Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj ocenil nejkrásnější naučnou knihu Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě

Letošní 18. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě, který se konal 10. - 11. října 2008 představil novinky více než 170 nakladatelů. Autorských čtení a autogramiád v kulturním domě Ostrov se během dvou dnů zúčastnila řada známých spisovatelů, rozdány byly ceny za nejkrásnější knihy i za popularizaci astronomie. Mezi letošní hosty patřili spisovatelé Ludvík Vaculík, Zdeněk Svěrák, Michal Viewegh nebo Ivan Klíma.
 

 
 

Letošní cenu kraje Vysočina za nejkrásnější naučnou nebo populárně naučnou knihu a současně i ocenění ve výši 60 tisíc korun získalo nakladatelství Host a jím vydaná publikace Být dlužen duši, kterou napsal Aleš Palán. Jde o dvojrozhovor se syny staroříšského nakladatele Josefa Floriana - s Janem a Gabrielem. Aleš Palán ve svém díle zachytil osobnost fenomenálního zakladatele staroříškého nakladatelství Dobré dílo a pokusil se přiblížit čtenáři smysl kulturního podniku, jehož existence byla šíří a hloubkou v evropském měřítku první poloviny 20. století výjimečná. Cenu za kraj Vysočina předal hejtman kraje Miloš Vystrčil.

 

Do projektu PEN klub čte o lásce se zapojilo přes 20 autorů. Irena Obermannová navíc vyhodnotila soutěž pro veřejnost Dopište Obermannovou, v níž její povídku dokončilo 129 lidí z celé republiky. Mezi nejúspěšnější texty se zařadil i ten z dílny našeho kolegy Jana Kalety.

 

Deník, 13. 10. 2008 - Jak by to Irena Obermannová nedopsala...

... Pro druhé místo zvolila spisovatelka text s názvem Místa v knížkách a místa u stolu od Jana Kalety z Urbanova. „Autor se velmi dobře zhostil rozehrané partie a uváženě přemýšlel o dalších tazích. Jako by se řídil známou poučkou, že pokud v dramatu visí na stěně puška, je nutno z ní vystřelit,“ zdůvodnila svůj výběr Obermannová. „Všechny motivy využil ve prospěch autorského sdělení. To sice nebylo nikterak mimořádné, nicméně autora jako jediného napadlo udělat z jednoho z hrdinů pachatele.“

Zajímavé bylo sdělení Obermannové, že Kaleta jako „jediný ze soutěžících to dopsal tak, jak bych to dopsala já...“ Na otázku, proč tedy získal druhé a nikoli první místo, Obermannová odpověděla, že autorka, která zvítězila, „to vymyslela ještě lépe než já“.

 

 Jiří Grygar za Českou astronomickou společnost předal cenu Littera Astronomica popularizátorovi astronomie Zdeňku Mikuláškovi. Program dvoudenního veletrhu podle předběžného odhadu přilákal více než 13.000 návštěvníků. Brodský veletrh je po Praze druhým největším v Česku.

Jitka Svatošová, tisková mluvčí
Krajský úřad kraje Vysočina
tel.: 724 650 123
 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 14.10.2008 / 14.10.2008

Počet návštěv: 32015
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek