Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Samospráva
Možnosti finanční podpory z Evropské unie se neomezují pouze na evropské strukturální a investiční fondy v rámci politiky soudržnosti. Podporu na rozvojové projekty lze získat rovněž z tzv. komunitárních programů. Na rozdíl od operačních programů ve strukturálních fondech, se jedná o programy financované přímo z rozpočtu Evropské unie a spravované Evropskou komisí či specializovanou výkonnou agenturou. Programy jsou zpravidla víceleté a v období 2014–2020 Evropská unie jejich prostřednictvím podporuje širokou škálu témat od vzdělávání, výzkumu, vývoje a inovací přes podnikání, kulturu, životní prostředí, zdraví a sociální věci až po vnitřní trh či oblast justice.
Semináře se zúčastnily čtyři desítky zástupců obcí, místních akčních skupin, neziskových organizací a škol působících na Vysočině. Program účastníkům blíže představil zaměření a cíle komunitárních programů, s důrazem na programy pro oblast vzdělávání a kultury. Všeobecně známý program Erasmus + podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a sportu. V období 2014–2020 je do něj alokováno téměř 15 miliard euro. Program Evropa pro občany nabízí přes 185 milionů euro pro částečné financování projektů zaměřených na rozvoj aktivního evropského občanství a demokratické angažovanosti občanů ve společnosti. Program Kreativní Evropa je pak zaměřen na podporu projektů v oblasti umění, médií, kulturních a kreativních odvětví a žadatelům je v něm k dispozici přibližně 1,5 miliardy euro.
Zajímavým programem, který cílí především na mladé lidi od 18 do 30 let, je rovněž Evropský sbor solidarity. Jde o novou iniciativu Evropské unie, se kterou se v České republice můžeme setkávat od roku 2018 a která umožňuje mladým lidem věnovat se profesi nebo působit jako dobrovolníci v rámci různých projektů ve prospěch místní komunity, a to jak doma, tak i v ostatních zemích Evropy.
Mezi dalšími zdroji, které mohou obce i jiní potenciální žadatelé využívat, lze zmínit také Mezinárodní visegrádský fond, který již od roku 2000 podporuje spolupráci mezi zeměmi Visegrádské skupiny (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Slovensko), a to zejména navazování a rozvoj kulturní spolupráce, vědeckých výměn, výzkumu, vzdělávání a mládeže. Každoročně tento fond rozděluje mezi žadatele okolo 8 milionů euro.
Na ochranu zejména životního prostředí, revitalizaci kulturního dědictví, spolupráci ve vzdělávání a další témata jsou pak určeny prostředky Fondů EHP a Norska, známých mezi širokou veřejností jako tzv. „norské fondy“. V nich je na období let 2014–2021 otevřeno 11 programů v celkovém finančním objemu 7,6 milionu euro, z nichž mohou žadatelé v České republice dosáhnout až na částku v přepočtu okolo 5 miliard korun.
„Dotačních příležitostí mimo strukturální fondy EU existuje celá řada a jsou v nich soustředěny značné finanční prostředky. Věřím, že dnešní seminář účastníkům pomohl lépe se zorientovat v pestré nabídce dostupných dotací, a budu velmi rád, pokud v budoucnu tyto programy na Vysočině podpoří co nejvíce projektů i navázání nových partnerství,“ uzavřel Pavel Pacal.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se