Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Poznejte Příběhy brodských domů

Příběhy brodských domů
Široké veřejnosti je určena netradiční výstava architektury a stavebně historického vývoje Havlíčkova (Německého) Brodu. Putovat od konce 18. století do 1. poloviny 20. století můžete v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě prostřednictvím kolekce architektonických plánů, jejíž jádro tvoří plánová sbírka Státního okresního archivu Havlíčkův Brod. Představeny jsou nejvýznamnější stavby, které dodnes utvářejí unikátní ráz města. Výstava s názvem Příběhy brodských domů bude otevřena od 20. července do 11. září.
 

 
 

Vedle veřejných staveb tvořících podstatnou část výstavy a zahrnujících kromě budov úřadů také vzdělávací instituce, sociální a léčebné ústavy, budou představeny i objekty, jejichž výstavba byla financována církví, spolky a firmami, které se významně podílely na rozvoji města. Stranou zájmu nezůstávají ani soukromé obytné domy, které demonstrují proměny bydlení brodských občanů od doby doznívajícího baroka až po prvorepublikové vily. Zajímavostí pro veřejnost budou také plány řady nerealizovaných budov, z nichž můžeme jmenovat například divadlo nebo městský úřad, které mohly zásadně pozměnit dnešní podobu města.


Návštěvníci výstavy vedle zhlédnutí architektonických plánů zobrazujících dobovou podobu vybraných staveb uvidí i konfrontaci historických fotografií se současnou podobou místa. Nedílnou součástí výstavy je 3D model Havlíčkova Brodu vystavený v prostorách Staré radnice, který zhotovili studenti Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně. Model představuje podobu centra města po druhé světové válce. Součástí výstavy jsou také vizualizace vybraných domů vytvořených studenty SPŠS podle nově nalezených plánů a zájemci je zhlédnou na projekci.


Cílem výstavního projektu s názvem Příběhy brodských domů je nejen seznámit veřejnost s architekturou a stavební historií Havlíčkova Brodu, ale také podnítit zájem občanů o další směřování podoby jejich města, které si v letošním roce připomíná 760 let od první písemné zmínky.


Výstavní projekt Příběhy brodských domů vznikl ve spolupráci Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Moravského zemského archivu v Brně – Státního okresního archivu Havlíčkův Brod, Města Havlíčkův Brod a Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně. Nad výstavou převzali záštitu poslankyně Parlamentu ČR Jana Fischerová a starosta města Havlíčkův Brod Jan Tecl.


 

Odkazy

 
 
Zodpovídá: Ing. Radim Hošek
Vytvořeno / změněno: 18.7.2016 / 18.7.2016

Počet návštěv: 7932
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 Další informace

 
 • Vysočina fandí kultuře
 • Zlatá jeřabina
 • Skutek roku
 • Muzeum4U
 • Fond Vysočiny
 • OPVK
 • Interreg
 • Zdravý kraj
 • CzechPoint
 • Vysočina - regionální produkt
 • ROP Jihovýchod
 • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek