Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka
Třebíč prorazila na seznam UNESCO v roce 2003 jako dvanáctá česká památka a třetí památka UNESCO na území Kraje Vysočina. Původní zákresy odevzdané v nominačních dokumentech zahrnovaly část Židovská čtvrť, Židovský hřbitov a Baziliku sv. Prokopa. Na základě žádosti Národního památkového ústavu o vyjádření Kraj Vysočina souhlasí s rozšířením hranic UNESCO také na přilehlý objekt Zámku – Muzea Vysočiny Třebíč. Tento krok nemá vliv na existenci stávající památky zapsané na seznam UNESCO. „Případné schválení rozšíření statku UNESCO Výborem světového dědictví napomůže k jednotnému nakládání s touto národní kulturní památkou v rámci prezentace pro nejširší veřejnost,“ říká Marie Kružíková.
Zámek Třebíč (objekt v požadavku na rozšíření hranice UNESCO), sídlo krajského Muzea Vysočiny Třebíč. Původně benediktinský klášter založila v roce 1101 moravská údělná knížata Oldřich a Litold. V důsledku husitských válek a následných vojenských konfliktů opatství zaniklo a bývalý klášter se proměnil ve šlechtické sídlo. Posledními majiteli byli Valdštejnové, kteří zámek drželi až do roku 1945. V současné době je zámek ve vlastnictví kraje Vysočina. V letech 2010 – 2013 byl modernizován za prostředky EU. Za 180 miliónů korun prošly modernizací nejen exteriéry, ale především interiéry. První nová expozice ukazuje v někdejších klášterních chodbách u rajského dvora svět neživé přírody a mimo jiné prezentuje moravské vltavíny. Druhá je věnovaná klášterům od středověku do minulého století. Valdštejnům na Třebíči je věnována celá část horního zámeckého patra a jde o první zámeckou expozici, která na zámku v Třebíči bude k vidění. Čtvrtá expozice nazvaná Lidé. Místa. Osudy. připomíná významné osobnosti Třebíčska, přírodu a řemeslnou výrobu, také tradiční betlémy.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se