Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Jan Břížďala: Víceletá gymnázia mají na Vysočině své pevné místo

Jan Břížďala: Víceletá gymnázia mají na Vysočině své pevné místo
V reakci na nedávné vyjádření ministra školství Vladimíra Balaše o fungování víceletých gymnázií v Česku, ujišťuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala, že kraj v žádném případě neplánuje rušit ani redukovat kapacity na 8 a 6letých gymnáziích. „Na víceletá gymnázia odchází v našem regionu přibližně 10 % žáků, tedy v průměru 2 až 3 žáci z příslušného ročníku, což je velmi nízké číslo a na kvalitu výuky i motivovanost žáků na druhém stupni základních škol nemá nijak zásadní vliv,“ říká Jan Břížďala. Sami ředitelé potvrzují, že pro nadané žáky je to vhodná vzdělávací cesta, širší nabídku vzdělávání navíc oceňují i představitelé jednotlivých měst.
 

 
 

V Kraji Vysočina studovalo v tomto školním roce 3 155 žáků na 8letých gymnáziích, 299 žáků na 6letých a 2 352 na 4letých gymnáziích, dalších 139 žáků navštěvovalo 4letá gymnázia se sportovní přípravou. Osmiletá gymnázia jsou na 14 školách, z toho kraj zřizuje 11 z nich. Zřizovatelem dalších dvou je církev (Biskupské gymnázium Žďár nad Sázavou, Katolické gymnázium Třebíč) a jedno osmileté gymnázium je soukromé (AD FONTES Jihlava). Jihlavské soukromé gymnázium je jediné výhradně osmileté gymnázium na Vysočině.


Šestiletá gymnázia fungují v Jihlavě, Pacově a Moravských Budějovicích. Pacovské gymnázium je zřizováno městem a je výhradně šestileté. „Gymnázium v Moravských Budějovicích, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina, nabízí čtyřleté i šestileté studium, avšak šestileté se nedaří dlouhodobě kvůli nízkému zájmu otevřít,“ popisuje situaci v části kraje radní Břížďala a zároveň dodává: „Víceletá gymnázia mají na Vysočině své pevné místo ve vzdělávací soustavě a dle mého názoru by bylo chybou uvažovat o jejich rušení nebo omezování. Je nutné si uvědomit, že v České republice v současné době neexistuje jiná široce dostupná vzdělávací alternativa pro nadané a motivované děti.“

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 21.7.2022 / 21.7.2022

Počet návštěv: 1104
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek