Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka > Téma


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Poslední možnost vidět pětimetrový mechanický betlém v telčském muzeu

Poslední možnost vidět pětimetrový mechanický betlém v telčském muzeu
K Vánocům neodmyslitelně patří betlémy neboli jesličky, které zachycují narození Ježíše Krista. Vyráběny bývají z nejrůznějších materiálů a jejich rozměry mohou být od miniaturních až po monstrózní díla. V Telči se pyšní více než pěti metrovým mechanickým betlémem manželů Vostrých z druhé poloviny 19. století. „Betlémy jsou významným symbolem Vánoc a je pěkné připomínat tuto starou vánoční tradici. Proto je každoročně v pobočce Muzea Vysočiny Jihlava v Telči v době adventní a během svátků otevřeno, aby sem mohli zavítat návštěvníci a potěšit se pohledem na pohybující se figurky. Bohužel v příštím roce bude betlém manželů Vostrých demontován a uložen do depozitáře, neboť muzeum se musí ze stávajících prostor na telčském zámku vystěhovat,“ uvedla Jana Fischerová, náměstkyně pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů s tím, že kdy a kde bude opět tento ojedinělý betlém vystaven, není prozatím známo.
 

 
 

Betlém manželů Vostrých je vyroben převážně z papíru, protože pan Vostrý působil jako knihtiskař a papírového materiálu měl tudíž dostatek. Pouze konstrukce je dřevěná. Kulisy a nepohyblivé figurky jsou vyrobené metodou papírmaše. Jedná se o směs z natrhaných kousků papíru, vody a lepidla, která je po uschnutí poměrně pevná.  Již od počátku svého vzniku byl betlém poháněn, a to nejprve ručně – klikou, a v současnosti elektrickým motorem.

 

Už manželé Vostří v době adventní zpřístupňovali za malý poplatek svůj betlém. Na tuto tradici navázalo muzeum, které v roce 1908 betlém zakoupilo do expozice v bývalé jezuitské koleji. Poté byl betlém instalovaný v justičním sále a v šedesátých letech minulého století se spolu s muzeem přestěhoval do prvního patra jižního křídla zámku v Telči. Zde byl provozován až do roku 2008, kdy byl demontován a převezen do Třebechovic pod Orebem do restaurátorské dílny. Tady se mu dostalo řádné péče a důkladné opravy a po tříletém odborném restaurování se na konci roku 2011 vrátil zpět do telčského muzea, kde je k vidění až do konce letošního roku. V první polovině roku 2018 bude zkušeným restaurátorem odborně demontován a uložen do muzejního depozitáře. Nenechte si proto ujít možnost vidět tento zdařile restaurovaný betlém, jehož pohybující se figurky potěší nejenom srdce dětského návštěvníka.

 

Vánoční otevírací doba Muzea Vysočiny Jihlava, pobočky Telč v roce 2017:

adventní víkendy (prosinec 2.-3., 9.-10., 16.-17.) od 10 do 15 hod.

Štědrý den od 13 do 15 hod.

25.-31. prosince vždy od 10 do 15 hod.



  • Jana Komínová, odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu
    Krajský úřad Kraje Vysočina
  • tisk@kr-vysocina.cz
 
 
Zodpovídá: Ing. Eva Neuwirthová
Vytvořeno / změněno: 28.11.2017 / 28.11.2017

Počet návštěv: 7422
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek