Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Téma


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Havlíčkobrodská galerie získala cennou sbírku více než sto děl výtvarníka Oldřicha Jelínka

Dar od výtvarníka Oldřicha Jelínka
Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě rozšířila své sbírky o neuvěřitelných více než 110 děl od výtvarníka Oldřicha Jelínka. Český grafik a ilustrátor, který v roce 1981 emigroval do Německa, kde dodnes žije, daroval brodské galerii rozsáhlou část své tvorby zahrnující obrazy, ale také kresby, grafiky. Hodnota daru zatím není přesně vyčíslena, ale už teď je jasné, že jde o několik miliónů korun.
 

 
 

„Jedná se o velice cennou sbírku, kterou krajská příspěvková organizace získala. V prvé řadě nejde o finanční hodnotu, ale především o umělecký význam uceleného konvolutu nám neznámého úseku tvorby výrazného českého výtvarníka, který se svým talentem neopakovatelně vtiskl do historie českého výtvarného umění,“ pochvaluje si úspěšnou práci a nadšení brodských pracovníků galerie radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková.


Šestaosmdesátiletý Oldřich Jelínek se rozhodl své dílo věnovat vybrané české sbírkotvorné galerii proto, aby se na něj doma nezapomnělo. „Původně jednal s galerií v  Karlových Varech, ale později se na doporučení doktorky Evy Neumannové rozhodl pro naši galerii. Několikrát jsme se setkali, panu Jelínkovi jsem představila zaměření naší galerie a ráda vzpomněla, že už dvě jeho díla ve svých sbírkách evidujeme,“ uvedla ředitelka Galerie výtvarného umění Havlíčkův Brod Hana Nováková. Poté už jednání nabralo obrátky, na jaře letošního roku se výtvarník i ředitelka havlíčkobrodské galerie domluvili, následně se v Německu uskutečnil soupis děl a na začátku září se vybraných 110 děl převezlo do Havlíčkova Brodu. „Nejhodnotnější na celém daru je, že jde o celý průřez 30tileté tvorby vzniklé v Německu, doplněný několika staršími díly, která autorovi zůstala. Většinou jde o obrazy, ale také grafiky a kresby. Darovaná díla reprezentují nejrůznější témata, kterými se Oldřich Jelínek zabýval. Jde o volnou tvorbu, do které se promítají reakce na celosvětové události, jako například 11. září 2001 v USA, probíhající změny společnosti, problémy v podobě drog nebo povrchnosti života, ale dostali jsme i sérii portrétů a figurálních motivů, tanečníků, cirkusových akrobatů, klaunů, ale i hudebníků,“ doplnila ředitelka Hana Nováková.


Výtvarník Oldřich Jelínek plánuje v Praze poslední větší výstavní akci. Od 3. listopadu do 31. prosince 2016 se v prostorách Divadla bez zábradlí odehraje prodejní výstava. Sám podle ředitelky brodské galerie tvrdí, že by rád, aby se jeho díla rozšířila mezi veřejnost. Proto bude ke zhlédnutí i prodeji připraveno 65 jeho děl. Ta, která se neprodají, opět získá Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, a rozšíří tak už v tuto chvíli velmi cennou sbírku dokumentující tvorbu Oldřicha Jelínka za posledních třicet let.


S rozsáhlým darem se chce pochlubit i brodská galerie. Už nyní proto na závěr srpna příštího roku připravuje výstavu, která vybraná díla přiblíží všem návštěvníkům. „Rádi bychom představili průřez celou tvorbou Oldřicha Jelínka, proto se snažíme zmapovat i přehled jím ilustrovaných knih, komiksů, či ilustrací do dobových časopisů. Navíc pokud se nám podaří získat grant, rádi bychom vydali k výstavě katalog, který přiblíží život Oldřicha Jelínka, jeho tvorbu zařazenou do kontextu českého výtvarného umění a jeho základem bude 60 až 80 barevných reprodukcí,“ prozradila na závěr ředitelka Hana Nováková.


Oldřich Jelínek je český malíř, grafik, ilustrátor a je také autorem několika filmových plakátů. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Antonína Pelce, který ho označil za jednoho ze svých nejnadanějších studentů. Jeho spolužákem, kamarádem a kolegou byl Adolf Born, se kterým tvořili společné ilustrace. Na začátku své kariéry přispíval do řady časopisů, například do ABC, Dikobraza, Pionýra, ale také do Čtyřlístku. První knihou, kde se objevily jeho kresby, bylo dílo vydané Mladá frontou pod názvem Mistr boxerských rukavic, a to v roce 1955. Ilustroval ale také díla Jiřího Brdečky nebo Foglarovy komiksy. Národní knihovna dnes eviduje na 60 titulů, ale je to jen malá část díla, které mělo po Jelínkově emigraci být z historie vymazáno a zcela zapomenuto.

 

  • Monika Brothánková, odbor sekretariátu hejtmana
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 724 650 161, e-mail: brothankova.m@kr-vysocina.cz

 
 
Zodpovídá: Mgr. Monika Brothánková
Vytvořeno / změněno: 23.9.2016 / 23.9.2016

Počet návštěv: 8325
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek