Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

„A Můzám byl zámek domovem…“

„A Můzám byl zámek domovem…“
Na podzim minulého roku začala dlouho očekávaná rekonstrukce a revitalizace zeleně (parků) v rámci projektu Kraje Vysočina „Revitalizace parků v zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina“. Je realizována v areálech příspěvkových organizací, které zřizuje Kraj Vysočina (dětské domovy, domovy pro seniory, ústavy soc. péče, zdravotnická zařízení), mimo jiné i v Dětském domově v Nové Vsi u Chotěboře.
 

 
 

Zámek s rozlehlým parkem se nachází v samém centru obce Nová Ves u Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Ačkoliv obec sama byla založena už ve 13. století, zámek nechal vystavět až svobodný pán Albrecht Kapoun ze Zubří a Svojkova v 18. století. Na začátku dvacátého století se sídlo stalo centrem umění a společenského života, protože dcery majitele zámku ing. Aloise Mixy studovaly na malířských a sochařských školách v Praze a často zvaly své přátele a známé na zámek. Pobyt samotný byl pro umělce zřejmě velmi inspirativní, neboť zde vznikla celá řada pozoruhodných děl. Po únoru 1948 odjela poslední majitelka Ludmila Mixová do Paříže a v roce 1952 zde byl otevřen dětský domov. Jak je z historie patrné, zámek i sedmihektarový park prošel v minulosti nelehkým obdobím, což je patrné právě na zámecké zeleni. Ochrana zámku včetně parku je v současnosti zajištěna statutem státem chráněné památky, což ale neplatí pro přiznání finančních prostředků na péči a údržbu, kterou musí realizovat Kraj Vysočina. Z hlediska přírodovědného jsou nejcennějším biotopem doupné stromy, v nichž lze zaznamenat výskyt vzácných a chráněných druhů živočichů např. netopýrů a ptáků. Opatření a zásahy odborníků budou zaměřeny na změnu složení porostů a zlepšení zdravotního stavu dřevin. Komplexními úpravami projde veškerá zeleň, bude vysázeno 1 812 kusů dřevin, odborně ošetřeno 179 kusů a pokáceno 284 kusů starých a nemocných dřevin. Změny uvítá nejen personál, ale hlavně děti z dotčených zařízení, které využívají park pro hry a zábavu a vnímají park jako přirozenou součást svého „domova“.

 

Předpokládanou hodnotu veřejné zakázky 5 760 000 Kč se podařilo v průběhu veřejné zakázky snížit až na 1 813 023 Kč. Na spolufinancování se bude podílet ze 70 % Evropský fond pro regionální rozvoj (níže jen „ERDF“), z národních zdrojů půjde 5 % a podíl krajského rozpočtu činí 25 % způsobilých výdajů projektu. V reálných číslech přispěje ERDF cca 1 270 000 Kč, stát vypomůže cca 90 000 Kč a Kraj Vysočina vloží cca 453 000 Kč.

 

Práce budou probíhat více jak dva roky, předpokládané předání díla zhotovitelem - společností EKOIMPEX Vysočina s.r.o. z Pelhřimova je stanoveno na měsíc prosinec 2014.

 

Projekt „Revitalizace parků v zařízeních zřizovaných Krajem Vysočina - Dětský domov Nová Ves u Chotěboře“

 

Kraj Vysočina čerpá finanční prostředky z evropských fondů v rámci Operačního programu Životní prostředí.

 

 

  • Marek Brom, odbor životního prostředí,
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel: 564 602 519, e-mail: brom.m@kr-vysocina.cz.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 5.3.2013 / 5.3.2013

Počet návštěv: 7944
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek