOS) 2. Pevná pravidla zvýhodňující prorodinnou politiku, (VS) 3. Dostupnost zaměstnání –spoje, () 4. Sdílené úvazky (KS), 5. Pružná pracovní doba, 6. Hlídání dětí – nové formy a možnosti, 7. Vytvoření platformy – shromáždit informace a nabídky přivýdělků pro maminky na m.d., 8. Péče o nemocného člena rodiny, 9. Kvalita vztahů v rodinách – výchova 10. Azylový dům pro oběti domácího násilí.
Ze seznamu jsme vybrali oblasti, které může kraj ovlivnit a má možnost dělat konkrétní a systematické kroky ke zlepšení situace.

4. Návrhy nových opatření pro implementaci v regionu (včetně uvedení priorit)
a. Do závorky uvést, do jakého sektoru je opatření směrováno: VS (veřejný sektor), OOS (občanský sektor) nebo KS (komerční sektor)
– návrh na vytvoření portálu, který by shromažďoval nabídky práce a informoval maminky na m.d. (OOS)- jedná se o brigády, práce na dohodu, hlídání dětí a jiné možnosti přivydělat si. Tato služba by mohla být nabízena v rodinných a mateřských centrech, které by plnili koordinační funkci – nebo prostřednictvím jiných NNO. Tato služba by mohla být podpořena z fondu kraje Vysočina.
– Hlídání dětí (OOS)– jedním z problémů rodičů na rodičovské dovolené je zajištění hlídání v době výkonu práce na částečný úvazek nebo brigády. V diskusi zaznělo několik zajímavých podnětů: 1. místo kde by v případě nouze bylo možné umístit dítě – školka? - něco jako „pohotovost“. 2. Denní máma (babička) – Vytvořit síť registrovaných chův, které by prošli školením – kurzem. Byli by registrované – garance kvality a služeb – rodiče by poskytli hodnocení. Kraj by mohl otevřít kurz,
– Změny v legislativě (KS) – co by se mělo změnit, aby se zaměstnavatelům vyplatilo podporovat prorodinná opatření. Je nutné, aby stát připravil balíček opatření – výhod pro firmy, které by podporovali prorodinnou politiku. Je nutná jistá „výchova“ firem. Více motivující je zvýhodnění a podpora než zavádění tvrdých kvót.
– Kvalita vztahů v rodinách – chybí dobré příklady, nutnost posilovat zdravé rodinné prostředí – jak vést děti ke vzájemnému porozumění, soucitu. Mohli by pomoct NNO?

1. Připomínky (pozitivní i negativní) k průběhu projektu Rovnost šancí na Vysočině
a. Do závorky uvést, zda připomínka je od zástupce VS (veřejný sektor), OOS (občanský sektor) nebo KS (komerční sektor)

2. Závěr – Je nutná podpora rodin a to hlavně v její přirozených funkcích, to znamená poskytnout ji dostatek prostoru, času a možností, aby se mohla zdravě rozvíjet. Pozitivně hodnotit a zdůrazňovat zdravé fungování rodiny – podporovat ho na všech úrovních.

Zapsal: Milan Píš

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Počet návštěv: 13659

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek