Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka
Rut Kolínská připomněla historii založení prvního centra v Praze v roce 1992, vzpomněla také na slova zesnulého sociologa Ivo Možného: „Práce mateřských center patří k naději našeho národa.“
Přítomné vedoucí jednotlivých mateřských center představily jejich činnost. Všechna prezentovaná mateřská centra nabízí velice pestrou a širokou zájmovou činnost pro děti od miminek až po školní věk. Často zajišťují i doprovod dětí ze školní družiny do center a šetří tak rodičům jejich čas. Avšak i rodiče jsou častými návštěvníky center. Docházejí zde na aktivity určené společně rodičům a dětem, často jsou pro ně připravovány vzdělávací programy v podobě přednášek a seminářů. Z úst vedoucích center však zaznívaly i těžkosti, které jejich práci provází. „Často mateřským centrům chybí podpora dané obce a potýkají se s nedostatkem finančních prostředků. Nejvíce problémů mají malá mateřská centra fungující na bázi dobrovolnosti,“ shrnula nejpalčivější problémy Daria Čapková, krajská koordinátorka mateřských center na Vysočině.
Blanka Kovářová založila Mateřské centrum Domeček v Lukách nad Jihlavou před sedmi lety. Za dobu jeho existence se provoz z původně dvou dopoledních programů rozšířil na celotýdenní program dopoledních i odpoledních aktivit. Rovněž zorganizovali mnoho akcí pro celé rodiny i širokou veřejnost a aktuálně připravují otevření dětské skupiny. „Organizace těchto akcí je vždy časově i personálně velmi náročná, bohužel často na úkor vlastního volného času. Bez podpory partnerů, rodiny by to ani nebylo možné. Velkou odměnou jsou ale vždy vydařené akce, spokojené děti a děkovné dopisy rodičů. Práce s lidmi i dětmi mě vždy naplňovala,“ říká Blanka Kovářová s úsměvem.
Skvělým příkladem dobré praxe může jistě být i Třebíčské centrum. Za 19 let své existence se stalo profesionální organizací nabízející komplexní služby pro rodiny a je uznávaným partnerem v oblasti prorodinné politiky. „Ano, zajištění financování je hodně náročné, ale hledáme možnosti a řešení. Realizujeme projekty, žádáme o dotace, spolupracujeme s úřadem práce. Když se jedny dveře zavřou, otevíráme jiné“, nevzdává se Anna Machátová, předsedkyně organizace a pokračuje: „Velmi si vážíme podpory města a kraje a těší nás, že spolupráce je vnímána jako oboustranně přínosná.“
Význam mateřských a rodinných center je nezpochybnitelný. Za 25 let historie je vidět značný posun. Mateřská centra již dávno nejsou jen místem setkávání rodičů s dětmi. Stala se místem, kde rodiny najdou pomoc, bezpečný prostor i možnosti řešení svých problémů. „Budeme apelovat na starosty obcí, aby vaši činnost podpořili a uvědomili si důležitost vaší činnosti pro spokojený život rodin. Zároveň se budeme pro následující roky snažit najít cestu pro navýšení finančních prostředků pro dotační program určený mateřským a rodinným centrům, jež Kraj Vysočina každoročně vyhlašuje,“ uvedl náměstek Franěk.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se