Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Muzeum Vysočiny Jihlava

 

 
 

Jaký byl rok 2012 z pohledu Muzea Vysočiny Jihlava rokem?

 

Rok 2012 byl určitě rokem náročným, ale rozhodně činorodým a úspěšným.

První polovina roku byla ve znamení dokončování realizace projektu „Za poznáním a vědou do muzea aneb rozvíjíme klíčové kompetence v muzeu“. Projekt hrazený prostřednictvím operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR nám umožnil vytvořit ucelený systém vzdělávacích programů pro vyšší ročníky základních škol a pro školy střední s dalšími přesahujícími aktivitami, jako byly a jsou např. studentské vědecké projekty. Programů se po dobu trvání projektu, tj. od r. 2011 zúčastnily téměř 3.000 dětí a studentů. V souvislosti s projektem se podařilo zrealizovat také 1. ročník studentské odborné konference Vysočina 2012, která se setkala s pozitivním přijetím mezi středoškolskými i vysokoškolskými studenty a jako jediná akce podobného typu v regionu bude pokračovat i v dalších letech.

 

Terénní exkurze pro studenty


Zahájen byl rovněž další významný projekt týkající se budování nových stálých expozic v jihlavském muzeu. Bohatá byla publikační činnost - vydána byla nová čísla odborného periodika Acta Rerum Naturalium a do tisku se připravují další čísla Archeologických výzkumů na Vysočině a Vlastivědného sborníku Vysočiny. Vydáván byl také muzejní čtvrtletník Museum Factum. Veřejnosti byly představeny i dvě knižní publikace přírodovědného zaměření.

Muzeum si v roce 2012 rovněž připomenulo 120. výročí svého založení formou výstavy i různých společenských setkání s bývalými zaměstnanci i s veřejností.

Na jaře proběhla pod záštitou hejtmana kraje a primátora Jihlavy mezinárodní montanistická konference Europa Subterranea – několik desítek zahraničních účastníků se během 5 dnů seznámilo jak s Vysočinou a její montánní historií, tak například i s výsledky výzkumů našeho muzea a společnosti Archaia za několik posledních let.


Která výstava / akce vzbudila mezi návštěvníky největší ohlas?

 

K nejhojněji navštíveným výstavám určitě patřila hned první velká výstava v roce 2012 s názvem Merkur aneb dírkatý zázrak. Veřejnost – zvláště rodiče s dětmi – uvítala možnost postavit si v dílně svůj vlastní výrobek z dílků této legendární stavebnice, což vedlo často k opakovaným návštěvám, aby mohli autoři své rozpracované nápady dokončit.


Výstava Merkur

Další vysokou návštěvnost přinesla jihlavskému muzeu výstava Dráteníkův rok, která proběhla na arkádách muzea od 19. ledna do 18. března. Tuto výstavu doprovázely různé doprovodné akce připravené ve spolupráci s Cechem česko-moravských dráteníků – dílny, přednášky, předváděcí akce. Spolupráce zůstala zachována i nadále a muzeum připravilo pro zájemce o drátování jako zcela novou akci kurzy drátování pro veřejnost, které proběhly do konce roku ještě čtyřikrát a byly plně obsazeny.


Mezi nejnavštěvovanější výstavy na pobočkách patřila výstava Zpátky do pohádky, která v prostorách hradu Roštejna představila všem zájemcům kostýmy z řady známých filmových pohádek. Výstava probíhající od 3. května do 30. června se stala velkým lákadlem celé sezóny na hradě Roštejn.


Největší akcí roku 2012 co do počtu návštěvníků byla bezesporu Muzejní noc 2012, která proběhla 25. května ve spolupráci s Oblastní galerií Vysočiny v rámci projektu Porta culturae. Akci, kterou doprovázely přednášky, hudební vystoupení, setkání s fotografkou Sárou Saudkovou či ohňová show, navštívilo více než 700 návštěvníků.


Muzejní noc, RNDr. Evžen Kůs


Co zajímavého připravujete v roce 2013? Na které akce se mohou návštěvníci zejména těšit?


V roce 2013 se budou muset návštěvníci smířit s dočasným omezováním provozu stálých expozic, kde bude probíhat budování expozic zcela nových. Věříme, že tuto ztrátu vyrovnáme nabídkou řady zajímavých výstav. K těm nosným bude určitě patřit výstava věnovaná měření času s názvem Už je čas (od 25. ledna) či Romantická zastavení aneb střípky z módní historie (od 12. dubna).

Stěžejní výstavní akcí roku bude velká putovní výstava s názvem Archeologie na hranicích mezi Čechami, Moravou a Rakouskem, která se připravuje ve spolupráci se sousedními regiony – Jižními Čechy, Jižní Moravou a Dolním Rakouskem v rámci projektu Porta culturae; k vidění bude od 28. června. Veřejnost by si rozhodně neměla nechat ujít ani podzimní výstavu Společenský život hmyzu (od poloviny září), která je rovněž připravována jako putovní.


Na otázky odpovídal: RNDr. Karel Malý, ředitel Muzea Vysočiny Jihlava

http://muzeum.ji.cz/


 

 
 
Zodpovídá: Bc. Veronika Švarcová
Vytvořeno / změněno: 25.1.2013 / 25.1.2013

Počet návštěv: 16621
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek