Doporučení a překážky k vyřešení
Po důkladné analýze výsledků pilotních akcí, zaměřených na zlepšení digitálních ekosystémů v zúčastněných regionech, jsme schopni představit sadu poznatků, o nichž jsme přesvědčeni, že pozitivně ovlivnily úspěch pilotních akcí a transfer dobré praxe.
Doporučení k pilotním akcím:
- Nezbytnost popsat potřeby a požadavky daného teritoria. Potřeba zohlednit a podporovat iniciativy vzešlé zdola.
- Sladění se schválenými regionálními prioritami a strategiemi zajistí zisk politické podpory.
- Vytvořit nebo využít již existující strategická partnerství v rámci teritoria. Aktivní spolupráce zúčastněných stran se zájmem o výsledky dobré praxe. Přizvání účastníků do procesu formování celého procesu, docílení spoluzodpovědnosti.
- Získat podporu osob s rozhodovací pravomocí, politická podpora je zásadní.
- Potřeba zkušeného managementu pro koordinaci rozdílných aktérů. Pokud je to nutné, disponovat specifickými IT znalostmi.
- Zralost navrhovaného řešení nebo přístupu. Atraktivita navrhovaného řešení pro hlavní cílové skupiny (viz bod 1). Relevantnost technického řešení/nástroje vybraného pro hlavní cílovou skupinu (např. hry pro mladé).
- Využívat současnou nebo vytvořit novou platformu/prostředí pro spolupráci.
Toto je pracovní sada závěrů projektu DE-LAN, která bude rovněž diskutována s širší veřejností na závěrečné konferenci v Cardiffu 18. října 2012.
Budeme rádi za postřehy ostatních EU regionálních aktérů na sadu překážek, které projekt DE-LAN identifikoval během implementace regionálních pilotních projektů.
Překážky a problémy k vyřešení:
- Chybějící zkušenosti v oblasti spolupráce. Pasivní přístup účastníků během začátku pilotní akce. Potřeba dodatečné stimulace a informovanosti.
- Odpor ke změnám ze strany účastníků: mentální konflikt mezi kooperativním přístupem a konkurenčním chováním mezi firmami (zejména malými a středně velkými podniky). Oboje jak ve smyslu technických inovací, tak osvojení nových postupů.
- Limitované zdroje (personální a finanční) na aktivní provoz a zachování trvalé udržitelnosti.
- Omezený čas bránící vyřešení všech nepředvídatelných překážek či vyzkoušení jiného přístupu v případě, že pilotní akce nebyla spojena s již současně běžící aktivitou.
- Time management. Průtahy způsobené nedostatečnou zkušeností jak spolupracovat s mnoha různými aktéry a nezvládnutí agregovat větší množství názorů.
- Nedostatečný management a IT znalosti zaměstnanců veřejné správy potřebné ke zvládnutí složité realizace pilotních projektů a k využívání nových kolaborativních nástrojů posilujících participaci.
- Potíž zaujmout koncové uživatele. Nedostatek IT znalostí na straně koncových uživatelů, nedostatek povědomí u široké veřejnosti.