Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje
Okresní úřad v Třebíči
referát kultury
Č. j.: 113/R 375/1995 V Třebíči dne 14. 6. 1995
Rozhodnutí
o určení ochranného pásma
nemovité kulturní památky
Okresní úřad v Třebíči referát kultury, jako výkonný orgán státní památkové péče vydává toto rozhodnutí :
Z podnětu p. Marie Odehnalové, bytem Krhov č.p. 43, 675 55 Hrotovice a v dohodě s dotčenými úřady a orgány, v souladu s návrhem Památkového ústavu v Brně a po dohodě s referátem regionálního rozvoje Okresního úřadu v Třebíči a se stavebním úřadem Městského úřadu v Hrotovicích podle § 17 zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči
určuje ochranné pásmo
pro nemovitou kulturní památku zámek Krhov
prohlášen Ministerstvem kultury České republiky, zapsanou v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek pod rejs. číslem: 2813. Objekt se nachází v k. ú. Krhov na parcele číslo ½, číslo popisné 43.
Rozsah ochranného pásma se určuje hranicí, a to:
p. č. 107/3, kříží cestu p. č. 106/1, p. č. 105/7, p. č. 105/12, kříží cestu 102, p. č. 12/12, p. č. 12/13, p. č. 12/11, p. č. 12/10, p. č. 12/8, p. č. 12/4, p. č. 12/5, p. č. 12/6, p. č. 12/2, p. č. 100, kříží plochu p. č. 332/1, p. č. 11/2, kříží plochu 332/1, p. č. 3, p. č. 22/2, p. č. 5, p. č. 841, p. č. 111/6, p. č. 337/1, p. č. 339, p. č. 2, p. č. ½, p. č. 19/2.
Hranice ochranného pásma jde převážně po hranicích parcel a je vyznačena v kopii pozemkové mapy, která je neoddělitelnou součástí tohoto rozhodnutí.
Hranice ochranného pásma se zaznamenává do odpovídajících mapových evidenčních (písemných) operátů ve středisku Katastrálního úřadu pro okres Třebíč a vyznačí ve výkresech územně plánovací dokumentace a v dalších plánech, jimiž se řídí výstavba a přestavba území (zajistí referát regionálního rozvoje OkÚ Třebíč).
Rozhodnutí o zřízení ochranného pásma včetně mapové přílohy s vyznačenou hranicí jsou uloženy u:
- referátu regionálního rozvoje OkÚ Třebíč
- referátu kultury Okresního úřadu v Třebíči
- MěÚ v Hrotovicích , stavebního úřadu
- Obecního úřadu v Krhově
- Památkového ústavu v Brně
- Státního památkového ústavu v Praze
- Katastrálního úřadu v Třebíči
Na území ochranného pásma zámku v Krhově je třeba dodržovat tyto podmínky:
1) V prostoru ochranného pásma včetně jeho hraničních parcel je nutno při provádění staveb a stavebních úprav respektovat výškový, hmotový a vzhledový charakter venkovské zástavby.
2) Část krajiny, která bezprostředně sousedí s nemovitou kulturní památkou bude využívána tak, aby objekt nenarušovala a svým využitím dotvářela charakter tohoto sídla.
- v prostoru areálu budou odstraněny nevhodné přístavby
- bude obnoven rezervoár na vodu (haltýř)
- zahrada bude zkultivována
3) Jakékoliv zásahy do terénu (výstavba, elektrifikace, kanalizace, komunikace, výsadba zeleně, osvětlení) mohou být realizovány až po souhlasu Památkového ústavu Brno).
4) V ochranném pásmu nelze umísťovat zařízení a stavby, které by svými důsledky narušovaly prostředí památky.
5) Kontrolovat dodržování těchto podmínek jsou oprávněny orgány státní památkové péče, Městský úřad - stavební úřad v Hrotovicích a Památkový ústav v Brně.
Jinak vlastnická práva ani dosavadní způsob obhospodařování nemovitostí v ochranném pásmu nejsou dotčeny. Při změně vlastníků nebo uživatelů nemovitostí ležících v ochranném pásmu přecházejí podmínky ochrany i na nové uživatele nebo nabyvatele.
Dohled nad dodržováním podmínek ochrany v ochranném pásmu zajišťuje Okresní úřad v Třebíči, referát kultury, jako výkonný orgán státní památkové péče ve spolupráci s Památkovým ústavem v Brně. Výjimky z podmínek ochrany, popř. další změny povoluje OkÚ v Třebíči, referát kultury.
Žádáme Obecní úřad v Krhově o seznámení veřejnosti s určením ochranného pásma památky v Krhově formou veřejné vyhlášky na místě k tomu určeném.
Odůvodnění
Zřízením ochranného pásma kolem nemovité kulturní památky – zámku v Krhově se sleduje zvýšená ochrana prostředí památkové zóny před případnými nepříznivými vlivy z nejbližšího okolí a před rušivými zásahy, zvláště při stavebních změnách v území vymezeném ochranným pásmem.
Území ochranného pásma je charakterizováno takto:
Zámek leží v severním okraji obce a spolu s kostelem sv. Jakuba v jižní části obce vytváří dominanty krajiny.
Nejstarší částí dnešního zámku je tvrz v SZ části připomínána již v roce 1492. Za majitele Jana Zahrádeckého ze Zahrádek bylo toto sídlo kolem r. 1602 dostavěno v čtyřkřídlový renesanční zámek. Koncem 18. století došlo za svobodného pána Karla Rodena k barokním úpravám. Půdorys zámku a celého areálu je vyznačen na mapě stav. katastru r. 1824. V r. 1840 byl severním křídle zřízen lihovar a objekt byl využíván jako velkostatek. Podle zákona č. 142/1947 Sb., o revizi první pozemkové reformy byl objekt Ministerstvem zemědělství přidělen MNV Krhov. Využíváním objektu JZD Hrotovice došlo ke značné devastaci objektu i okolí.
Záměrem vlastníka je objektu a přilehlému okolí vrátit původní tvář a objekt využívat ke komerčním účelům.
Poučení
Proti tomuto rozhodnutí je možné podat odvolání do 15 dnů ode dne doručení k Ministerstvu kultury ČR prostřednictvím referátu kultury Okresního úřadu v Třebíči.
Vedoucí referátu kultury
PhDr. Katina Lisá
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se