Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
Horácká galerie sídlí v prostorách bývalého renesančního zámku na Vratislavově náměstí. Zámecký komplex je působivě zasazen do náměstí a svou rozlohou nechává již na první pohled tušit prostorné výstavní sály.
V nich jsou dnes umístěny především expozice sochařská a obrazová, které představují v reprezentativním výběru průřez sbírkami instituce. Svými významnými díly jsou zde zastoupeni přední představitelé realistické linie moderního českého sochařství - Vincenc Makovský, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Karel Pokorný, Jan Štursa a další. Plastiky a reliéfy těchto kmenových autorů chronologicky mapují jednotlivé fáze jejich umělecké tvorby. Obrazová expozice představuje průřez tvorbou autorů, kteří byli většinou celoživotně s tímto regionem spjati. Mezi nimi mj. Oldřich Blažíček, Josef Jambor, Bohdan Lacina, Alois Podloucký a další.
Expozici škrdlovického skla v zámecké mansardě nahradila od srpna roku 2014 díla sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody. Jde především o autorské a sympoziální objekty i věci z autorských kolekcí, které tvořil jak před rokem 1989 ve Škrdlovicích, tak ve své soukromé sklárně v Karlově.
Vedle expozic, které jsou opravdu mimořádné a vybízí k opakované návštěvě, připravuje Horácká galerie v průběhu celého roku řadu krátkodobých výstav.
Z aktuálních výstav v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě:
Jaroslav Šerých – Smalty
Komorní výstava významného akademického malíře, grafika a ilustrátora Jaroslava Šerých byla připravena k autorovým nedožitým 90. narozeninám. Představena je na ní jedna z oblastí autorovy tvorby – smalty.
Výstava je přístupná do 2. září 2018.
Miroslav Vojtěchovský – Skleněné rozhovory
Prof. Mgr. Miroslav Vojtěchovský patří k nejvýznamnějším českým fotografům skla. Výstava jeho fotografií, se zaměřením právě na skleněné objekty, je připravena v souvislosti s životním jubileem významného českého skláře – Prof. Jaroslava Svobody. Fotografie představují tvorbu i dalších sklářských výtvarníků.
Výstava je přístupná do 26. srpna 2018.
Václav Kyselka - Odpoutání
Sochař Václav Kyselka žije a tvoří v Křoví u Velké Bíteše. Absolvoval Střední školu uměleckých řemesel v Brně a poté Fakultu výtvarných umění na VUT, ateliér sochařství. V Horácké galerii se autor představí poprvé, svým dílem je ale sochař zastoupen ve veřejných prostranstvích i soukromých sbírkách po celé ČR.
Název výstavy vychází z pojmenování autorovy rotační závěsné sochy Odpoutání koňské síly. Socha z kombinovaných materiálů – dřeva, oceli, textilních úvazků – reaguje na vzdušné proudění nebo na dotyk rotací kolem své osy. I samotné vyznění významu díla reaguje na okolní prostředí.
Součástí výstavy je rovněž sochařova komorní tvorba.
Výstava je přístupná do 28. září 2018.
Za Svobodu!
100. výročí vzniku republiky je opětovnou příležitostí Horácké galerie prezentovat v rozsáhlém výběru sochařské návrhy pomníků obětem první světové války, boji československých legií a následně pak díla spjatá s budováním svobodného demokratického státu. V několika případech sbírkový fond galerie umožňuje prezentaci geneze pomníkového díla od prvních náčrtů až k definitivní podobě. Prezentaci plastik doplní videoprojekce a fotografická dokumentace. Výběr ze sbírek Horácké galerie je doplněn o díla z dalších spolupracujících institucí.
Výstava je přístupná do 31. prosince 2018.
Pozn.: Zpracováno z podkladů Horácké galerie v Novém Městě na Moravě
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se