Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Nová výstava láká do jihlavského muzea na historii osídlení Českomoravské vrchoviny

Historie Českomoravské vrchoviny
Za velké pozornosti veřejnosti byla v závěru minulého týdne vernisáží otevřena v jihlavském muzeu výstava Historická krajina Českomoravské vrchoviny – osídlení od pravěku do sklonku středověku, která je součástí projektu řešeného v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní kulturní identity NAKI. „Vedle běžných muzejních činností provádí Muzeum Vysočiny Jihlava vědecko-výzkumnou činnost, zařazeno je dokonce na prestižní seznam výzkumných organizací, přičemž v Kraji Vysočina jsou evidovány pouze tři výzkumné organizace“, doplňuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

Jihlavské muzeum je jedním ze spolupracujících subjektů na výzkumném projektu s názvem Historické využívání krajiny Českomoravské vrchoviny v pravěku a středověku. Hlavním nositelem projektu je Masarykova univerzita, která vedle Muzea Vysočiny Jihlava spolupracuje ještě s Mendelovou univerzitou v Brně, Archaiou Brno a Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky Brno. Letos bude projekt ukončen. Od jeho zahájení v roce 2013 již byly v jihlavském muzeu realizovány pod taktovkou kurátora Davida Zimoly dvě výstavy a tato třetí na ně navazuje.

 

Na poměrně rozsáhlé výstavní ploše jsou prezentovány nejen výsledky archeologického bádání z období vrcholného středověku, ale také z pravěkých období od mladší doby kamenné a dále velmi cenné informace získané pomocí přírodovědných metod např. dendrochronologických výzkumů, makrozbytkových a pylových analýz. I díky těmto metodám byl sestaven historický botanický obraz o vývoji krajiny a též o stopách lidské činnosti v krajině. V rámci výstavy se návštěvník dozví například o masivním odlesňování během středověku a o zaniklých těžebních areálech v centrální části Českomoravské vrchoviny. Dále jsou prezentovány pravěká osídlení, mohylová pohřebiště, zaniklé středověké vesnice na Jihlavsku a feudální sídla v podobě hradů, hrádků a tvrzí. Pro hravé návštěvníky je vyhrazena dotyková část. Výstava bude k vidění do 19. června. 

 

  •  Zpracováno z materiálů Muzea Vysočiny Jihlava
  • Více informací Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu, Krajský úřad Kraje Vysočina, e-mail: kominova.j@kr-vysocina.cz

 

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.4.2016 / 11.4.2016

Počet návštěv: 3195
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek