Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
„Ráda vzpomínám, jak jsme společně s panem generálem Gablechem kladli květiny na státní svátek 28. října u sochy Tomáše Garrigua Masaryka a 8. května u Karla Havlíčka Borovského,“ prozradila náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.
Na první pohled vyčerpaný, ale jinak stále muž plný optimismu vzpomínal na významné okamžiky. „První pusu jsem dostal v obecní škole od spolužačky a dalších čtrnáct dní jsem si zakrýval obličej rukou, aby mě nebylo vidět,“ svěřil se s úsměvem Imrich Gablech.
Přišla řeč i na pověstné křížaly. „Pan Gablech byl zajímavý tím, že ještě ve svých 95 letech pobíhal po zahradě, sbíral jablka, které pak sušil doma na topení a sladkými křížalami dělal radost svým blízkým a známým,“ prozradila Jana Fischerová, která také vzpomínala, že generál Gablech pracoval u brodských pozemních staveb. „Byl stejný rok narození jako můj tatínek a když byl přeložen z letiště Ruzyně, stal se velitelem letiště v Brodě, ale poté přešel pracovat do pozemních staveb, kde byli s tatínkem kolegové,“ vysvětlila Jana Fischerová, která byla u toho, když se Imrich Gablech stal v roce 2005 čestným občanem Havlíčkova Brodu.
Rodák ze slovenského Hrachoviště, který od konce druhé světové války žije v Havlíčkově Brodě, je držitelem řady vyznamenání a ocenění včetně Řádu Bílého lva za zásluhy o obranu a vynikající bojovou činnost či polského vyznamenání Komandérský kříž za zásluhy Polské republiky. Vyznamenán byl i na rodném Slovensku, kde ho po jeho útěku označili za zrádce a odsoudili k trestu smrti. Loni v listopadu byl Imrich Gablech prezidentem Milošem Zemanem jmenován do hodnosti brigádního generála, a to při příležitosti Dne válečných veteránů.
Imrich Gablech se narodil 4. listopadu 1915 ve slovenském Hrachovišti. 7. června 1939 uprchl letecky přes Tatry do Polska, 1. července uskutečnil první bojový vzlet coby příslušník polské armády a 18. září 1939 padl do sovětského zajetí. 28. října 1941 vstoupil do britské RAF a po skončení druhé světové války byl perzekuován československým komunistickým režimem.
Imricha Gablecha navštívil v brodské nemocnici i slovenský prezident Andrej Kiska
Řád bílého lva
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se