Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Téma
Kraj Vysočina zahájil přípravu rekonstrukce silnice II/354 mezi obcemi Petrovice a Hlinné. Důvodem je špatný stavebně technický stav, a také nevhodné směrové i šířkové uspořádání komunikace. Silnice II/354 tvoří logické napojení sídel Netín, Radostín nad Oslavou, Ostrov nad Oslavou s městem Nové Město na Moravě, a to i v oblasti veřejné linkové dopravy. Z důvodu komplikované zimní údržby není možné při současném stavu silnice v úseku Petrovice – Hlinné zajistit celoroční provoz autobusových spojů. Po rekonstrukci tohoto úseku se problém se zimní údržbou vyřeší.
Šest pedagogů středních škol na Vysočině převzalo dnes v Horáckém divadle Jihlava ocenění Učitel Vysočiny. „Jde o symbolické poděkování za mimořádnou profesionalitu při výkonu učitelského povolání, za trpělivost, nadhled a osobitost. Ceny jsme předávali poprvé v historii u příležitosti Dne učitelů,“ informovala Jana Fialová, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu. Speciální ocenění TOP ředitel bylo uděleno Pavlu Tomanovi, řediteli Střední školy stavební, Jihlava.
V rukách jsou vepsány krásné příběhy, zrcadlí se v nich celý život. S tímto motem vznikly ve spolupráci s fotografem Milanem Šustrem v Domově pro Seniory Mitrov nádherné fotografie rukou klientů, které jsou v prostorách domova k vidění v rámci výstavy s názvem „Ruce, příběh života“.
Společnost FCC Česká republika, s.r.o., Kraj Vysočina, Gymnázium Jihlava pokračují i v letošním roce ve společném projektu zaměřeném na opětovné použití knih. Studenti, učitelé a pracovníci Gymnázia Jihlava nasbírali do přistaveného velkoobjemového kontejneru 620 kusů knih a časopisů, které dále poslouží pro čtenáře v domovech seniorů a pro veřejnost po celém Kraji Vysočina.
Od 15. do 17. dubna se opět můžete těšit na Jarní dny na všech Family Pointech v kraji. „Lektoři z Vysočiny vám během této akce připomenou velikonoční zvyky, jejich šikovné ruce vás naučí plést pomlázky nebo zdobit vajíčka různými technikami. Určitě se můžete těšit na spoustu jarní inspirace,“ uvedl ve svém pozvání náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
V polovině března zasedli v Jihlavě ke společnému kulatému stolu odborníci z MPSV, Krajského úřadu Kraje Vysočina, orgánů sociálně-právní ochrany dětí při městských úřadech, dětských domovů, z neziskových organizací doprovázejících pěstouny a také pěstouni na přechodnou dobu. Cílem setkání bylo seznámit jednotlivé aktéry systému pomáhajícího ohroženým dětem s činností ostatních kolegů a definovat společná témata, s jejichž řešením se v praxi potýkají. Jako nejdůležitější požadavek ze strany zapojených subjektů vzešla potřeba sdílení příkladů dobré praxe z přípravy dětí vyrůstajících v pěstounské péči a dětských domovech na samostatný život a dále pak řešení otázky bydlení a zaměstnávání těchto mladých dospělých.
Čtyřčlenné družstvo složené ze studentek Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč absolutně ovládlo XXII. ročník Gastrofestivalu ve slovenské Nitře. Přísná porota vysoce ocenila náročné čtyřchodové menu, připravené s povinnými surovinami na téma SVATBA. Profesionální výkon předvedl i servis, u kterého porota zohlednila nadstandardní spolupráci s kuchyní, komunikativnost a pozornost.
V celostátním kole letošního ročníku Enersol, který se konal v Pardubicích, obsadil Kraj Vysočina 6. místo z celkového počtu 11 zúčastněných týmů. „Inu není každý rok posvícení. Nicméně reprezentanti našeho kraje se nemají se za co stydět. Podali velmi dobré výkony, ale porota byla trochu více zaměřená, dle mého soudu, na projekty o úspoře vody a některým projektům trošku přidávala. Našemu týmu například jeden z porotců za funkční model podomácku vyrobeného stroje na výrobu peletek dal z 20 možných pouze 6 bodů,“ říká vedoucí delegace Josef Váca, ředitel RVC pro Kraj Vysočina, a připomíná šest vítězství družstev z Vysočiny za posledních osm let.
Orkán Eberhard, který druhý březnový víkend potrápil celé Česko, prověřil také na Vysočině připravenost hasičů a pracovníků energetických společností. Hasiči vyjížděli ke stovkám událostí, z nichž nejčastější byly pády stromů na silnice nebo automobily na parkovištích a také zajištění utržených střech. Velké problémy způsobily pády stromů na elektrická vedení. Energetici ze společností EON Distribuce a ČEZ Distribuce se snažili co nejrychleji obnovit dodávku proudu do téměř 30 tisíc domácností. „Hasiči i energetici situaci zvládly velmi profesionálně a vzhledem k rozsahu škod rovněž velmi rychle. Poprvé se naostro v praxi vyzkoušel nový komunikační kanál mezi distributory elektrické energie, hasičským záchranným sborem a starosty jednotlivých obcí. Ten starostům umožnil získat přesnější dostupné informace o postupu montážních prací a zároveň se dozvěděli předpokládaný čas obnovení dodávek energií do svého katastru,“ shrnul řádění orkánu Eberhard na Vysočině hejtman Jiří Běhounek.
Martina Koumarová a Matěj Jirgl z Obchodní akademie a Hotelové školy v Havlíčkově Brodě reprezentovali pro letošní rok Vysočinu na prestižní kuchařské soutěži Trophée Mille ve francouzské Remeši. Mezinárodní gastronomické klání středních škol je určeno dvoučlenným smíšeným týmům, kdy jeden ze dvojice má na starosti slaný chod, druhý se věnuje přípravě dezertu. Družstvo z Vysočiny tentokrát naservírovalo odborné porotě složené z nejlepších kuchařů a cukrářů Francie kachní prsa s vinnou omáčkou, obložená pečenou zeleninou, doplněná ricottovými noky a dýňovým pyré, sladkou tečkou byla šampaňská čokoládová koule s náplní s piškoty a červeným grapefruitem.
Koncem minulého týdne se uskutečnilo v hotelu Podlesí setkání starostů z regionu Náměšť nad Oslavou. Tohoto setkání využili i zástupci Kraje Vysočina, kteří starostům přijeli představit krajskou rodinnou a seniorskou politiku. „Rádi bychom představili naši koncepci rodinné a seniorské politiky také zástupcům menších obcí, nabídli jim metodickou podporu pro realizaci na místní úrovni a ukázali jim její význam a přínos pro život v obci,“ vysvětlil důvod setkání náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
Diskuse nad konkrétními projekty ve vzdělávání pedagogů, v oblasti sociálních služeb, či cestovním ruchu i navázání kontaktů mezi pracovníky vysokých škol bylo hlavní náplní dvoudenního pracovního programu zástupců Mukačevské univerzity na Vysočině. Při třístranné spolupráci Vysoké školy polytechnické Jihlava, Mukačevské univerzity a organizací poskytujících sociální služby v Kraji Vysočina a na Zakarpatí se otvírá prostor také pro rozvojové projekty věnující se kvalitě života seniorů a handicapovaných,“ říká Pavel Franěk, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb.
V tomto týdnu se v sídle kraje v Jihlavě uskutečnil Kulatý stůl k podpoře aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Cílem setkání bylo podpořit širší zapojení výzkumných institucí a firem v regionech do aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje. Akci zorganizovala Technologická agentura České republiky v rámci projektu Otevřený úřad pod záštitou Pavla Pacala, náměstka hejtmana pro regionální rozvoj a územní plánování.
V bývalé školní budově na rohu třídy Legionářů a ulice Fritzova v Jihlavě vznikne Krajské komunitní a poradenské centrum. Pod jednou střechou zde budou sídlit krajské organizace Pedagogicko-psychologická poradna a Speciální pedagogické centrum Vysočina, Alzheimer poradna spadající pod Domov Ždírec nebo Intervenční centrum a pracoviště podpory náhradní rodinné péče, které v regionu zajišťuje Psychocentrum – manželská a rodinná poradna Kraje Vysočina. Na novou adresu by se organizace mohly přestěhovat už v létě příštího roku. Kromě specializovaných místností pro odborné činnosti se počítá také s přednáškovými a výukovými místnostmi nebo menším výstavním prostorem zaměřeným na environmentální výchovu.
Avizované práce na vybudování dvou protilehlých zastávkových zálivů na Hradební ulici v Jihlavě budou zahájeny v pondělí 25. března 2019. „Nové zastávky mají do budoucna zkrátit docházkové vzdálenosti cestujících mezi centrem krajského města a přirozenými proudy regionální i městské autobusové dopravy. Na vybudování zastávky s krytým stáním na straně směrem od autobusového nádraží k City parku má stavební firma jen měsíc, poté se na čtyři týdny stavaři přesunou na druhou stranu,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast dopravy Jan Hyliš.
Také pro letošní rok vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR ve spolupráci s partnery další ročník soutěže „Obec přátelská rodině a seniorům 2019“. V rámci soutěže budou podporovány dvě dotační oblasti: 1. Obec přátelská rodině a 2. Obec přátelská seniorům. Podpořeny budou žádosti pomáhající obcím rozvíjet a realizovat prorodinné a seniorské aktivity na podporu mezigenerační soudržnosti na komunální úrovni. „Jsem přesvědčen, že obce Kraje Vysočina se v oblasti prorodinné a seniorské politiky mají čím pochlubit a rozhodně realizované projekty v této oblasti mají šanci obstát v celostátní konkurenci,“ povzbudil k účasti ve svém dopise všechny starostky a starosty obcí 1. náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
Už 20 let poskytuje Občanská poradna Jihlava, z. s., bezplatné odborné sociální poradenství v regionu. Dle dostupných statistik z roku 2017 kontaktovali klienti poradnu ve více než 1800 případech, kromě toho vyřídili pracovníci poradny téměř 1500 dotazů. Ty byly směřovány zejména k problematice zadlužování, občanskoprávním sporům nebo se týkaly občanských soudních řízení. Že ne vždy se jedná o jednoduché záležitosti, popisuje ředitel poradny Karel Křivánek: „V závěru roku se na nás obrátil Okresní soud v Jihlavě a ustanovil občanskou poradnu jako opatrovníka ve věci vymáhání pohledávky nezletilého dítěte. Soudní jednání i díky vstřícnému přístupu všech zúčastněných stran nakonec dopadlo ve prospěch dítěte, které si tak neponese do budoucího života zátěž v podobě vysokého dluhu.“
Už v průběhu letošního jara budou mít klienti Nemocnice Pelhřimov možnost vyzvednout si předepsané léky nebo nakoupit volně dostupné léky ve zcela nových prostorách ústavní lékárny umístěné ve vestibulu hlavní lůžkové budovy. V provozu zůstává i centrální lékárna, nové výdejní místo má veřejnosti a pacientům ušetřit čas, zkrátit vzdálenosti a usnadnit orientaci. Stavební úpravy nové lékárny hradí ze svého rozpočtu zřizovatel nemocnice Kraj Vysočina, nemocnice pak uhradí nákup vybavení a zařízení lékárny. Otevření nové lékárny je otázkou několika týdnů.
Dostupná a čistá voda je nezbytným předpokladem kvality života. Více než dvě miliardy lidí však žije bez dostupnosti k pitné vodě. Důležitost významu vody nám má připomínat 22. březen, na který připadá Světový den vody. Ten se slaví pravidelně už od roku 1993. Každoročně je také spjat s řadou akcí připomínajících význam vody a nutnost udržitelného nakládání s vodními zdroji. V roce 2019 je mottem Světového dne vody „Voda pro všechny”.
Vedle vlastních nebo krajských peněz mohou majitelé lesů nebo osoby v nich hospodařící využívat už více jak 25 let systém národních dotací, které jim mají pomoci s hospodařením v lesích např. s obnovou porostů, výchovnými zásahy, ekologickým hospodařením a od letošního roku nově i s asanací kůrovcového dřeva. Ministerstvo zemědělství prostřednictvím krajů každoročně rozděluje dotace do oblasti lesního hospodářství, v loňském roce tato částka dosáhla v Kraji Vysočina 31,5 miliónů korun.
Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se