Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Krajský úřad > Získaná ocenění
Vyberte:
Hlavním cílem projektu „Památky nás baví“ bylo vytvoření systému vzdělávacích programů zaměřených na vzdělávání v oblasti památkové péče a prezentace památkových objektů. Cílovými skupinami projektu byly děti a studenti ve věku od 4 do 18 let a VŠ, rodiny s dětmi, laická a odborná veřejnost, senioři a návštěvníci se speciálními potřebami. Programy připravovala a realizovala síť sedmi edukačních center NPÚ, která vznikla v roce 2012 v rámci celé ČR tak, aby se postupně mohly zapojovat památkové objekty napříč republikou.
„Výsledným efektem bylo vytvoření podmínek k tomu, aby Národní památkový ústav prostřednictvím výchovných a vzdělávacích činností napomáhal k hlubšímu vnímání národní a evropské kulturní identity a ke zkvalitnění aktivní péče o kulturní dědictví ČR. Hledali jsme cesty a způsoby, jak památky a kulturní dědictví co nejlépe přiblížit všem zájemcům a pokud možno je pro památky nadchnout.“, konstatuje ředitelka územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Martina Indrová.
Velmi významnými partnery v projektu se staly Katedra historie a didaktiky dějepisu Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Katedra sociální pedagogiky Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Díky nim byla zajištěna vysoká pedagogická i didaktická úroveň všech pilotně testovaných programů i jejich následná evaluace.
K pilotním edukačním programům, které vznikly v rámci jednotlivých edukačních center, bylo vytvořeno pět metodik využitelných pro tvorbu nových vzdělávacích programů, takové „kuchařky“ toho nejlepšího, co tým vytvořil a vyzkoušel v praxi. Více informací o projektu je možné získat na www.pamatkynasbavi.cz , které se aktuálně mění ve vzdělávací portál NPÚ, a který bude v nové podobě spuštěn v nejbližších dnech.
Témata a zaměření pilotních programů vycházely z bohatých možností, které poskytují památky ve správě Národního památkového ústavu. Témata byla volena tak, aby co nejvíce využívala autentické prostředí a zároveň umožňovala atraktivní a rozmanité formy edukace. Na kvalitní didaktickou přípravu a zpracování programů dohlíželi zástupci pedagogických fakult a další spolupracující odborníci. Ke konzultacím byli průběžně přizýváni také pedagogové působící na nižších stupních škol.
Projekt byl financován Ministerstvem kultury v letech 2012 – 2015 v rámci Programu aplikovaného výzkumu a vývoje Národní a kulturní identity celkovou částkou 20 mil. Kč.
„Tohoto významného ocenění si velmi vážíme a přijímáme ho s obrovskou pokorou, zvláště když se jedná o evropský kontext. Zároveň také doufáme, že i tato cena přispěje k tomu, aby se edukační programy na památkách staly přirozenou součástí nabídky našich hradů, zámků a ostatních památek“, dodává Indrová.
Europa Nostra je panevropská federace pro kulturní dědictví. Je konzultačním partnerem UNESCO. Byla založena v roce 1963 v Itálii. Má sídlo v Haagu a v Bruselu. Operuje v 50 evropských zemích a má více jak 250 členských organizací. Cílem Europy Nostry je propagace kulturních a historických hodnot Evropy nejširší veřejnosti, lobbing za kulturu v politických sférách.
Každoročně uděluje Europa Nostra Awards, cenu za nejlepší počin v oblasti péče o kulturní dědictví. http://www.europanostra.org
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Zpět do intranetu, Přihlásit se