Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.

 

Cesta: Titulní stránka


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Vysočina se připravuje na přechod ve financování sociálních služeb

peníze, ilustrační foto
Od příštího roku čeká sociální služby změna ve financování. Peníze na jejich provoz už nebude rozdělovat Ministerstvo práce a sociálních věcí, ale jednotlivé kraje. „Kraje obdrží prostředky ze státního rozpočtu formou účelové dotace, a z tohoto zdroje budou v samostatné působnosti schvalovat a vyplácet dotace poskytovatelům sociálních služeb,“ přiblížil mechanismus radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.
 

 
 

Stěžejní přitom bude průhlednost přerozdělení veřejných prostředků tak, aby byly nastaveny stejné podmínky pro všechny. Změna ve financování znamená, že kraje budou mít přehled, kde peníze pomáhají a kde je například třeba přidat. Snahou kraje bude, aby poskytovatelům sociálních služeb odpadly dřívější nervy a nejistota, zda dotace přijde včas a v požadované výši. „Budeme přesně vědět, jaký objem finančních prostředků dodáme z krajského rozpočtu. Jednoznačně je výhodou, že financování bude blíž poskytovatelům. Je obrovská výhoda vědět, že sociální služby mají takovou účinnost, za kterou je platíme,“ popsal další plusy radní Krčál.

 

V současné době Kraj Vysočina pořádá sérii seminářů, v rámci kterých jsou poskytovány podrobnější informace o přechodu financování. Vedle toho jsou na odboru sociálních věcí vyčleněni zaměstnanci, kteří se nyní připravují na zabezpečení procesu schválení a výplaty dotací a budou mít na starost finanční kontrolu. Stěžejním dokumentem jsou Zásady pro financování sociálních služeb, které spolu s aktualizací střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb tento týden schválilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina.

 

Dotahován do finále je také systém, přes který poskytovatelé služeb budou žádat o dotaci. Tato aplikace bude spuštěna od 15. října 2014. „Uzavírání smluv s poskytovateli sociálních služeb a uvolňování prostředků se předpokládá v únoru až březnu příštího roku,“ sdělil vedoucí krajského oddělení sociálních věcí Jiří Bína.

 

Do systému sociálních služeb patří například domovy pro seniory, azylové domy pro matky s dětmi nebo pečovatelské služby, jejichž pracovníci pomáhají přímo v domácnostech seniorů. Jedná se tedy o veřejnou pomoc sloužící desítkám tisíc obyvatel, na které se jen na Vysočině podílí více než 7000 zaměstnanců. „Mnohdy si ani neuvědomujeme, jak je taková změna závažná a kolika lidí v našem okolí se dotýká,“ poznamenal radní Krčál.

 

Na území kraje je v současné době cca 120 poskytovatelů, kteří provozují téměř 290 sociálních služeb. Na sociální služby na Vysočině stát v letošním roce přispěl částkou 370 milionů korun. Z krajského rozpočtu šlo dalších 120 milionů korun.

 

 
 
Zodpovídá: Ing. Jitka Svatošová
Vytvořeno / změněno: 11.9.2014 / 11.9.2014

Počet návštěv: 4169
 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 
 



Další informace

 
  • Vysočina fandí kultuře
  • Zlatá jeřabina
  • Skutek roku
  • Muzeum4U
  • Fond Vysočiny
  • OPVK
  • Interreg
  • Zdravý kraj
  • CzechPoint
  • Vysočina - regionální produkt
  • ROP Jihovýchod
  • Čistá Vysočina
 

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí a středa: 8.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek 8.00–13.00
, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00-17.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek