Nacházíte se na archivních webových stránkách Kraje Vysočina. Jejich aktualizace byla ukončena k 31.12.2022. Nový web najdete zde.
Cesta: Titulní stránka > Samospráva > komise RK
Zápis ze zasedání sociální komise č.6/2002
Rady kraje Vysočina
konaného dne 28. 6. 2002 v Jihlavě
Přítomno:
- 8 členů sociální komise (viz presenční listina)
- JUDr. Božena Dolejská – tajemnice komise
- hosté: JUDr. Věra Švarcová – vedoucí odboru soc. věcí a zdravotnictví
- Ing. Tomáš Hermann – radní kraje Vysočina
Navržený program jednání:
1. Zahájení
2. Informace o Fondu Vysočina
3. Hospicová péče
4. Diskuse
5. Závěr
Bc. Ladislav Bárta, předseda sociální komise, zahájil jednání a přivítal všechny přítomné členy a hosty zasedání a to JUDr. Věru Švarcovou a Ing. Tomáše Hermanna. Přednesl program 6. zasedání sociální komise, který byl bez připomínek přijat.
Předseda v několika větách shrnul závěry z minulého zasedání sociální komise.
Tohoto bodu jednání se ujal radní kraje Vysočina, Ing. Tomáš Hermann. Podrobně informoval o činnosti řídících výborů a o průběhu vyhodnocování grantových projektů. Konstatoval, že většina z nich měla uzávěrku 10.6.2002. Projekty budou nejprve posouzeny a hodnoceny garantem KrÚ a s výsledkem bude seznámen příslušný řídící výbor, který bude projekty rovněž posuzovat a hodnotit. Výsledky hodnocení pak budou projednány v Radě fondu Vysočiny a bude následovat vytváření a podepisování smluv, zaslání finančních prostředků, vyúčtování a kontrola.
JUDr. Dolejská pohovořila o počtu došlých projektů a společně s předsedou sociální komise, Bc. Bártou hodnotili a diskutovali nejčastější chyby z řad žadatelů při podání žádostí. Tyto připomínky a náměty společně přednesli radnímu Ing. Tomáši Hermanovi, který tyto zkušenosti s realizací prvních grantů v rámci Fondu Vysočiny určitě využije do další práce v oblasti grantů kraje Vysočina. Všichni společně zdůraznili nutnost udržení stejné úrovně hodnocení projektů. JUDr. Božena Dolejská také upozornila na skutečnost, že na září tohoto roku je připravován nový grantový program v sociální problematice, který bude určen především obcím. Dále je také v oblasti zdravotnické problematiky připravován nový grant.
Závěrem tohoto bodu byla vedena všeobecná rozsáhlá diskuse o systému hodnocení projektů a rozdělování finančních částek pro jednotlivé grantové programy. Přítomní se shodli, že řada projektů přesahuje svým významem možnosti grantových programů a do budoucna by se měli spíše zařadit přímo do rozpočtu kraje. Tato skutečnost je však závislá na celkovém dořešení reformy veřejné správy a to především s ohledem na systém financování.
3. Hospicová péče
Předseda sociální komise Bc. Ladislav Bárta krátce zhodnotil dosavadní učiněné kroky v této oblasti a poté předal slovo JUDr. Věře Švarcové. Vedoucí odboru informovala o návštěvě na Ministerstvu zdravotnictví ČR, kde zjišťovala bližší podmínky grantové politiky s ohledem k hospicové péči. Uvedla, že hovořila s ředitelkou odboru zdr. a soc. politiky Dr. Vostřákovou o příslušných krocích z hlediska koncepce MZ ČR pro oblast hospicové péče.
Paní Švarcová poté tlumočila a podrobně informovala členy komise o skutečnosti, že výše dotace na jedno nově budované hospicové lůžko může činit až 1,5 mil. Kč. Žadatelem o takovouto dotaci by měl být především silný subjekt, kterým by za dané situace měl být kraj Vysočina, který má reálnou příležitost k výstavbě hospice. V této souvislosti uvedla, že nestátní nebo neziskové subjekty mají vzhledem ke svému způsobu financování nižší předpoklady pro realizaci takto náročného projektu. Dalším důvodem je rozsáhlost a náročnost takovéto investice, která je zásadního koncepčního charakteru pro danou hospicovou problematiku. Budování takovéhoto zařízení koncepčně ovlivní sociálně-zdravotní problematiku v celém kraji. Dále oznámila, že Zdravotní komise Rady kraje se již touto problematikou zabývala a členové se shodli usilovat a realizovat stavbu tzv. „ kamenného domu“, který by měl určitý počet lůžek, vycházející z republikové koncepce MZ ČR.
Po diskuzích v obou komisích se jejich členové shodně připojili k názoru, že žadatelem, ale i investorem takovéhoto projektu by měl být kraj Vysočina. Ten bude mít také možnost vybrat si případného provozovatele takovéhoto zařízení.
Usnesení 006/06/2002/SocK
Sociální komise Rady kraje Vysočina
navrhuje
1. komplexně řešit otázku hospicové péče v kraji Vysočina
2. usilovat o výstavbu samostatného lůžkového hospicového zařízení
Usnesení bylo přijato 9 hlasy.
Usnesení 007/06/2002/SocK
Sociální komise Rady kraje Vysočina
doporučuje,
aby v případě splnění podmínek připravované koncepce MZČR pro hospicovou péči, byla podána žádost ze státního rozpočtu o finanční prostředky na vybudování samostatného lůžkového hospicového zařízení pro kraj Vysočina
Usnesení bylo přijato 9 hlasy.
4. Diskuse a závěr
Závěrem přednesla tajemnice komise informace o činnosti a připravovaných aktivitách, které v současné době řeší sociálně-zdravotní odbor. Tajemnice dále informovala o připravovaném setkání starostů Loučska (Luka nad Jihlavou), které se s největší pravděpodobností uskuteční 13.9. 2002. Nosným tématem tohoto setkání bude sociální problematika.
Na závěr předseda sociální komise, Bc. Ladislav Bárta poděkoval všem přítomným a hostům za účast a sdělil termín dalšího zasedání, který byl stanoven na 24. července 2002 v 9.00 hod. na Krajské úřadě v Jihlavě, Romana Havelky 4.
Bc. Ladislav Bárta, v.r.
předseda sociální komise
Rady kraje Vysočina
Zápis ze zasedání sociální komise, byl pořízen na základě záznamu dne 28. 6. 2002
Zobrazit vyhledávací formulář »
Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 1882/57, 586 01 Jihlava, 2002–2021 webmaster@kr-vysocina.cz
Prohlášení o přístupnosti Přihlásit se