Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Opětovné použití nevyužívaných knih

Opětovné použití nevyužívaných knih
Společnost FCC Česká republika, s.r.o., Kraj Vysočina, Gymnázium Jihlava pokračují i v letošním roce ve společném projektu zaměřeném na opětovné použití knih. Studenti, učitelé a pracovníci Gymnázia Jihlava nasbírali do přistaveného velkoobjemového kontejneru 620 kusů knih a časopisů, které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost po celém Kraji Vysočina.
 

 
 

Iniciátorem a organizátorem aktivit je společnost FCC Česká republika, s.r.o., zabývající se především nakládáním s odpady. „Myšlenka na záchranu knih opětovným použitím vznikla na třídicí lince na Hruškových dvorech. Ročně jí projde 7 500 tun papíru, ve kterém se nachází stále více knih ve velmi dobrém stavu. Nevyužívané knihy od studentů a vytříděné knihy z třídicí linky jsou od března 2018 shromažďovány v provozovně U Hlavního nádraží – Bedřichově. Ve spolupráci s odborem životního prostředí a zemědělství a odborem sociálních věcí Krajského úřadu Kraje Vysočina jsme pro ně nalezli další využití. V domovech pro seniory, zřizovaných Krajem Vysočina, rozšíří nabídku knižních titulů. Po přečtení si je zapůjčí další domov, a tak zajistíme jejich opětovné použití pro velké množství čtenářů,“ doplnil Radek Kourek. Dalším zdrojem knih jsou tzv. knihobudky, které jsou umístěné na veřejných prostranstvích, a knihy jsou tak volně dostupné pro širokou veřejnost.

 

„Akci Re-use knih a časopisů pořádáme na Gymnáziu Jihlava potřetí, tentokrát pod názvem BŘEZEN – MĚSÍC ZACHRÁNĚNÉ KNIHY! Máme už i logo akce – nápis Re-use se symbolem otevřené knihy, značící její znovu-použití; autorkou loga je Jana Vojtěška Skálová, autorkou básně na plakátu je Zdeňka Rosendorf, obě naše studentky.

Tentokrát jsme nově umožnili našim žákům a zaměstnancům, aby si darované knihy a časopisy vzali pro sebe, pokud jim padnou do oka. Navázali jsme tím na staré, dobré a osvědčené burzy, kdy si lidé bezúplatně vyměňují použité věci. Napadlo nás to po minulé zkušenosti, kdy kolemjdoucí žáci a učitelé darované tituly prohlíželi v přepravních banánových krabicích, připravených u vchodu školy, a nesměle se nás ptali, zda by si některou knihu mohli vzít.  

Akce je prospěšná nejen domovům seniorů a životnímu prostředí, ale přímo i našim gymnazistům. Je to konkrétní příklad učení, jak věci používat opakovaně, jak jimi neplýtvat a jak se zamyslet nad hodnotou a trvanlivostí věcí, které každý z nás, tak snadno hromadíme a vyhazujeme,“ uvedla Linda Taláčková, koordinátorka EVVO na Gymnáziu Jihlava.

 

Aktivní účast obyvatel na předcházení vzniku odpadů přispívá k plnění cílů Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 až 2025 i legislativy v oblasti omezování skládkování.

 

 • Eva Navrátilová, odbor životního prostředí a zemědělství
  Krajský úřad Kraje Vysočina
  e-mail: tisk@kr-vysocina.cz

 

Kontaktní osoba FCC ČR:

Ing. Radek Kourek, e-mail: Radek. Kourek@fcc-group.cz, tel.: 606 735 589

Firma FCC v České republice (do roku 2015 působící pod názvem .A.S.A.) byla založena v roce 1988 v Rakousku. Od roku 2006 je jejím majitelem španělská firma FCC. V relativně krátkém období se společnost stala jednou z nejvýznamnějších evropských firem, zabývajících se nakládáním s odpady a poskytováním komunálních služeb.


knihy

knihy

knihy

knihy

 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.3.2019 / 28.3.2019

Počet návštěv: 5889
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek