Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Krčál : Na co se máme těšit u sociálních služeb

Krčál : Na co se máme těšit u sociálních služeb
V současném návrhu rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí resp. ve státním rozpočtu na rok 2011 se objevuje pouze něco přes šest miliardu korun pro oblast provozování sociálních služeb. Na udržení současné sítě sociálních služeb, do které jsou zapojeny nejenom kraje, ale i obce, města a nestátní neziskové organizace, je přitom potřeba minimálně sedm miliard korun. Kde budou provozovatelé sociálních služeb brát na služby pro zdravotně handicapované? To v dnešní době nikdo neví. A otázek je v současné době více. Budou sociální služby předmětem vládních škrtů a zažijí opět léta nestability?
 

 
 

Financování sociálních služeb se v příštím roce může stát pro jednotlivé kraje noční můrou, protože s výrazně zkrácenými finančními zdroji z ministerstva práce a sociálních věcí se nedají normálně provozovat. V sociálních službách  elostátně už dnes chybí ještě minimálně jedna miliarda korun a další prostředky budou krajům chybět s ohledem na zvýšení platů pracovníků v sociální péči, a to pokud se začne naplňovat nově schválený katalog prací. Ani na ty jim totiž stát peníze neposlal. Mnoho krajů tak  může zvažovat redukci v oblasti sociálních služeb pro zdravotně postižené, staré a handicapované občany.

 

„Kraje se zde obávají, že ač je všeobecně známo, že jakákoliv částka pod sedm miliard je nedostatečná pro udržení potřebné úrovně poskytovaní sociálních služeb, že nová vláda přesto přijde pro tuto oblast s částkou podstatně nižší a prakticky likvidační. V živé paměti je totiž pokus Topolánkovy vlády z roku 2009, kdy do rozpočtu MPSV byla tehdejšímu ministrovi Nečasovi dána na tyto účely zcela nedostatečná výchozí částka 4,5 miliardy. Už v březnu 2009 pod tlakem kolabujících sociálních služeb bylo zahájeno vyjednávání krajů s vládou o navýšení financí, které bylo přijato ve výši 1,5 miliardy na celkových šest miliard,“ řekl krajský radní pro sociální oblast Petr Krčál. To však nebyl konec a po pádu této vlády již v září byla nucena nová úřednická vláda tuto částku navýšit o dalších 900 milionů. S některými podporami na konci roku 2009 pak celková částka činila cca sedm miliard korun. Pozitivem byl fakt, že úřednická vláda se z těchto problémů poučila a při přípravě rozpočtu na rok 2010 společně s kraji v parlamentu prosadila částku okolo sedmi miliard rovnou do rozpočtu na rok 2010, čímž se situace v sociálních službách letos uklidnila a stabilizovala.

 

Pro rok 2011 je zatím schválena pouze celková výše kapitoly MPSV a na jejím konkrétním dělení se usilovně pracuje. Kraje věří v rozumný přístup jak nového ministra,  tak i premiéra, který tuto problematiku jako předchozí ministr práce a sociálních věcí dobře zná.

 

Kraje ze státního rozpočtu na sociální služby žádné další peníze nedostávají a nemají zdroje, ze kterých by tyto služby mohly při současném výrazném propadu svých příjmových částí rozpočtů spolufinancovat. Jaký bude tedy rok 2011 pro sociální služby, pro handicapované, nemocné a zdravotně postižené spoluobčany?

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.9.2010 / 8.9.2010

Počet návštěv: 7899
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek