Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Okres Jihlava: Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“

Okres Jihlava: Zapojte všechny smysly a „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“
Kraj Vysočina vyhlásil v letošním roce na podporu cestovního ruchu soutěž s názvem „ProŽIJTE DOVOLENOU NA VYSOČINĚ“. Po dobu jejího vyhlášení se Vás pokusíme nasměrovat k některým opomíjeným turistickým cílům. Vydejte se na cesty za poznáním a čerpejte energii na méně známých, ale o to kouzelnějších místech Kraje Vysočina.
 

 
 

OKRES JIHLAVA

Přijměte naše pozvání do okresu Jihlava a „ProŽIJTE“ jeho atmosféru všemi smysly:


Sluch

Zaposlouchejte se do zvuku zvonu „Zuzana“ zavěšeného v nižší z věží kostela sv. Jakuba Většího v Jihlavě. Strmá střecha kostela pokrytá barevnými glazovanými taškami dominuje městské památkové rezervaci a ukrývá jedinečný krov z roku 1539, který je prostřednictvím unikátních prohlídek v průběhu hlavní turistické sezóny přístupný veřejnosti.

jakub



Chuť

Osvěžte se vodou z pramene Moravské Dyje nedaleko obce Panenská Rozsíčka. Nenápadný přírodní klenot uprostřed rozkvetlé louky označuje socha třešťského sochaře Jaroslava Krechlera „Jarní studánka“ a pramen je rovněž první zastávkou Podyjské glyptotéky umělce Lubo Kristka, která se jmenuje Zrození. Místem prochází zelená turistická značka spojující Javořici s přírodním parkem Čeřínek a je příjemným zastavením pěších a cyklo výletů po okolí.

dyje



Čich

Přivoňte k vůni Vysočiny a poznejte přírodu v bezprostředním okolí města Telč. Atraktivní lokalita Lipky je ideálním místem pro aktivní odpočinek. Ze zámeckého parku vede 1,5 km dlouhá lipová alej, kterou se můžete vydat na kole, bruslích, pěšky, nebo chcete-li na koni. Nenechte se však omámit lipovou vůní natolik, že skončíte jako Jan Karel Jáchym Slavata, na dně vlčí jámy. S jeho příběhem Vás seznámí zastavení u nedaleké kaple sv. Karla Boromejského.

lipky



Zrak

Získejte nadhled výstupem na nejvýraznější skalní útvar v masivu Javořice, který je srdcem Geoparku Vysočina. Míchovu skálu tvoří dvě žulové věže, přístupné více i méně zdatným. K přírodní památce pohodlně dorazíte po zelené turistické značce z nejvyššího vrcholu Českomoravské vrchoviny Javořice nebo z opačné strany od Velkého pařezitého rybníku.

skála



Hmat

Toužíte mít nos na poklady? Pokud ano, vydejte se do kraje kameníků a pohlaďte nos permoníka v Dobré Vodě u Mrákotína. Kámen se soškou poblíž kostela svatého Jáchyma připomíná hornické časy, kdy se v oblasti těžilo stříbro. Žlutá turistická značka Vás dále zavede do vesnické památkové zóny Praskolesy, kde cesty lemované kamennými zídkami končí ve stínu mohutné praskoleské lípy.

permoník


 

Zajímavost na konec:

Věděli jste, že v Plandrech na Jihlavsku naleznete jakousi „miniaturu“ kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou? Nenechte se ovšem zmást svými smysly, autorem není slavný Jan Blažej Santini Aichel.
plandry

  • Veronika Švarcová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina 
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 12.5.2021 / 12.5.2021

Počet návštěv: 1965
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek