Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Cvičení ZÓNA 2013: Den druhý – praktický nácvik dekontaminace

Cvičení ZÓNA 2013: Den druhý – praktický nácvik dekontaminace
Dekontaminací osob a techniky v katastru obce Kožichovice na Třebíčsku dnes pokračuje druhým dnem cvičení orgánů krizového řízení, integrovaného záchranného systému, dalších složek a pracovníků Jaderné elektrárny Dukovany s názvem ZÓNA 2013. Cvičení má prověřit součinnost orgánů krizového řízení při simulované havárii na jaderné elektrárně. Kromě hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a ředitelů krajských složek IZS byl ukázce přítomen i náměstek ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Hruška.
 

 
 

V místě dekontaminace příslušníci Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina předvedli, jak postupovat při dekontaminaci v případě, že osoby nebo stroje přijdou do stylu s radioaktivní látkou. Ta cvičně unikla při simulované jaderné havárii v úterý z Dukovan. Její únik byl zastaven dnes ráno.

Popis modelové situace: Na komunikaci 351 v katastru obce Okrašovice, v zóně havarijního plánování, došlo ke střetu dvou osobních vozidel, při nehodě se zranilo osm lidí. Krajské operační a informační středisko na místo události vyslalo jednotku profesionálních hasičů ze stanice Moravské Budějovice (tato jednotka je vybavena osobním a zásahovým dozimetrem, maskami s filtrem, jednorázovými protichemickými oděvy a jednorázovými ochrannými rouškami pro osoby přítomné u dopravní nehody). Společně s hasiči na místo vyjela i sanitka pro převoz zraněných osob (Hlučín). Po cestě k místu zásahu probíhalo měření pozadí pomocí zásahového dozimetru. Policisté a ani zdravotníci na místo nemohli, nejsou vybaveni ochrannými prostředky, a proto zůstali na místě připravené dekontaminace v Kožichovicích. Při příjezdu k dopravní nehodě došlo k naměření zvýšeného pozadí RA. Hasiči vyprostili zraněné osoby a ty byly transportovány speciální sanitkou na dekontaminační místo. V Kožichovicích byla následně naplánována dekontaminace osob (suchým způsobem – sundání oděvu) a techniky mokrým způsobem. V rámci cvičení byl prostor dekontaminačního stanoviště.

 

Kapacita využitého dekontaminačního stanoviště byla cca 40 osob nebo 12 zraněných osob dekontaminovaných za jednu hodinu. Stanoviště dekontaminace techniky využité Hasičským záchranným sborem Kraje Vysočina fungovalo v době cvičení na plnou kapacitu tzn. dekontaminace až čtyř vozů najedou. Armáda ČR provedla letecký průzkum radiace.

 

V rámci ukázky byla předvedena dekontaminace osob a techniky, tj. až příjezd techniky od dopravní nehody a následná dekontaminace. Praktické části cvičení ZÓNA 2013 v katastru obce Kožichovice se účastnila zhruba stovka cvičících příslušníků složek IZS a stejný počet pozorovatelů, hostů a médií, a to i ze zahraničí.

 

Více informací:

 • Jitka Svatošová, tisková mluvčí Kraje Vysočina a Krizového štábu Kraje Vysočina

tel.: 724 650 123, e-mail: svatosova.j@kr-vysocina.cz

 •  Dana Čírtková, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina

tel.: 725 375 094

 •  Petra Musilová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina

tel.: 728 212 235

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 27.3.2013 / 27.3.2013

Počet návštěv: 17870
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek