Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
K dispozici bylo studentům 5 osobností z obou stran hranice, které na vlastní kůži zažily důležitá období, která ovlivnila současné česko-rakouské vztahy. Mladí studenti se věnovali těmto tématům: „Vyhnání a odsun“ (pamětníky byli pánové Jiří Zuzák a Robert Wagner), „Povodně“ (pamětníky byli pánové Zdeněk Šach a Helmut Bieber), „Život za železnou oponou (pamětníky byli pan Milan Souček a paní Christine Graf) a „Útěk přes železnou oponu“ s nevšedním Robertem Ospaldem, Čechem, který neprostupnou hranici v roce 2006 překonal na drátech vysokého napětí. Tato témata mladí studenti zpracovali textově i graficky a na závěr programu je veřejně prezentovali. Kromě pamětníků odpovídali na zvídavé otázky rovněž radní, kteří mají v Dolním Rakousku a v Kraji Vysočina v gesci Evropské projekty, konkrétně zemská radní Barbara Schwarz a krajský radní Martin Hyský, pro něž byl „Den na Hranici“ rovněž příležitostí pro setkání a diskuzi nad aktuálními tématy přeshraniční spolupráce.
„Den na hranici“ připravil spolek Europabrücke Raabs společně s Institutem Ludwiga Boltzmanna pro výzkum následků válek a s Krajem Vysočina. Aktivita je součástí projektu Kulturní krajiny a identity podél česko-rakouské hranice – 60 let EU, který získal podporu Evropské unie z programu Evropská územní spolupráce Rakousko ČR 2007-2013.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se