Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Krajský úřad


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Obchůzka královniček na Velkobítešsku nově na seznamu nemateriálních statků Kraje Vysočina

Obchůzka královniček na Velkobítešsku
Muzeum Vysočiny Třebíč rozhodlo na konci roku 2015 o rozšíření Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina o další významný regionální projev nehmotného kulturního dědictví - Obchůzku královniček na Velkobítešsku. „Jde o typicky dívčí obřad, starobylý obyčej, který je známý též pod názvem Královničky nebo Králky a vyskytuje se každý rok v době Letnic na Velkobítešsku,“ popisuje Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.
 

 
 

"Královničky patří do trojice jarních obřadů spojených se zemědělským rokem. Uzavírají cyklus obchůzek a průvodů dětí vrcholící Letnicemi. Naši předkové prováděli celou řadu rituálů, kterými si chtěli naklonit přírodu. K nim přináleží i tato líbezná, něžná a poetická dívčí slavnost mající původ patrně v pohanských zvycích spojených s letním slunovratem. Slunce na obloze stoupá do nejvyšší polohy, dny se prodlužují. Různé kultury si tento cyklus vysvětlovaly jako přízeň bohů a odpovídajícím způsobem oslavovaly probuzené jaro, omládlou přírodu, dostatek vláhy, příchod rodícího se léta, tepla, lepších podmínek pro růst zemědělských plodin a dobré úrody. Po příchodu křesťanství slavení slunovratu zaniklo nebo přešlo ve velebení Ducha Svatého. Během času se vlivem víry v Boha i magii utvářelo množství oslav, svátků a obyčejů. Královničkám bylo v církevním roce určeno místo o Letnicích. Je to pohyblivý svátek – padesát dnů po Velikonocích," přibližuje Silva Smutná, etnografka Muzea Vysočiny Třebíč a současně předsedkyně Muzejního spolku Velkobítešska, který obyčej k zápisu do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina navrhl.

 

Samotnému zápisu na Seznam, jehož účelem je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví, předcházela nominace a odborné zpracování obyčeje v úzké spolupráci etnografů a nositelů statku.

 

Na prestižní Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina jsou zapisovány nejvýznamnější regionální projevy od konce roku 2013, kdy Rada Kraje Vysočina schválila Pravidla Rady Kraje Vysočina pro vedení Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina.

 

Položky prestižního Seznamu dosud tvořily Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku a Betlémská cesta v Třešti. Obchůzka královniček na Velkobítešsku je zapsána jako položka č. 4/2015. Nositeli tohoto nemateriálního statku jsou Muzejní spolek Velkobítešska, Obec Březské a Město Velká Bíteš.

 

Více informací je k dispozici zde, podrobnější informace k Obchůzce královniček na Velkobítešsku naleznete na webových stránkách kralovnicky-cz.webnode.cz.

 

Obchůzka královniček na Velkobítešsku

  • Lenka Novotná, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
    tel.: 564 602 382, e-mail: novotna.l@kr-vysocina.cz

 

 
 
Zodpovídá: Mgr. Ondřej Rázl
Vytvořeno / změněno: 8.1.2016 / 8.1.2016

Počet návštěv: 3635
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek