Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
„Od roku 2004 podporuje Kraj Vysočina a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. oddělený sběr využitelných složek komunálních odpadů. Spolupráce je od začátku zaměřena na technickou podporu třídění odpadu a na environmentální výchovu a osvětu,“ informuje o hlavních cílech krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.
Výsledkem je nejhustší sběrná kontejnerová síť v rámci všech krajů ČR. Jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží v současnosti pro 93 obyvatel. Navíc ve školách a obecních prostorech přibylo v loňském roce 734 kusů kartonových boxů na tříděný odpad. Do domácností pak bylo dodáno 5 231 sad tašek na třídění papíru, plastů a skla. V roce 2017 do těchto aktivit společnost investuje částku téměř dva miliony korun.
O tom, že je tato spolupráce úspěšná, hovoří jasně čísla. „V loňském roce vytřídil každý obyvatel Kraje Vysočina v průměru 67,8 kilogramu plastů, papíru, skla, nápojových kartonů a kovů. Kraj Vysočina patří v pomyslném srovnání krajů mezi nejlepší v zemi v množství vytříděných odpadů na obyvatele za rok 2016 - umístil se totiž na skvělém druhém místě mezi kraji,“ sdělil Josef Mojžíš, ze společnosti EKO-KOM, a.s. „Jak vyplývá ze statistik třídění, na jednoho obyvatele Kraje Vysočina připadalo v uplynulém roce 20,2 kilogramu vytříděného papíru, 15,3 kilogramu plastů, 13,5 kilogramu skla a 0,5 kilogramu nápojových kartonů. To je tedy celkem 49,5 kilogramu vytříděného odpadu, což je o téměř 5 kilogramů více než je průměr ČR,“ dodal Mojžíš.
Nejvíce se proti roku 2015 obyvatelé kraje zlepšili v třídění papíru a plastů, kdy v obou případech dokázali vytřídit o zhruba 2 kilogramy více. Nárůst se podařil ale také u skla a nápojových kartonů.
„Tyto výsledky jsou velmi pozitivní a je patrné, že třídění odpadů není na Vysočině lidem lhostejné. To potvrzuje porovnání nejen s rokem 2015. Zlepšují se také dlouhodobé výsledky třídění. Vždyť v roce 2005 činilo množství vytříděného papíru, plastů, skla, nápojových kartonů a kovů 34 kilogramů na osobu za rok. Ve srovnání s rokem 2016 se tak průměrná roční výtěžnost zvýšila o téměř 34 kilogramů,“ popsal srovnání Josef Mojžíš.
Efektivitu sběru využitelných složek komunálních odpadů posoudí i v letošním roce soutěž obcí s názvem My třídíme nejlépe 2017. Kraj Vysočina pak mezi vítěze soutěže v závěru letošního roku rozdělí finanční částku 540 tisíc korun.
Všichni prvňáčci z Kraje Vysočina objeví v bezpečných kufřících 1. září papírové hodiny v barvách kontejnerů na využitelný odpad.
Vzdělávání zástupců obcí a předání aktuálních informací z oblasti nakládání s odpady bude realizováno prostřednictvím půldenních seminářů i na tradiční odpadářské konferenci, která se uskuteční na začátku listopadu v Hrotovicích.
Zajištění dostatečné hustoty a kapacity sběrné sítě i aktivní účast obyvatel na třídění odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti maximalizace třídění komunálních odpadů a omezování skládkování.
Má to smysl. Třiďte odpad!
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se