Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka
„Toto prestižní ocenění má formu veřejného uznání a podpory řemeslným výrobcům, kteří se snaží udržet znalosti a dovednosti nutné pro provozování tradičních rukodělných technologií, účinně a kvalifikovaně je prezentují a předávají dalším generacím,“ uvedla radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Marie Kružíková. Oba nominovaní jsou už držiteli titulu Nositel tradice lidových řemesel, který uděluje od roku 2001 ministr kultury.
Drahomír Smejkal se vyučil pilníkářem v Jihlavě v letech 1972 – 1974. Navazuje na tradici přenesenou ručními pilníkáři ze Svratecka po zániku domácích dílen a živnostenských provozoven do jihlavské továrny. Zde se výrobě tradičních pilníků věnoval desítky let. Věrný továrně zůstal až do roku 1992. Od té doby tradičním způsobem ručně vysekává pilníky a rašple jako živnostník. Ve své dílně v současné době pracuje se svými dvěma syny Davidem a Pavlem. V roce 2011 byla v Muzeu a Podjizerské galerii v Semilech ve spolupráci s panem Drahomírem Smejkalem otevřena expozice dobové pilníkářské dílny. Drahomír Smejkal se podílel také na přípravě naučné stezky „Za pilníkáři na Český kopec“ v obci Křižánky.
Aleš Uherka je představitel už čtvrté generace kolářů ve své rodině. I on by řemeslo rád v rámci rodiny zachoval, a proto ke kolářství vede svého jedenáctiletého syna Adama. Zakladatelem kolářské tradice byl pradědeček Emil Uherka nejstarší. Přes syna, vnuka i pravnuka se podařilo rodině zanechat svůj rukopis v oboru tradičního kolářství. Dnes Aleš Uherka ve svých 42 letech vede truhlářskou a kolářskou dílnu v Nyklovicích a v současné době se soustřeďuje zejména na výrobu a renovaci hasičských stříkaček, žebřinových vozů, lafet atd.
Titul uděluje Kraj Vysočina mistrům na dobu neurčitou a osvědčuje se diplomem a věcným darem. Současně s diplomem se předává i logo, které mohou řemeslníci používat na svých výrobcích. O obou mistrech bude pořízen krátký filmový dokument.
Foto:
Aleš
Uherka se svým otcem Emilem v rodinné kolářské dílně v Nyklovicích, 2014, foto
Eva Tomášová, Muzeum Vysočiny Třebíč
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se