Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
Ve čtvrtek 13. března 2014 byla slavnostně otevřena mezinárodní výstava "Tradiční zvyky v České republice" pod anglickým názvem "Celebration! Rituals and Revelry of Life", kterou uspořádalo Národní muzeum v Praze v prostorách Národního českého a slovenského muzea & knihovně ve státě Iowa v USA. Na přípravě výstavy se podílelo rovněž Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč společně s Muzejním spolkem Velkobítešska.
Ve dnech 28. a 29. března 2014 bude Vysočina hostit Mezinárodní akademickou soutěž v mysliveckém troubení a vábení jelenů, kterou už pátým rokem pořádá Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze. Letos se soutěž koná na Střední odborné škole a středním odborném učilišti v Třešti za podpory Kraje Vysočina. Cílem akce je podpořit studenty, kteří se věnují umění lovecké hudby a vábení jelenů, a udržení mysliveckých tradic. Své dovednosti poměří 136 účastníků z Čech a Slovenska.
Martin Svoboda ze Střední školy řemesel Třebíč se letos stal absolutním vítězem krajského kola soutěže odborných dovedností Automechanik junior a Autotronik junior 2014. Soutěž uspořádala tento týden SPŠ a SOU Pelhřimov, pracoviště Kamenice nad Lipou ve spolupráci s národními vyhlašovateli a Krajem Vysočina.
Předseda vlády Bohuslav Sobotka navštíví v pondělí 31. března 2014 v rámci svých pravidelných cest do regionů Kraj Vysočina, kde se bude věnovat především tématům v oblasti zaměstnanosti, zdravotnictví, vzdělávání a sportu. Společně s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou se setkají s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem či starosty z oblasti Žďárska a Třebíčska.
Ve společenském sále střední odborné školy v Třešti se včera konalo pravidelné setkání členů krajské rady se starostkami a starosty všech měst, městysů a obcí v Kraji Vysočina. Kromě aktuálních otázek týkajících se přípravy budoucího plánovacího období EU, grantové politiky kraje nebo hospodaření se následná diskuse zaměřila zejména na narůstající administrativní zátěž kladenou na starosty malých obcí.
V polovině března vyhlásil Kraj Vysočina ve spolupráci se společností BOSCH DIESEL s.r.o, Jihlava první ročník soutěže Stavíme z Merkuru pro žáky a žákyně základních škol se sídlem v Kraji Vysočina. „Čtyřčlenné týmy konstruktérů složené z žáků druhých stupňů základních škol mají stejné zadání – postavit originální jeřáb poháněný motorem, který bude schopen převézt náklad na určitou vzdálenost,“ popsala zadání radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová. Nápad, vzhled, rychlost práce stroje i jeho funkčnost bude hodnotit speciálně sestavená porota. Přihlášky do soutěže je možné podat až do 11. dubna 2014. O vítězi se rozhodne 7. května.
Ve dnech 25.-26. března se v Nitranském samosprávném kraji, partnerském regionu Kraje Vysočina, uskutečnila mezinárodní soutěž v přípravě a servírování pokrmů Gastrofestival 2014. Letos se uskutečnil už sedmý ročník soutěže, kterou pořádá Hotelová akademie v Nitře od roku 2007. Ve dvou hlavních soutěžích se utkalo celkem sedm soutěžních týmů z Chorvatska, Maďarska, Francie, České republiky a Slovenska. Profesionální porota hodnotila zručnost soutěžících v kategorii kuchař, kdy je hodnocena kvalita a chuť, vzhled a kreativita připraveného menu, a v kategorii číšník, kdy je hodnocena např. zručnost při servírování nebo navázání kontaktu s hostem. Kraj Vysočina reprezentovala Hotelová škola v Třebíči, která získala v obou soutěžních kategoriích bronz.
Kraj Vysočina pokračuje pátým rokem ve spolupráci se společností ELEKTROWIN a.s., provozovatelem kolektivního systému zpětného odběru elektrozařízení pro skupiny elektrozařízení velké a malé spotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Na podporu předcházení vzniku a třídění elektroodpadu byly zatím vynaloženy finanční prostředky ve výši 7,7 milionu korun.
„Projekt Intenzifikace odděleného sběru a zajištění využití využitelných složek komunálních odpadů včetně jejich obalové složky v Kraji Vysočina je od začátku zaměřen na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu“, informuje o hlavních cílech společného projektu krajský radní pro oblast životního prostředí Zdeněk Chlád. Objem investic za léta 2004 - 2013 představoval 58,4 milionu korun, z toho podpora kraje do oblasti třídění a předcházení vzniku odpadů činila 20,4 milionu.
Kraj Vysočina v rámci procesu Transformace sociálních služeb buduje rodinné domky pro klienty ústavů sociální péče, které zřizuje. V tomto týdnu byly slavnostně položeny základní kameny nových staveb v Bystřici nad Pernštejnem, Pucově a Jaroměřicích nad Rokytnou. Nové bydlení v nich do konce roku najdou klienti původně žijící v ústavech v Jinošově a Křižanově. „Proces transformace je cílen na handicapované spoluobčany, kteří jsou schopni zvládat chod domácnosti. V šestičlenných domácnostech mají možnost klienti současných ústavů nově žít, což jim umožní lepší začlenění do společnosti,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Petr Krčál.
Domov bez zámku, příspěvková organizace Kraje Vysočina, se připojuje k Mezinárodnímu dni zvýšení povědomí o autismu. Ten připadá na 2. dubna. Den předtím se pod záštitou Petra Krčála, radního Kraje Vysočina pro sociální oblast uskuteční v Kavárně Pohodička v Náměšti nad Oslavou vernisáž výstavy „Svět podle Lucie“. „Půjde o retrospektivní výstavu výtvarných prací Lucie Němcové, která má vzhledem k poruše autistického spektra schopnost vnímat okolí jedinečným způsobem,“ říká Alena Brožková, ředitelka Domova bez zámku.
V pořadí druhé vydání časopisu Vysočina je na světě. V těchto dnech je distribuováno všem držitelům Senior pasů Kraje Vysočina. „Celkový náklad druhého vydání činí 12 000 výtisků,“ říká radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí a rodinné politiky. Přesně tolik je v regionu držitelů Senior pasů.
Ze statistiky vedené Krajským úřadem Kraje Vysočina vyplývá, že v roce 2013 došlo ve srovnání s předchozím rokem k výraznému poklesu celkového počtu přijatých stížností o téměř 23 procent, klesl i počet anonymních podání. Podobně příznivá čísla naposledy kraj evidoval v roce 2003. Nepatrně se snížil také počet centrálně zaevidovaných petic adresovaných Kraji Vysočina, v roce 2013 jich bylo doručeno osm. Nejčastěji občané podávají stížnosti na dopravní komunikace nebo nesouhlasí s postupem zaměstnanců kraji při vyřizování svých záležitostí, klesl počet stížností na zdravotnická zařízení včetně poskytování zdravotní péče.
Muzeum Vysočiny Třebíč, p. o., pořádá v úterý 1. dubna od 17.30 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku netradiční přednášku Vzpomínky na rok 1914, která se bude vztahovat zejména k počátku 1. světové války. Na vzniku programu přednášky se podílejí i třebíčští ochotníci z divadelního souboru Ampulka, kteří pro akci nacvičují módní přehlídku dobového oblečení a čtení úryvků z tehdejších novin a kronik.
Už třetím rokem mají cestující možnost využívat autobusového spojení s Dolním Rakouskem. Mezinárodní autobusová linka Raabs an der Thaya – Telč spojuje oblast Waldviertelu v Dolním Rakousku s příhraničními regiony na jihu Čech a v Kraji Vysočina. Autobus vyráží v pátek, sobotu, neděli a o rakouských svátcích 3 x v každém směru se zastávkami v rakouských obcích Karlstein, Dobersberg, Waldkirchen a na české straně ve Slavonicích a Dačicích.
Do základních i mateřských škol přichází nová forma společného trávení času a netradičního pojetí standardní výuky – bubnování na drumbeny. Bubny z recyklovaného papíru a rezonanční překližky pomáhají dětem pomocí rytmů a tónů vyjadřovat nálady a emoce. „U nás ve škole už má každé dítě svůj vlastní drumben. Bubnování pomáhá nejen rozvíjet děti po emocionální stránce, ale je pro ně zdrojem zábavy, pomáhá jim při vyjadřování, správně vyslovovat, používáme ho v hodinách matematiky, společným bubnováním zaháníme stres a napětí,“ říká Jana Hladíková z jihlavské ZŠ Jungmannova. Bubnování na drumbeny si v rámci Regionálních kulatých stolů pro řídící pracovníky málotřídních škol vyzkoušela i čtyřicítka ředitelů malotřídek z Vysočiny. Záštitu nad akcí převzala radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
Pátý ročník soutěže pro žáky základních škola a víceletých gymnázií s názvem Poznej Vysočinu jednoznačně s nejvyšším počtem správných odpovědí v záludném vědomostním testu vyhrála studentka Gymnázia Žďár nad Sázavou Hana Moučková. Druhý Václav Tomšů ze ZŠ Pelhřimov, Krásovy Domky nasbíral o jednu správnou odpověď méně, ale byl s vyplňováním textu rychlejší než třetí Marek Hlaváč ze ZŠ a MŠ Havlíčkův Brod, Wolkerova. Krajským finálovým kolem soutěže v letošním roce prošlo 157 žáků z rekordního počtu 78 přihlášených základních škol a gymnázií. Čtyřicítka nejlepších odjíždí 18. – 19. května na VIP výlet organizovaný Krajem Vysočina do Prahy. „Kromě společenského programu tedy návštěvy divadelního představení a setkání s herci je pro výherce připravena také návštěva jedné z komor Parlamentu ČR, zajištěn je špičkový hotel a dobré jídlo. Výlet má být odpovídající odměnou za mimořádné znalosti regionálních reálií,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jana Fialová.
V Krajské knihovně Vysočiny v Havlíčkově Brodě se dnes udělovaly ceny Čtenář roku 2014 Kraje Vysočina. Oceněno bylo sedm nejpilnějších čtenářských rodin, které si nejen půjčují nejvíce knížek, ale také se pravidelně účastní akcí pořádaných jednotlivými knihovnami. O vítězství Lukáškových nakonec rozhodl los z rukou krajské radní Marie Kružíkové. V loňském roce byla čtenářská anketa zaměřena na nejlepšího mladého čtenáře do 15 let.
Nemocnice Třebíč, p.o. připravila na úterý 25. 3. 2014 akci s názvem Den prevence pro podporu Vašeho zdraví. V areálu nemocnice je od 12 do 17 hodin připraven zajímavý program pro širokou veřejnost zahrnující vyšetření a konzultace v jednotlivých ambulancích nemocnice, odborné přednášky, doprovodné akce a zkrátka nepřijdou ani děti, které se mimo jiné mohou těšit na divadelní představení. Více informací obdrží návštěvníci na recepci nemocnice.
Radní Petr Krčál navštívil v uplynulých dnech slovenské hlavní město Bratislavu. Na Ministerstvu práce, sociálních věcí a rodiny SR se zúčastnil odborné přednášky týkající se projektu Podpory transformace sociálních služeb. Během celodenní návštěvy jednal také se zástupci Bratislavského kraje. Tématem tentokrát bylo rozšíření projektu Rodinných pasů v nejhustěji osídleném kraji Slovenské republiky.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se