Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Samospráva


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Ministři zahraničí ČR a Rakouska se setkali s hejtmany příhraničních regionů ČR a Rakouska

ministri
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 8. září 2016 ve Valči u Třebíče setkal k bilaterálnímu jednání s ministrem pro Evropu, integraci a zahraniční věci Rakouska Sebastianem Kurzem. Předmětem jejich rozhovoru byla především aktuální bilaterální, regionální a zahraničně-politická témata. Na schůzku ministrů navázalo setkání s hejtmany českých a rakouských příhraničních regionů (Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Kraje Vysočina, spolkové země Dolní Rakousko, spolkové země Horní Rakousko a spolkové země Vídeň). S hejtmany příhraničních regionů projednali při navazujícím setkání konkrétní projekty přeshraniční spolupráce.
 

 
 

Během bilaterálního setkání s šéfem rakouské diplomacie ministr Zaorálek kladně zhodnotil prohlubující se vztahy mezi oběma zeměmi, jejichž důkazem je vysoký počet vzájemných návštěv a společných projektů. Zmínil například postup na přípravě Česko-rakouské knihy o historii či ustanovení česko-rakouského diskuzního fóra. Ministr Zaorálek svému rakouskému protějšku také navrhl uspořádání společné konference OBSE a Rady Evropy, kterým budou Rakousko a ČR předsedat v roce 2017.

Partneři se dále věnovali aktuálním zahraničně-politickým otázkám. Při debatě o migraci se ministři shodli na nutnosti posílení ochrany vnější hranice EU a nutnosti stabilizovat situaci ve zdrojových zemích migrace, oba ministři také hovořili o situaci v Turecku.


Hejtmani seznámili ministry s výsledky jednání z předchozího dne, kdy velvyslanci obou zemí s řediteli krajských/zemských úřadů jednali o konkrétních tématech přeshraniční spolupráce, např. dopravě, zdravotnictví, projektech INTERREG, duálním vzdělávání, energetice, životním prostředí, ochraně před katastrofami, výměně mládeže v rámci studijních programů či komunikačních technologiích.


Komentář hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka k jednání s přeshraničními protějšky:

„Příznivé prostředí spolupráce se promítlo do realizace společných aktivit mezi Krajem Vysočina, kraji Jihočeským a Jihomoravským a Dolním Rakouskem. Při současném počtu a různorodosti aktérů na evropské scéně je partnerství tohoto druhu považováno za výhodu a do budoucna může přinést úspěch při prosazování regionálních zájmů a možnost hlasitěji se vyjadřovat k rozvojovým otázkám regionů. Proto se zmíněný model aktuálně mění na kooperující šestici:  Kraj Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský kraj, Dolní a Horní Rakousko a hlavní město Vídeň. Aktivity regionů se už za podpory ministrů zahraničí obou států zaměří na rozvoj 13 oblastí od hospodářství, přes dopravu, až po zdravotní a sociální péči. Není snadné být vidět a prosadit zdravé požadavky regionů, ale cesty existují a pokud je umíte využít, můžete z nich pro regiony čerpat výhody. Pokud jde o regionální témata společného jednání, byla zmíněna především oblast dopravy. Tu považujeme do budoucna za klíčovou vč. dobudování dálniční sítě směrem na Rakousko. Při koordinaci přípravy projektů s přeshraničním dopadem na rozpočtové období 2014 – 2020 jsou priority Kraje Vysočina zakotveny v Memorandu o spolupráci mezi Dolním Rakouskem a Krajem Vysočina při modernizaci silniční infrastruktury. Dlouho diskutovaná byla s ohledem na současnou situaci otázka Brexitu a migrace, která je společným tématem pro současnou střední Evropu. Shodli jsme se, že je třeba pečlivě rozklíčovat důvody, které vedou migranty k výběru cílové destinace."


Ministr Zaorálek považuje tento formát spolupráce mezi diplomacií a kraji formou setkávání za vhodnou platformu k diskuzi o regionálních tématech a k jejich propojení na vládní úrovni. „Důvěra mezi ČR a Rakouskem roste. Naše spolupráce má i konkrétní výsledky, podařilo se pokročit v projektech přeshraniční dopravy, záchranných služeb či životního prostředí,“ upřesnil v této souvislosti český ministr zahraničí.

Ministři s hejtmany diskutovali např. o budoucnosti EU v kontextu Brexitu, migraci i boji proti terorismu a s ním spojeným otázkám bezpečnosti. „Znovu se ukazuje, že toto setkání představuje vhodnou příležitost jak prohloubit vzájemnou důvěru a zároveň nás utvrzuje v tom, že výzvám dnešní doby můžeme čelit jak na celoevropské, tak regionální úrovni,“ shrnul setkání Lubomír Zaorálek.


Už třetí setkání v tomto unikátním formátu se ve Valči uskutečnilo na pozvání ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka a hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka.


ValečValečValeč

  • tisk@kr-vysocina.cz


 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 8.9.2016 / 8.9.2016

Počet návštěv: 4083
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek