Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Servis pro
Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes na svém zasedání potvrdilo výsledky veřejné ankety a také schválilo krajskou finanční odměnu, kterou získávají vždy tři nejoblíbenější kulturní počiny v každé kategorii.
Výsledky ankety Zlatá jeřabina 2015
Kategorie: Kulturní aktivita
1. Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou (finanční odměna 30 tisíc korun)Folkové prázdniny jsou neobyčejným hudebním festivalem. Trvají osm dní, které mnozí návštěvníci stráví jako své skutečné hudební, výtvarné, taneční prázdniny, ve kterých mohou být aktivními i pasivními účastníky. Festival vznikl v roce 1986, v letošním ročníku ankety získal 558 hlasů. Ocenění patří Městskému kulturnímu středisku, Náměšť nad Oslavou, které prázdniny organizuje. Více na http://www.folkoveprazdniny.cz/.
2. Noc na Karlštejně – Roštejn (finanční odměna 20 tisíc korun)
Projekt členů Divadelního souboru Karla Čapka Třešť a Skupiny historického šermu Hebrix Třešť získal 369 hlasů. Divadelní představení mělo v jejich podání premiéru v roce 2011 a od té doby se s ním můžete pravidelně setkávat nejen na Vysočině, ale prakticky po celém Česku. Celkem už členové odehráli třicet repríz a pravidelně vystupují právě na hradě Roštejn nebo na zámku v Telči. Více na www.noc-na-karlstejne.eu a www.dscapek.cz.
3. Trampský širák – Hanesův mlýn u Štoků (finanční odměna 10 tisíc korun)
Trampský širák získal letos 310 hlasů. Ankety Zlatá jeřabina se účastní pravidelně a téměř pravidelně se umisťuje na předních příčkách. Stejně jako za rok 2014 získal i za rok 2015 třetí místo v této kategorii. V minulém roce se na Hanesově mlýně uskutečnil 12. ročník festivalu folk, country a trampské hudby a hlavní hvězdou programu byl Karel Gott. Festival v roce 2015 navštívilo přibližně 8 500 diváků. Více na: www.trampskysirak.cz.
Kategorie: Péče o kulturní dědictví
1. Restaurování varhan v kostele sv. Jakuba Staršího v Osové Bítýšce (finanční odměna 30 tisíc korun)
Jednomanuální mechanické varhany z dílny Františka Svítila mladšího z roku 1872 byly masivně napadeny červotočem a zároveň roky nespatřily známku údržby. Důkladná rekonstrukce špičkového odborníka Dalibora Michka vzácný nástroj zachránila a opět může sloužit účastníkům bohoslužeb i při pořádání varhanních koncertů. Na financování restaurování se ve velké míře podílela obec Osová Bítýška a přispěla i dotace na obnovu kulturních památek z rozpočtu Kraje Vysočina. Obnova varhan v majetku Římskokatolické farnosti Osová Bítýška získala 609 hlasů.
2. Obnova terasy zámku se zimní zahradou v Náměšti nad Oslavou (finanční odměna 20 tisíc korun)
V roce 2015 byla provedena komplexní obnova teras a konstrukce bývalé zimní zahrady na jižní straně hlavní zámecké budovy zámku v Náměšti nad Oslavou. Renovace navrátila této části zámku původní podobu z konce 19. století včetně repliky původní dlažby, obnovy litinového roštu původního vytápění a součástí prací bylo i obnovení původního prosklení. Akce byla financována z investičního programu Ministerstva kultury ČR a vyžádala si celkové náklady ve výši téměř 5 miliónů korun. Od září 2015 jsou terasy se zimní zahradou zpřístupněny návštěvníkům zámku. Cenu za 501 obdržených hlasů získal Národní památkový ústav, Územní památková správa v Českých Budějovicích.
3. Obnova mobiliáře v kostele sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou (finanční odměna 10 tisíc korun)
V roce 2015 pokračovaly práce na celkové dlouhodobé architektonické a umělecké obnově poutního areálu. Restaurátor Miroslav Šach a akademický malíř Jiří Štourač se zaměřili na mobiliář kostela. Obnovili a elektrifikovali deset bohatě řezaných konzolových zrcadlových svícnů v úrovni prvního ochozu, dále nástěnné konzolové svícny a pět závěsných luceren ve tvaru hvězdy v přízemí objektu. Restaurátoři pracovali i na nástěnných dekorativních malbách na hlavních pilířích v přízemí interiéru kostela, které byly stejně jako ostatní prvky ve velice špatném stavu. Na celkových téměř 900tisícových nákladech se podílel Kraj Vysočina částkou 350 tisíc a Město Žďár nad Sázavou 250 tisíci. Římskokatolická farnost Žďár nad Sázavou II, která má kostel v majetkové správě získala za obnovu 463 hlasů a za třetí místo ve své kategorii deset tisíc korun.
Slavnostní vyhlášení a předání darů vítězům ankety Zlatá jeřabina 2015 se uskuteční 6. června 2016 na Zámku Světlá nad Sázavou společně s vyhlášením výsledků ankety Skutek roku 2015.
Zlatá jeřabina je vyhlašována od roku 2005. Jde o anketu, ve které rozhoduje svými hlasy veřejnost.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se