Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Tiskoviny kraje
V tunelu je možné simulovat různé klimatické procesy, ať už se jedná o extrémně vysoké teploty a sluneční žár nebo sníh a mrazy. Součástí tubusu je také komora, kam se umístí menší historický artefakt, např. socha, a budou se studovat probíhající rozkládací procesy na základě zvoleného počasí. Kromě toho se třicítka vědců, především zahraničních, budě věnovat pozorování stability stavebních konstrukcí při silném větru (tunel dokáže vyvolat vítr o rychlosti až 100km/h), nebo dopadům velké vody, což významně podpoří opatření proti vichřicím a povodním.
Tunel se nachází v nově vybudovaném vědeckém pracovišti Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR. Vědecké Centrum excelence Telč (CET), jak se prostory nazývají, tvoří dvě budovy s laboratořemi a kancelářemi, tunel je instalován do suterénu jedné z nich. Kromě tunelu se v areálu nachází také pracoviště pro rentgenovou velkoplošnou mikro a nano tomografii a další speciální laboratoře.
Telčský tunel je unikátem nejenom v České republice, ale i v Evropě. Jediný podobný projekt najdeme pouze ve Francii. Provozovatelé Centra excelence Telč navázali úzkou spolupráci se svými francouzskými kolegy.
Projekt výstavby výzkumného a vývojového centra je spolufinancovaný Evropskou unií v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a z prostředků státního rozpočtu ČR.
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se