Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Kraj Vysočina: Hejtmani jednali s premiérem o čerpání eurodotací

Kraj Vysočina: Hejtmani jednali s premiérem o čerpání eurodotací
Letošní třetí zasedání hejtmanů všech českých i moravských krajů sdružených do Asociace krajů ČR hostil 21. Března Kraj Vysočina. Do Jihlavy přijel s hejtmany krajů jednat předseda Vlády ČR Petr Nečas, Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky a Petr Zatloukal, generální ředitel České pošty. „Hlavním tématem bylo, i s ohledem na přítomnost premiéra, čerpání evropských dotací z regionálních operačních programů,“ informoval Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.
 

 
 

Premiér Petr Nečas připustil možnost přesunutí části evropských peněz nevyčerpaných z velkých národních programů do regionů tak, jak ho o to na dnešním zasedání Rady Asociace krajů ČR v Jihlavě požádali hejtmani. Dodal však, že takový krok považuje za krajní řešení, které nyní nepředpokládá. "Nabídli jsme panu premiérovi jednu jasnou definovanou prioritu, a to jsou opravy a rekonstrukce krajských silnic po celé republice," řekl na tiskové konferenci v Jihlavě Michal Hašek, předseda Rady Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje.

Dalším otevřeným tématem za přítomnosti premiéra byly také sankce za chyby v čerpání eurodotací, v pohledu na tzv. korekce u regionálních operačních programů se hejtmani s premiérem v žádném směru neshodli. Podle předsedy asociace krajů Michala Haška by sankce za chybné čerpání regiony platit neměly, protože celý systém nastavil stát. 

„Ten systém nevymyslely kraje. Ten systém vznik za zákona. Ten systém byl schválen orgány státu, vlády po roce 2006. Ten systém je auditován ministerstvem financí, nikoli hejtmany, nikoli krajskými úřady,“ zdůraznil Hašek, který doplnil, že kraje jsou připraveny dále jednat. Hejtmani se domnívají, že případné chybné čerpání dotací není jen jejich odpovědnost, protože celý systém nastavil stát a audituje ho ministerstvo financí. "V kompetenci žádného hejtmana není ani jedno rozhodnutí, ani jeden podpis ve věci regionálních operačních programů," uvedl Hašek.

Jednání hejtmanů s generálním ředitelem České pošty Petrem Zatloukalem se zaměřilo na změny, které státní podnik chystá v souvislosti s optimalizací a úpravami poštovní sítě. Všichni přítomní hejtmani byli ujištěni, že obecní zastupitelé musejí souhlasit s tím, aby poštovní služby v menších obcích nově poskytovaly například obchody nebo obecní úřady. O možných změnách nyní jedná Česká pošta s 226 obcemi v republice.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 21.3.2013 / 21.3.2013

Počet návštěv: 14690
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek